Utajený pôrod a právo otca na dieťa


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislavský
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 2. 3. 2016

Otázka: Utajený pôrod a právo otca na dieťa

Dobry den. Obraciam sa na Vas s prosbou o pomoc, pri rieseni mojho chulostiveho problemu, z ktoreho som uz totalne zufaly a psychycky uplne vycerpany! Jedna sa o takyto problem: Minuly rok, v Juni 2015, asi tak priblizne tri tyzdne pred terminom porodu, moja vtedajsia priatelka a druzka, s ktorou som zil, spolu aj s jej dvoma detmi z predosleho manzelstva v spolocnej domacnosti, odo mna bez najmensieho udania dovodu odisla, na mne nezname miesto, kde casom porodila nase spolocne dieta (synceka) a ktoreho sa ihned po tomto porode vzdala a to tak, ze ho poskytla na anonymnu adopciu! Mna pri tomto porode, vobec neuviedla do jeho rodneho listu, ako jeho biologickeho otca a z tohoto dovodu a podla zakona o ochrane osobnych udajov, nemam ani len tu najmensiu sancu, bez pravnej pomoci, najst svoje dieta a nasledne poziadat o jeho zverenie, do mojej osobnej starostlivosti, nakolko mam z mojej strany, o neho vazny zaujem! Dufam, ze Vam aspon taketo strohe udaje, budu postacovat k tomu, aby ste mi vedeli poradit, ze co dalej? Na Okresnom i Krajskom sude BA - I, mam uz doposial spolu 28 ziadosti, s prosbou pre riesenie tohoto mojho problemu! Za Vasu reakciu a odpoved, Vam uz vopred, velmi pekne dakujem. 

Odpoveď: Utajený pôrod a právo otca na dieťa

Dobrý deň, 

pokiaľ matka požiadala príslušné zdravotnícke zariadenie o tzv. utajený pôrod vzťahuje sa na ňu, ako aj na jej zdravotnú dokumentáciu špeciálny režim. Táto dokumentácia je oddelená od ostatných a pokiaľ matka svoju žiadosť o utajenie identity neodvolá do 6 týždňov od pôrodu, dokumentácia sa zapečatí a odošle Ministerstvu zdravotníctva. Do tejto dokumentácie nemá právo nahliadnuť ani manžel, ani blízka osoba.

Narodenie dieťaťa nahlasuje matrike lekár. V rodnom liste dieťaťa sa neuvedie ani identita matky, ani otca, ale len dátum a miesto narodenia a pohlavie dieťaťa. Matka môže určiť dieťaťu aspoň meno. V zákone o rodine platí, že otcovstvo sa odvíja (resp. určuje sa domnienkami) od matky a keďže matka nie je známa (z pohľadu Zákona o rodine), nie je možné určiť otcovstvo. Matka jednoducho využila svoje právo a do tohto jej práva nemôže nik zasiahnuť. 

 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Utajený pôrod a právo otca na dieťa (Rodinné právo)

Dobrý deň. Má vydatá žena právo na utajený pôrod ? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Utajený pôrod a právo otca na dieťa

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 11.07.2018)

Dobrý deň, 

táto otázka už bola v našej poradni.

Ak požiadate príslušné zdravotnícke zariadenie o tzv. utajený pôrod, na tento pôrod, ako aj zdravotnú dokumentáciu  sa vzťahuje špeciálny režim. Táto dokumentácia je oddelená od ostatných a pokiaľ ako matka svoju žiadosť o utajenie identity neodvoláte do 6 týždňov od pôrodu, dokumentácia sa zapečatí a odošle Ministerstvu zdravotníctva. Do tejto dokumentácie nemá právo nahliadnuť ani manžel, ani blízka osoba. Dieťa Vám ani neukážu.

Narodenie dieťaťa nahlasuje matrike lekár. V rodnom liste dieťaťa sa neuvedie ani identita matky, ani otca, ale len dátum a miesto narodenia a pohlavie dieťaťa. 

 

 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku, ak je možné otázku zodpovedať. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk