'

Utajený pôrod a právo otca na dieťa


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislavský
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 2. 3. 2016

Otázka: Utajený pôrod a právo otca na dieťa

Dobry den. Obraciam sa na Vas s prosbou o pomoc, pri rieseni mojho chulostiveho problemu, z ktoreho som uz totalne zufaly a psychycky uplne vycerpany! Jedna sa o takyto problem: Minuly rok, v Juni 2015, asi tak priblizne tri tyzdne pred terminom porodu, moja vtedajsia priatelka a druzka, s ktorou som zil, spolu aj s jej dvoma detmi z predosleho manzelstva v spolocnej domacnosti, odo mna bez najmensieho udania dovodu odisla, na mne nezname miesto, kde casom porodila nase spolocne dieta (synceka) a ktoreho sa ihned po tomto porode vzdala a to tak, ze ho poskytla na anonymnu adopciu! Mna pri tomto porode, vobec neuviedla do jeho rodneho listu, ako jeho biologickeho otca a z tohoto dovodu a podla zakona o ochrane osobnych udajov, nemam ani len tu najmensiu sancu, bez pravnej pomoci, najst svoje dieta a nasledne poziadat o jeho zverenie, do mojej osobnej starostlivosti, nakolko mam z mojej strany, o neho vazny zaujem! Dufam, ze Vam aspon taketo strohe udaje, budu postacovat k tomu, aby ste mi vedeli poradit, ze co dalej? Na Okresnom i Krajskom sude BA - I, mam uz doposial spolu 28 ziadosti, s prosbou pre riesenie tohoto mojho problemu! Za Vasu reakciu a odpoved, Vam uz vopred, velmi pekne dakujem. 

Odpoveď: Utajený pôrod a právo otca na dieťa

Dobrý deň, 

pokiaľ matka požiadala príslušné zdravotnícke zariadenie o tzv. utajený pôrod vzťahuje sa na ňu, ako aj na jej zdravotnú dokumentáciu špeciálny režim. Táto dokumentácia je oddelená od ostatných a pokiaľ matka svoju žiadosť o utajenie identity neodvolá do 6 týždňov od pôrodu, dokumentácia sa zapečatí a odošle Ministerstvu zdravotníctva. Do tejto dokumentácie nemá právo nahliadnuť ani manžel, ani blízka osoba.

Narodenie dieťaťa nahlasuje matrike lekár. V rodnom liste dieťaťa sa neuvedie ani identita matky, ani otca, ale len dátum a miesto narodenia a pohlavie dieťaťa. Matka môže určiť dieťaťu aspoň meno. V zákone o rodine platí, že otcovstvo sa odvíja (resp. určuje sa domnienkami) od matky a keďže matka nie je známa (z pohľadu Zákona o rodine), nie je možné určiť otcovstvo. Matka jednoducho využila svoje právo a do tohto jej práva nemôže nik zasiahnuť. 

 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Utajený pôrod a právo otca na dieťa (Rodinné právo)

Dobrý deň. Má vydatá žena právo na utajený pôrod ? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Utajený pôrod a právo otca na dieťa

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 11.07.2018)

Dobrý deň, 

táto otázka už bola v našej poradni.

Ak požiadate príslušné zdravotnícke zariadenie o tzv. utajený pôrod, na tento pôrod, ako aj zdravotnú dokumentáciu  sa vzťahuje špeciálny režim. Táto dokumentácia je oddelená od ostatných a pokiaľ ako matka svoju žiadosť o utajenie identity neodvoláte do 6 týždňov od pôrodu, dokumentácia sa zapečatí a odošle Ministerstvu zdravotníctva. Do tejto dokumentácie nemá právo nahliadnuť ani manžel, ani blízka osoba. Dieťa Vám ani neukážu.

Narodenie dieťaťa nahlasuje matrike lekár. V rodnom liste dieťaťa sa neuvedie ani identita matky, ani otca, ale len dátum a miesto narodenia a pohlavie dieťaťa. 

 

 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk