Máte
otázku?

Zákaz styku so starými rodičmi


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Zákaz styku so starými rodičmi

Donry den. Nie sme zobrati, mame 2 rocne dieta. Jeho matka chce byt s malou, ja nechcem, lebo fajci,  nadava, vyhrazala sa, ked bola malicke babo, ze ked bude plakat, zavrie ju do izby, nech si tam reve. Dava malej jest len sladkosti a prepchava ju. Nechcem, aby k nej mala isla bezo mna, najlepsie vobec. Prosim o radu, ci malu musim k rodicom partnera pustit. Dakujem pekne.

Odpoveď: Zákaz styku so starými rodičmi

Dobrý deň, pokiaľ ide o zákaz styku so starými rodičmi, tak takéto niečo Vám súd rozsudkom vo Vašom prípade neupraví. 

Aj keď je možné upraviť styk so starými rodičmi osobitne od úpravy styku s rodičmi, ešte sme sa nestretli s tým, aby súd zakazoval styk so starými rodičmi. Pokiaľ by starí rodičia žiadali o osobitný styk s dieťaťom, tak tento styk by bol obmedzený len na niekoľko hodín mesačne. Ak nemáte súdom upravený styk otca s dieťaťom, potom môžete otcovi povedať, že nesúhlasite s tým, aby sa stýkal so starými rodičmi, inak mu dieťa nedáte. Pokiaľ však máte rozsudkom opravených styk otca s dieťaťom, tak počas svojho realizovaného styku s dieťaťom má otec právo navštíviť aj svojich rodičov. Dôvody, ktoré ste uviedli na zákaz styku so starými rodičmi pre súd nebudú dostatočné.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Zákaz styku so starými rodičmi (Rodinné právo)

Este jedna otazocka k tomu styku so starymi rodicmi. Nemame upraveny styk s otcom dietata - zatial. Uvdime, ako sa cely vztah vyvrbi. Velmi pekne dakujem za odpoved, aspon uz aspon trosku viem, co a ako. Este jedna vec - my zijeme este stale spolu vsetci traja aj s malou v jednom byte, ktory je jeho. Ak by nas chcel s malou vyhodit - bohuzial, aj k tomu spejeme, a my nemame kam ist, moze nas vyhodit? Alebo ake mame moznosti? Bohuzial, ja s malou nemam kam ist a podnajom je prilis drahy, pracujem este len 2 mesiace po materskej, takze este mi hypoteku ziadna banka neda. Ale spat k otazke - moze nas vyhodit na ulicu, kedze je to jeho byt a my nemame narok na nic, co absolutne chapem. Nie je nejaky zakon/vyhlaska, ze nam musi dat urcity cas, aby sme si nasli byvanie? Dakujem pekne.

Odpoveď: Zákaz styku so starými rodičmi

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.12.2016)

Dobrý deň, v zmysle ustálenej judikatúry je v tomto prípade povinný súd (ak by podal žalobu o vypratanie nehnuteľnosti) prihliadať pri rozhodovaní o vyprataní nehnuteľnosti na skutočnosť, že nehnuteľnosť obývate s maloletým dieťaťom. Ak totiž rodič, ktorý sa stará o maloleté dieťa nemôže bez svojej viny zabezpečiť náhradné bývanie a rozhodnutím o vyprataní nehnuteľnosti by sa z neho a dieťaťa mali stať "bezdomovci", súd je povinný Vám poskytnúť ochranu. V tomto smere totiž prevláda nad jeho vlastníckymi právami právo na dôstojný život a najmä práva dieťaťa spojené so zdravým vývinom. Ak by k vášmu vysťahovanie pristúpil "na vlastnú päsť" dopustil by sa trestnoprávneho konania, ktoré by mohlo byť postihnuté v rámci trestného konania. V prípade, že by súdnym rozhodnutím alebo dohodou rodičov bolo maloleté dieťa zverené jemu do osobnej starostlivosti, obávam sa, že by uspel so žalobou o vypratanie nehnuteľnosti podanou voči Vašej osobe.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zákaz styku so starými rodičmi (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či existuje niečo ako zákaz styku starých rodičov s dcérou ? Od narodenia mame s nimi problemy. Dakujem za odpoved

Odpoveď: Zákaz styku so starými rodičmi

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 15.06.2014)

Dobrý deň, zákaz styku so starými rodičmi podľa zákona o rodine neexistuje, pretože starým rodičom nie je možné dieťa zveriť do starostlivosti. Starí rodičia majú iba právo styku s dieťaťom. Ak im to rodič, ktorému bolo dieťa zverené neumožní, majú právo sa obrátiť na súd a žiadať upraviť styk. Ak by starí rodičia mali negatívny vplyv na dieťa súd im styk s dieťaťom neupraví. To bude však potrebné v konaní preukázať.

V čase, keď je dieťa s druhým rodičom, tento druhý rodič rozhoduje, kde s dieťaťom bude, má právo ísť aj za svojimi rodičmi a tomu  nie je možné zákonným spôsobom zabrániť.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Zákaz styku so starými rodičmi" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku