Môže zamestnávateľ nezarátavať prestávku do pracovného času?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Môže zamestnávateľ nezarátavať prestávku do pracovného času?

Dobrý deň! Rada by som Vás požiadala o odpoveď na otázku týkajúcu sa ustanovenia Zákonníka práce, konkrétne § 91 ods. 5. Som zdravotná sestra v JIS a nemôžem opustiť pracovisko, pretože nemám kto by ma zastúpil počas prestávky na jedenie a oddych. Často sa stáva, že počas obeda som na oddelení a v prípade, že pacient potrebuje pomoc, odložím obedár a vykonám potrebné práce, alebo sú to telefonáty. Náš zamestnávateľ sám rieši túto situáciu v Kolektívnej zmluve, nepreberá však významnú časť odseku 5, § 91 ZP. (Naše odbory, hoci sme predložili v minulosti pripomienky a návrhy k KZ, sú "pod palcom" zamestnávateľa a všetky boli zamietnuté). Pokiaľ je mi známe, KZ je podriadená Zákonníku práce, a preto by som sa chcela opýtať, má zamestnávateľ právo nám nepočítať prestávku na jedenie a oddych do pracovnej doby? Môžeme sa odvolať na Zákonník práce? Musíme dodržiavať KZ? Má zamestnávateľ právo takto postupovať? Ako by sme si mali uplatniť nárok na započítanie prestávky do pracovnej doby? Vopred vám ďakujeme za odpoveď. S pozdravom, zdravotné sestry

Odpoveď: Môže zamestnávateľ nezarátavať prestávku do pracovného času?

Dobrý deň, v zmysle § 91 Zákonníka práce, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie. Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny. Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času; to neplatí, ak ide o prestávku na odpočinok a jedenie, pri ktorej sa zabezpečuje primeraný čas na odpočinok a jedenie bez prerušenia práce zamestnancom. Vzhľadom na skutočnosť, že Vašu prácu podľa jej charakteru nemožno prerušovať, musí Vám byť poskytnutý primeraný čas na odpočinok a jedenie, pričom táto prestávka sa Vám nezapočítava do pracovného času. Zákonník práce výslovne deklaruje, že predmetom úpravy kolektívnej zmluvy má byť výhodnejšia úprava najmä pracovných a mzdových podmienok v porovnaní so zákonom. V opačnom prípade alebo ak kolektívna zmluva odlišne upravuje ustanovenia zákona, ktoré podľa svojej povahy nemožno dohodou meniť, je v tejto časti neplatná. Trvajte preto, aby zamestnávateľ dodržiaval citované ustanovenie Zákonníka práce, prípadne sa obráťte na odborový orgán. So svojim podnetom neváhajte kontaktovať aj inšpekciu práce.