Trestné oznámenie za podvod za pôžičku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Trestné oznámenie za podvod za pôžičku

Dobrý deň, požičal som si peniaze na základe zmluvy na jeden mesiac. Šlo o sumu 10 tisíc, ktorú som nevrátil v presne stanovenom termíne. S vrátením som meškal dva týždne, ale o tejto skutočnosti som informoval dotyčnú osobu. Medzitým mi bola podaná trestná sťažnosť za spreneveru 15 tisíc, napriek tomu, že som si od danej osoby požičal len 10 tisíc. Túto sumu som už vrátil. Zatiaľ mi neprischla žiadna informácia z polície. Osoba, od ktorej som si požičal peniaze, mi hrozí, že budem musieť zaplatiť súdne a právnickej náklady. Prosím o radu, ako mám postupovať vzhľadom na to, že som už vrátil svoj dlh, hoci s dvojtýždňovým omeškaním. Ďakujem.

Odpoveď: Trestné oznámenie za podvod za pôžičku

Dobrý deň, vôbec sa nemusíte obávať trestného stíhania voči Vašej osobe za podvod. Ak ste peniaze vrátili akékoľvek trestné oznámenie bude zamietnuté. Je to práve veriteľ, ktorý sa môže obávať trestného stíhania, pretože Vám požičal peniaze na mesiac za 50 percentný úrok, čo je možné považovať za úžeru.

Oznámte to veriteľovi a povedzte mu, že podať na neho trestné oznámenie za úžeru, pokiaľ bude od Vás naďalej požadovať uhradiť 50 percentné úroky za tak krátke obdobie.

Žiadny súd by mu takýto vysoký úrok nepriznal, aj keby to riešil súdnou cestou. Pokiaľ by Vam poslal akýkoľvek list, tak nám ho prepošlite, pomôžeme Vám.