Možno dohodnúť zaplatenie kúpnej ceny v splátkach?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Možno dohodnúť zaplatenie kúpnej ceny v splátkach?

Dobrý deň. Štyria súrodenci zdedili po otcovi pozemok. Jeden z bratov kúpil od druhého jeho podiel. Keďže tento brat je dlhodobo nezamestnaný a má problémy s alkoholom, kúpnu cenu mu vyplácal v splátkach po 500 € mesačne. Otázka znie, či je možné vyplácať kúpený pozemok na splátky. Ďakujem.

Odpoveď: Možno dohodnúť zaplatenie kúpnej ceny v splátkach?

Dobrý deň, dohoda o kúpnej cene je základným pojmovým znakom kúpnej zmluvy v zmysle § 588 Občianskeho zákonníka (OZ). Spôsob zaplatenia kúpnej ceny sa ponecháva na dohode zmluvných strán, preto možnosť úhrady v splátkach zákon nijako neobmedzuje. Uvedený záver zodpovedá všeobecnej právnej úprave o záväzkových vzťahoch v citovanom zákone, ktorá umožňuje dlžníkovi plniť veriteľovi aj v splátkach. Platenie kúpnej ceny v splátkach je v praktickom živote často využívaným právnym inštitútom, pretože umožňuje dlžníkom (vo Vašom prípade kupujúcemu) nadobudnúť vec aj vtedy, ak títo nemajú k dispozícii všetky finančné prostriedky.