Únos dieťaťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Zahraničie

Otázka: Únos dieťaťa

Dobrý deň.

Mám otázku týkajúcu sa potenciálneho únosu dieťaťa do zahraničia.

V roku 2007 som uzavrela manželstvo, pred rokom sa nám narodilo dieťa.

Po jeho narodení sme sa s manželom úplne odcudzili. Nedokážeme spolu vôbec komunikovať, sme ako úplne cudzí ľudia.

Rada by som sa rozviedla. Predtým sa však potrebujem s niekým poradiť, pretože manžel žije na Slovensku už 15 rokov, má aj naše občianstvo, ale pôvodom je z Egypta a chce odísť domov v priebehu 2-3 rokov.

Je možné právne upraviť situáciu tak, aby manžel po rozvode nemohol uniesť dieťa do zahraničia?

Ako je to s únosom dieťaťa do zahraničia? Ak by bolo dieťa zverené do mojej starostlivosti, môžem požiadať súd, aby sa manžel mohol stretávať so synom len v mojej prítomnosti?

Odpoveď: Únos dieťaťa

Dobrý deň,

naša advokátska kancelária sa zaoberá únosmi detí do zahraničia a naopak tiež zo zahraničia na Slovensko (ak rodičia dieťaťa žijú v zahraničí a jeden z rodičov sa rozhodne vrátiť na Slovensko).

Z Vašej otázky vyplýva, že ste ešte nepodali návrh na súd.

Je totiž veľmi dôležité, ako budete formulovať návrh na rozvod. Ak chcete úpravu styku za prítomnosti, tak to musíte odôvodniť, pretože inak súd určí styk bez vašej prítomnosti.

V prípade, ak sa manžel chce odsťahovať do zahraničia (do Egypta) pokiaľ by ste ešte neboli rozvedení a nemali upravené zverenie dieťaťa do opatery, jeho práva sú úplne rovnaké ako tie vaše.

Na hraniciach a ani nikde inde by ho nemohli zastaviť, pretože po právnej stránke by teraz nešlo o únos dieťaťa do zahraničia.

Ak máte obavy o to, aby nevycestoval (a máte aj dôkazy, že tam chce zostať, môžete dať návrh na neodkladné opatrenie, aby mu súd zakázal vycestovať s dieťaťom do zahraničia.

Ak by sa vám podarilo dohodnúť sa s manželom, potom túto dohodu dajte do písomnej podoby a upravte si práva a povinností k dieťaťu. Súd Vám dohodu schváli.

Ak sa neviete dohodnúť, bude musieť súd rozhodnúť autoritatívne.

Styk sa niekedy v súdnych rozhodnutiach upravuje aj tak, že sa tam uvedie „bez obmedzenia“ (hoci to nie je správna úprava, dáva to matke možnosť rozhodovať kedy a kde bude otec s dieťaťom). Po právnej stránke to ale znamená, že bez Vášho súhlasu s dieťaťom nepôjde nikam.

Pokiaľ by ste už boli rozvedení, dieťa by bolo zverené Vám, potom vycestovanie s dieťaťom mimo SR môže byť kvalifikované ako únos dieťaťa, ak to bude mimo určeného styku a bez Vášho súhlasu.

Manžel teda nebude môcť vycestovať do zahraničia bez Vášho súhlasu, len tak, kedy sa mu zachce.

Súd Vám však nevydá rozhodnutie, ktoré by mu priamo ukladalo, že nemôže s dieťaťom vycestovať do zahraničia v konaní o rozvod.

Vo všeobecnosti, pokiaľ ide o dlhodobé vycestovanie s dieťaťom mimo územia jeho obvyklého pobytu je potrebný súhlas oboch rodičov (bez ohľadu na to, či sú zosobášení alebo nie). Únos dieťaťa (nielen do zahraničia) je trestným činom.

Pokiaľ ide o Vašu druhú otázku, stretávanie sa s otcom počas Vašej prítomnosti, ide o tzv. obmedzenie práv rodiča k dieťaťu.

Pokiaľ by mal súd obmedziť tieto jeho práva, musí byť na to daný dôvod.

Takýmito dôvodmi sú napríklad, že dieťa má z otca strach, nepozná ho, ešte sa s ním riadne nestretávalo, neprespávalo u neho, atď.

Často sa styk obmedzuje na prítomnosť matky, ak je dieťa ešte veľmi maličké (do 1-2 rokov), kedy dieťa potrebuje stále matku.

Súd je potrebné presvedčiť o tom, že obmedzenie styku (za prítomnosti matky) je dôležité pre zdravý vývoj dieťaťa.