Dobrý deň,
podľa § 91 ods. 1 Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Táto prestávka sa nezapočítava do pracovného času, pokiaľ sa nejedná o výnimku uvedenú v § 91 ods. 5 ZP, t.j. prestávku na odpočinok a jedenie, pri ktorej sa zabezpečuje primeraný čas na odpočinok a jedenie bez prerušenia práce zamestnancom.
Započítanie prestávky na jedenie či odpočinok do pracovného času je možné uviesť priamo v pracovnej zmluve každého zamestnanca pri uvedení pracovného času. Rovnako je to možné, namiesto smernice, uviesť v pracovnom poriadku zamestnávateľa.
Podľa § 84 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže vydať pracovný poriadok po predchádzajúcom súhlase zástupcov zamestnancov, inak je neplatný."
Zamestnávateľ nie je povinný viesť samostatnú evidenciu obedných prestávok, len evidenciu pracovného času, aj keď prestávky sú súčasťou pracovného času zamestnanca. Vyplýva to z ustanovenia § 99 Zákonníka práce, kde sa neuvádza prestávka na jedenie, či odpočinok.
Podľa § 99 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu pracovného času, práce nadčas, nočnej práce, aktívnej časti a neaktívnej časti pracovnej pohotovosti zamestnanca tak, aby bol zaznamenaný začiatok a koniec časového úseku, v ktorom zamestnanec vykonával prácu alebo mal nariadenú alebo dohodnutú pracovnú pohotovosť. Počas dočasného pridelenia zamestnávateľ vedie evidenciu podľa prvej vety v mieste výkonu práce dočasne prideleného zamestnanca."
Interná smernica, či pracovný poriadok zamestnávateľa môže stanoviť pracovný čas a prestávky. Ak je však prestávka na obed započítaná do pracovného času, musí to byť v súlade s vyššie uvedeným § 91 ods. 5. Postačuje teda interná smernica, ak spĺňa tieto podmienky, a spôsob a podmienky poskytovania prestávok sú dohodnuté so zástupcami zamestnancov .