Máte
otázku?

Povinnosť zamestnávateľa vyplatiť odstupné pri skončení pracovného pomeru zo strany zamestnanca


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Žilina
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Povinnosť zamestnávateľa vyplatiť odstupné pri skončení pracovného pomeru zo strany zamestnanca

dobry den,potreboval by som poradit co mam robit.v auguste mi konci materska a mala by som sa vratit do prace kde som predtym 6 rokov pracovala na 3 smeny,no ked som sa isla hlasit do prace ze budem nastupovat do roboty ale nie na 3 smeny ale len na jednu lebo pri malom dietati si to dovolit nemozem mi na personalnom povedali ze bud na 3 smeny alebo si mam sama napisat vystup ale samozrejme preto sama aby mi nedali odstupne.ako mam postupovat aby mi to odstupne dali,ved tam mam tolko odrobene a teraz mam ist bez odstupneho?dakujem vam za pomoc.

Odpoveď: Povinnosť zamestnávateľa vyplatiť odstupné pri skončení pracovného pomeru zo strany zamestnanca

Dobrý deň,

v prvom rade je potrebné uviesť, že podľa § 164 ods. 2 Zákonníka práce máte ako žena trvale sa starajúca o dieťa mladšie ako 15 rokov právo požiadať zamestnávateľa buď o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času. Zamestnávateľ je povinný takejto žiadosti vyhovieť okrem prípadu, ak mu v tom bránia vážne prevádzkové dôvody. Je ale potrebné uviesť, že Zákonník práce nedefinuje ani čo sa považuje za inú vhodnú úpravu, ani čo sa považuje za vážne prevádzkové dôvody, ktoré zamestnávateľa oprávňuju nevyhovieť uvedenej žiadosti zamestnanca o vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času. Posúdenie takejto žiadosti zamestnávateľom ako aj určenie toho, čo sa bude považovať za vhodnú úpravu či vážne prevádzkové dôvody brániace vyhoveniu žiadosti zamestnanca bude preto vždy závisieť od konkrétnej povahy prevádzky zamestnávateľa a ostatných relevantných okolností prípadu. Nemožno totiž bez ďalšieho jednoznačne určiť, že napr. zmenu výkonu práce vykonávanej striedavo vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke na výkon práce len v jednej zmene v trojzmennej prevádzke by bolo možné označiť za vhodnú úpravu, na ktorú má zamestnanec trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov, nárok. Zamestnávateľ totiž napríklad môže tvrdiť (a v prípade súdneho sporu by to preukazoval) že ste požadovali úpravu pracovného času, ktorá nebola vhodná - napr. že bola zjavne neprimeraná a nezlučiteľná so záujmami a prevádzkou zamestnávateľa. Ak by ale boli splnené všetky podmienky na to, aby zamestnancovi vzniklo uvedené právo voči zamestnávateľovi a zamestnávateľ ho dobrovoľne nesplní, je možné domáhať sa splnenia tejto povinnosti v súdnom konaní.

Okrem uvedenej právnej povinnosti zamestnávateľa vyhovieť žiadosti zamestnanca o vhodnú úpravu (teda nie akúkoľvek úpravu) určeného týždenného pracovného času (ktorú má v zmysle vyššie uvedeného len vtedy, ak mu vo vyhovení tejto žiadosti nebránia vážne prevádzkové dôvody) nemá zamestnávateľ žiadne ďalšie právne povinnosti v súvislosti s Vami uvedenými právne relevantnými skutočnosťami - pracovať z dôvodu starostlivosti o dieťa len v jednej rovnakej zmene.

Preto ak by zamestnávateľovi bránili vážne prevádzkové dôvody vo vyhovení vašej žiadosti o vhodnú úpravu pracovného času tak, že by ste pracovali len v jednej zmene (v trojzmennnej prevádzke), ste povinná plniť svoje pracovné povinnosti tak, ako Vám vyplývajú z príslušných predpisov (Zákonníka práce, kolektívnej zmluvy, pracovnej zmluvy a pod.).

V opačnom prípade môžete len skončiť pracovný pomer, a to výpoveďou alebo uzavretím dohody so zamestnávateľom. Ani pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou Vami zamestnávateľovi a ani pri skončení pracovného pomeru dohodou o skončení pracovného pomeru Vám však zo Zákonníka práce nevyplýva žiadny nárok na odstupné (aby ste nárok na odstupné mali, museli by ste sa na tom len dohodnúť so zamestnávateľom napr. v dohode o skončení pracovného pomeru).

