Máte
otázku?

Môže byť nesplatenie úveru klasifikované ako úverový podvod?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Môže byť nesplatenie úveru klasifikované ako úverový podvod?

Dobrý deň, v roku 2008 som si vzal úver na 1100 eur. Platil som normálne, no po čase som musel odísť do zahraničia a tak som prestal platiť. Zaplatil som 14 splátok, necelych 1000 eur. Teraz mi prišiel papier, že chcú odo mňa skoro 5000 eur, inak ma dajú na súd za úverový podvod. Lenže ja som pri žiadosti o úver uviedol pravdivé údaje, nikoho som neoklamal. Môžu to brat ako úverový podvod a budem za to odsúdeny? Alebo to už môže byt premlčané? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Môže byť nesplatenie úveru klasifikované ako úverový podvod?

Dobrý deň, v zmysle § 222 Trestného zákona, sa trestného činu Úverového podvodu dopustí ten, kto vyláka od iného úver alebo zabezpečenie úveru tým, že ho uvedie do omylu v otázke splnenia podmienok na poskytnutie úveru alebo na splácanie úveru, a tak mu spôsobí malú škodu. Pre naplnenie znakov skutkovej podstaty sa vyžaduje preukázanie úmyselného zavinenia, a teda, že ste už v čase pôžičky konali v úmysle vypožičané peniaze vôbec nevrátiť alebo ich nevrátiť v dohodnutej dobe a tým ste uviedli nebankovú spoločnosť do omylu, aby ste sa na jej škodu obohatili. V opačnom prípade nemôže byť Vaše konanie definované ako trestný čin. Vzhľadom na dátum uzavretia zmluvy o pôžičke, je na mieste skúmať ako premlčanie nároku na vrátenie nesplatenej časti pôžičky a jej príslušenstva, tak aj premlčanie trestného stíhania.  

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Môže byť nesplatenie úveru klasifikované ako úverový podvod? (Trestné právo)

Dobrý deň, potrebovala by som sa poradiť. Priateľ v roku 2014 zobral úver, o ktorý ho požiadal jeho bratranec, s tým, že do konca roka 2014 mu to určite vráti. Úver s úrokmi sa vyšplhal na výšku 13 000 eur. Niečo nám vrátil, no stále 9000 eur nám dlží. Momentálne sme v situácii, že splácame jeho dlh a s priateľom čakáme bábätko, a teda peniaze, ktoré dávame každý mesiac na ten úver nie sú malé a veľmi by nám pomohli. On hovorí, že tie peniaze nám vrátiť nemusí a ani nechce. Ako dôkaz mame len správy cez sociálne siete Facebook a sms správy. Je možnosť sa obrátiť na súd s tým, aby sme to vyhrali? Alebo tam šanca nie je ?

Odpoveď: Môže byť nesplatenie úveru klasifikované ako úverový podvod?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 04.12.2018)

Dobrý deň,

v otázke sa nezmieňujete o tom, či s bratrancom máte uzatvorenú písomnú zmluvu a či peniaze boli bratrancovi zaslané na jeho bankový účet prípadne poštovou poukážkou, teda doklad o tom, že peniaze bratranec aj prevzal, nakoľko táto okolnosť je podstatná.

Vzhľadom na okolnosť, že peniaze ste bratrancovi "požičali" v roku 2014 a všeobecná premlčacia doba je tri roky odporúčame kontaktovať advokáta za účelom podania žaloby na súd, ako aj na podanie trestného oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu. 

Z otázky vyplýva, že Vám vrátil časť  a k úhrade zostáva  9000 €, pokiaľ máte doklady o uvedenom, je šanca, aby ste na súde boli úspešná. Druhou, nemenej podstatnou otázkou je či peniaze na základe súdneho rozhodnutia Vám aj vráti, resp. či má majetok podliehajúci exekúcii /mzda, nehnuteľnosť a pod./.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Môže byť nesplatenie úveru klasifikované ako úverový podvod?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku