Kedy môže zamestnanec čerpať dovolenku?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Kedy môže zamestnanec čerpať dovolenku?

Naša inštitúcia bude 7. júla realizovať výberové konanie na obsadenie pracovnej pozície sociálnej pracovníčky. Rád by som sa opýtal, za akých okolností by novoprijatý zamestnanec mohol čerpať platenú dovolenku už v mesiaci auguste, približne na 9 dní? Ďakujem pekne.

Odpoveď: Kedy môže zamestnanec čerpať dovolenku?

Dobrý deň, v zmysle § 100 Zákonníka práce (ZP), zamestnancovi vzniká nárok na dovolenku za kalendárny rok alebo jej pomernú časť, dovolenku za odpracované dni a dodatkovú dovolenku. Dodatková dovolenka predstavuje osobitné platené voľno pri špecifických kategóriach zamestnancov, ktoré upravuje ustanovenie § 106 ZP. Na dovolenku za kalendárny rok vzniká zamestnancovi nárok, len ak odpracoval u zamestnávateľa aspoň 60 dní v kalendárnom roku. Inak má zamestnanec nárok na na dovolenku za odpracované dni. Podľa § 105 ZP, zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku. Preto má zamestnanec nárok na dovolenku za odpracované dni pri odpracovaní najmenej 21 dní a najviac 59 dní.