Určenie lehoty na zaplatenie dlhu vo výzve na zaplatenie dlhu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Žilina

Otázka: Určenie lehoty na zaplatenie dlhu vo výzve na zaplatenie dlhu

Dobrý deň. Zo spoločnosti CreditCall mi prišla výzva na zaplatenie dlhu v prospech Amslico poisťovne. V liste stálo: "Ak uhradíte istinu vášho dlhu vo výške 63,19 EUR do 10 dní od odoslania tejto výzvy, upustíme od vymáhania zvyšku dlhu". Údajne bola výzva odoslaná poštou 5.9., no neprišla mi (v schránke bola iná pošta). Dňa 13.9. mi volali a pýtali sa, či som danú poštu dostal. Oznámil som im, že nie, a poskytol som im svoju e-mailovú adresu. Následne mi naň zaslali kópiu pôvodnej výzvy. Teda prvá výzva mi prišla až dňa 13.9., nie 5.9., ako uvádzali v kópii listu, ktorý mi zaslali do pošty. Ktorý dátum je pre mňa platný? Je možné určovať takýto spôsob určovania lehoty od dátumu odoslania? Ďakujem.

Odpoveď: Určenie lehoty na zaplatenie dlhu vo výzve na zaplatenie dlhu

Dobrý deň,

k Vašej otázke možno uviesť, že Občiansky zákonník explicitne neupravuje ako má byť určená primeraná lehota na dodatočné splnenie dlhu. Vychádzajúc zo všeobecných princípov a zásad, z ktorých občianskoprávna úprava vychádza možno ale uviesť, že stanovenie lehoty na dodatočné plnenie dlhu takým spôsobom, že sa počíta odo dňa odoslania zásielky je nespravodlivá, keďže sa vlastne môže skracovať z dôvodu na strane poštového prepravcu, v dôsledku čoho môže mať dlžník neprimerane krátku lehotu na dodatočné splnenie dlhu.

V každom prípade ale možno uviesť, že rozhodujúce pre počítanie lehoty na dodatočné splnenie dlhu bude pre Vás prvé faktické doručenie uvedenej výzvy. Túto lehotu nemožno počítať odo dňa, ktorý predchádza dňu, kedy sa výzva dostala prvý krát do Vašej faktickej dispozície - teda keď ste mali prvý krát možnosť oboznámiť sa s danou výzvou a podmienkami v nej uvedenými.