Dobrý deň, na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :
1./ Pokiaľ advokát zomrel, v súlade s ustanoveniami zákona o advokácii je možné obrátiť sa na Slovenskú advokátsku komoru a zistiť kto prevzal písomnú agendu advokáta, prípadne kde sa nachádza dokumentácia advokátskej kancelárie.
Rýchlejšou možnosťou je zistiť na príslušnom súde číslo konania /t.j. podľa mena a priezviska Vášho manžela/ a nahliadnúť do súdneho spisu. Kontaktujte informačné príslušného okresného súdu /miesto trvalého pobytu Vášho priateľa v uvedenom období súdneho konania/. Adresy súdov nájdete na stránke www.justice.sk.
2./ Zrážky zo mzdy : Pokiaľ zamestnávateľ vykonáva zrážky zo mzdy zrejme tak postupuje na základe dohody o zrážkach zo mzdy, ktorú predmetný človek podvodne podpísal za Vášho manžela.
Preto sa musí Váš manžel obrátiť na svojho zamestnávateľa a ten mu musí zdôvodniť a zdokladovať na základe čoho vykonáva zrážky zo mzdy. Ak Váš manžel nebol nebol súdnym rozhodnutím alebo iným rozhodnutím /zdrav. poisťovňa, daňový úrad a podobne/ zaviazaný k úhrade nejakej pohľadávky a nezačalo ani exekučné konanie, zamestnávateľ nie je oprávnený vykonávať zrážky zo mzdy.
Podľa ust. § 131 Zákonníka práce platí (citujeme) :
" (1) Zo mzdy zamestnanca zamestnávateľ prednostne vykoná zrážky poistného na sociálne poistenie, preddavkov poistného na verejné zdravotné poistenie, nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na verejné zdravotné poistenie, príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnanec podľa osobitného predpisu, zrážky preddavku na daň alebo dane, nedoplatku preddavku na daň, daňového nedoplatku, nedoplatku, ktorý vznikol zavinením daňovníka na preddavku na daň a na dani vrátane príslušenstva a nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti.
(2) Po vykonaní zrážok podľa odseku 1 môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy len
a) preddavok na mzdu, ktorý je zamestnanec povinný vrátiť preto, že neboli splnené podmienky na priznanie tejto mzdy,
b) sumy postihnuté výkonom rozhodnutia nariadeným súdom alebo správnym orgánom,
c) peňažné tresty a pokuty, ako aj náhrady uložené zamestnancovi vykonateľným rozhodnutím príslušných orgánov,
d) neprávom prijaté sumy dávok sociálneho poistenia a dôchodkov starobného dôchodkového sporenia alebo ich preddavky, štátnych sociálnych dávok, dávok v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi, peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, ak je zamestnanec povinný ich vrátiť na základe vykonateľného rozhodnutia podľa osobitného predpisu,
e) nevyúčtované preddavky cestovných náhrad,
f) náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo jej časť, na ktorú zamestnanec stratil nárok alebo mu nárok nevznikol,
g) náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec stratil nárok, prípadne na ktorú mu nárok nevznikol,
h) sumu odstupného alebo jeho časť, ktorú je zamestnanec povinný vrátiť podľa § 76 ods. 4.
(3) Ďalšie zrážky zo mzdy, ktoré presahujú rámec zrážok uvedených v odsekoch 1 a 2, môže zamestnávateľ vykonávať len na základe písomnej dohody so zamestnancom o zrážkach zo mzdy, alebo ak povinnosť zamestnávateľa vykonávať zrážky zo mzdy a iných príjmov zamestnanca vyplýva z osobitného predpisu.
(4) Zrážky zo mzdy podľa odsekov 1 a 2 a zrážky zo mzdy podľa § 20 ods. 2 možno vykonávať len v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom. Pri pohľadávkach, na ktoré súd alebo správny orgán nariadil výkon rozhodnutia, spôsob vykonávania zrážok a ich poradie upravujú ustanovenia o výkone rozhodnutia zrážkami zo mzdy."
Pokiaľ sa na Vášho manžela nevzťahuje ani jeden dôvod na vykonávanie zrážok zo mzdy a nebude predložený žiaden doklad o oprávnenosti vykonávania zrážok zo mzdy, nech manžel požiada zamestnávateľa, aby sa zdržal vykonávania zrážok a vykonané zrážky mu vyplatil. Ak zamestnávateľ napriek tomu bude zrážky zo mzdy vykonávať, bude sa musieť manžel obrátiť na súd.
Budeme radi, ak nám dáte vedieť ako ste dopadli.