4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Povinnosť zamestnávateľa vyplatiť odstupné pri skončení pracovného pomeru zo strany zamestnanca (Pracovné právo)

Dobry den,potrebovala by som poradit, co mam robit. V auguste mi konci materska a mala by som sa vratit do prace, kde som predtym 6 rokov pracovala na 3 smeny, no ked som sa isla hlasit do prace, ze budem nastupovat do roboty, ale nie na 3 smeny, ale len na jednu, lebo pri malom dietati si to dovolit nemozem, na personalnom mi povedali ze bud na 3 smeny alebo si mam sama napisat vystup. Ale samozrejme preto sama, aby mi nedali odstupne. Ako mam postupovat aby mi to odstupne dali, ved tam mam tolko odrobene a teraz mam ist bez odstupneho? Dakujem vam za pomoc.

Odpoveď: Povinnosť zamestnávateľa vyplatiť odstupné pri skončení pracovného pomeru zo strany zamestnanca

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 27.07.2016)

Dobrý deň,

v prvom rade je potrebné uviesť, že podľa § 164 ods. 2 Zákonníka práce máte ako žena trvale sa starajúca o dieťa mladšie ako 15 rokov právo požiadať zamestnávateľa buď o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času. Zamestnávateľ je povinný takejto žiadosti vyhovieť okrem prípadu, ak mu v tom bránia vážne prevádzkové dôvody. Je ale potrebné uviesť, že Zákonník práce nedefinuje ani čo sa považuje za inú vhodnú úpravu, ani čo sa považuje za vážne prevádzkové dôvody, ktoré zamestnávateľa oprávňuju nevyhovieť uvedenej žiadosti zamestnanca o vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času. Posúdenie takejto žiadosti zamestnávateľom ako aj určenie toho, čo sa bude považovať za vhodnú úpravu či vážne prevádzkové dôvody brániace vyhoveniu žiadosti zamestnanca bude preto vždy závisieť od konkrétnej povahy prevádzky zamestnávateľa a ostatných relevantných okolností prípadu. Nemožno totiž bez ďalšieho jednoznačne určiť, že napr. zmenu výkonu práce vykonávanej striedavo vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke na výkon práce len v jednej zmene v trojzmennej prevádzke by bolo možné označiť za vhodnú úpravu, na ktorú má zamestnanec trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov, nárok. Zamestnávateľ totiž napríklad môže tvrdiť (a v prípade súdneho sporu by to preukazoval) že ste požadovali úpravu pracovného času, ktorá nebola vhodná - napr. že bola zjavne neprimeraná a nezlučiteľná so záujmami a prevádzkou zamestnávateľa. Ak by ale boli splnené všetky podmienky na to, aby zamestnancovi vzniklo uvedené právo voči zamestnávateľovi a zamestnávateľ ho dobrovoľne nesplní, je možné domáhať sa splnenia tejto povinnosti v súdnom konaní.

Okrem uvedenej právnej povinnosti zamestnávateľa vyhovieť žiadosti zamestnanca o vhodnú úpravu (teda nie akúkoľvek úpravu) určeného týždenného pracovného času (ktorú má v zmysle vyššie uvedeného len vtedy, ak mu vo vyhovení tejto žiadosti nebránia vážne prevádzkové dôvody) nemá zamestnávateľ žiadne ďalšie právne povinnosti v súvislosti s Vami uvedenými právne relevantnými skutočnosťami - pracovať z dôvodu starostlivosti o dieťa len v jednej rovnakej zmene.

Preto ak by zamestnávateľovi bránili vážne prevádzkové dôvody vo vyhovení vašej žiadosti o vhodnú úpravu pracovného času tak, že by ste pracovali len v jednej zmene (v trojzmennnej prevádzke), ste povinná plniť svoje pracovné povinnosti tak, ako Vám vyplývajú z príslušných predpisov (Zákonníka práce, kolektívnej zmluvy, pracovnej zmluvy a pod.).

V opačnom prípade môžete len skončiť pracovný pomer, a to výpoveďou alebo uzavretím dohody so zamestnávateľom. Ani pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou Vami zamestnávateľovi a ani pri skončení pracovného pomeru dohodou o skončení pracovného pomeru Vám však zo Zákonníka práce nevyplýva žiadny nárok na odstupné (aby ste nárok na odstupné mali, museli by ste sa na tom len dohodnúť so zamestnávateľom napr. v dohode o skončení pracovného pomeru).


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Povinnosť zamestnávateľa vyplatiť odstupné pri skončení pracovného pomeru zo strany zamestnanca" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku