Ako postupovať pri nedoplatku na koncesionárskych poplatkoch?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Prešov

Otázka: Ako postupovať pri nedoplatku na koncesionárskych poplatkoch?

V máji 2015 môj manžel obdržal list z RTVS, ktorý uvádzal, že na základe kontroly neevidujú platbu koncesionárskych poplatkov. Preto od júla 2015 bude na kontrolovanom mieste odberu elektriny táto platba účtovaná. V liste však nebola uvedená žiadna zmienka o dlhu za obdobie od 1.4.2008 do 30.6.2015. Keďže vlastníme dve nehnuteľnosti a obývame iba jednu z nich, odber elektrickej energie bol uvedený na jednej nehnuteľnosti na môjho manžela a na druhej na mňa. Preto sme od júla 2015 prepísali miesto odberu elektrickej energie na manžela na oboch nehnuteľnostiach, pričom sme zároveň využili možnosť spojenia SIPO na jedno číslo, avšak s dvoma platobnými dokladmi. Následne, dňa 23.5.2016 nám RTVS prostredníctvom listu a poštovou poukážkou oznámila, že na základe kontroly výberu koncesionárskych poplatkov neevidujú platbu a že máme do 30 dní uhradiť sumu 405 eur. Zaujímavé je, že v roku 2015 zistili, že poplatky neevidovali a že budú účtovať koncesionársky poplatok. No v roku 2016 už zistili, že platby neboli zaplatené za obdobie od roku 2008 do 30.5.2015. Koncesionársky poplatok sme skutočne platili, avšak na mieste odberu, ktoré bolo uvedené na SIPO na moje meno. Sme si vedomí, že sme spravili chybu tým, že sme nespojili obe domácnosti na jedno odberné miesto už v roku 2012, keď sa zmenil zákon. Teraz by ma zaujímalo, či existuje nejaká premlčacia lehota, alebo možnosť odpustenia časti nedoplatku, aby sme nemuseli uhradiť celú sumu? Nie sme ľudia, ktorí sa snažia vyhnúť plateniu koncesionárskych poplatkov. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať pri nedoplatku na koncesionárskych poplatkoch?

Dobrý deň, podľa § 100 ods. 2 a 3 Občianskeho zákonníka (OZ), premlčujú sa všetky majetkové práva s výnimkou vlastníckeho práva. Nepremlčujú sa takisto práva z vkladov na vkladných knižkách alebo na iných formách vkladov a bežných účtoch, pokiaľ vkladový vzťah trvá. V zmysle § 101 OZ, je všeobecná premlčacia doba trojročna a plynie od okamihu splatnosti. Splatnosť je potrebné určiť podľa zákona, ktorý upravuje povinnosť platiť koncesionárske poplatky. V zmysle uvedeného sa teda premlčuje aj právo na zaplatenie koncesionárskeho poplatku a to v uvedenej trojročnej dobe. Na odpoveď, ktoré konkrétne poplatky sú už premlčané, resp. či výzva na zaplatenie platby vo Vami uvedenej výške je dôvodná, je nevyhnutné ozrejmiť skutočnosti ohľadne vzniku zápisu v evidencii odberateľov elektrickej energie a splatnosti jednotlivých poplatkov v závislosti od účinnosti právnych predpisov upravujúcich úhradu za služby verejnosti poskytované rozhlasom a televíziou.