Máte
otázku?

Podvod pri predaji auta


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Podvod pri predaji auta

Dobrý deň, kúpil som auto z bazáru. Samozrejme, auto nemá evidenciu servisných intervalov. Pri predaji mi bolo oznámené, že auto je dovezené z Holandska. Po pátraní na internetových stránkach ohľadom získania histórie cez VIN kód, som zistil, že auto v skutočnosti pochádza z Francúzska. Stránka ma informovala, že je tam uvedený záznam o nahlásenom počte najazdených kilometrov vo v roku 2014 - 227 000 km a v roku 2015 - 185 000 km. Za túto informáciu som samozrejme zaplatil. Teraz sa mi bazár bráni mojim argumentom, tvrdiac, že takéto informácie sú len informatívne a nemôžem ich použiť ako dôkaz. Druhá vec je, že pri predaji mi bolo oznámené, že auto bolo po nehode na zadnej časti - nárazník. No protokol z kontroly originality, ktorý je voľne dostupný na internete, uvádza, že auto bolo poškodené aj vpredu a aj vzadu, vrátane strechy. Autorizovaný predajca auta mi ako majiteľovi odmieta poskytnúť záznam histórie. Prosím poraďte, ako mám postupovať. Ďakujem.

Odpoveď: Podvod pri predaji auta

Dobrý deň, vzhľadom na uvedený skutkový stav Vám v občianskoprávnej rovine vzniklo právo odstúpiť od kúpnej zmluvy, pričom by Vám následne vznikol nárok na vrátenie zaplatenej kúpnej ceny. Vrátenia kúpnej ceny po odstúpení od kúpnej zmluvy by ste mohli od predávajúceho požadovať aj prostredníctvom súdneho konania. Druhou možnosťou je podať oznámenie o podozrení zo spáchania trestného činu. O podvod však všeobecne ide, ak páchateľ už pri robení právneho úkonu konal s úmyslom uviesť niekoho do omylu a spôsobiť tým škodu. Často však orgány činné v trestnom konaní takéto trestné oznámenia odmietajú práva z dôvodu, že ide o občianskoprávny vzťah a v zmysle zásady ultima ratio majú byť prostriedky trestného práva až poslednou možnosťou nápravy protiprávneho vzťahu.

Trápi vás "Podvod pri predaji auta" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Podvod pri predaji auta (Trestné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa na niečo spýtať. Pred dvoma týždňami som si kúpil auto, ktoré začalo prejavovať výrazné poruchy, oprava ktorých si vyžaduje veľa peňazí. Som presvedčený, že predchádzajúci majiteľ o týchto problémoch vedel, ale nepovedal mi o nich. Osobne som sa ho pokúsil navštíviť s požiadavkou vrátiť auto, no odmietol mi vrátiť peniaze. Čo mám v takom prípade robiť? Ďakujem.

Odpoveď: Podvod pri predaji auta

(odpoveď odoslaná: 14.11.2022)

Dobrý deň,
vzhľadom na krátku dobu, ktorá uplynula od kúpy, je takmer isté, že tieto vady museli existovať na motorovom vozidle aj v čase kúpy (odovzdania vozidla kupujúcemu). Preto by mal za tieto vady zodpovedať predávajúci. To, či máte nárok na vrátenie motorového vozidla (teda odstúpenie od zmluvy) alebo iba na primeranú zľavu z kúpnej ceny závisí od viacerých skutočností. Ak by sa jednalo o neodstrániteľnú vadu a motorové vozidlo je kvôli tejto vade neupotrebiteľné, mali by ste právo na odstúpenie od zmluvy. Rovnako ak Vás ubezpečoval predávajúci o tom, že motorové vozidlo nemá žiadne vady, máte právo na odstúpenie od zmluvy.

V ostatných prípadoch by ste mali nárok iba na primeranú zľavu z kúpnej ceny motorového vozidla.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Podvod pri predaji auta (Trestné právo)

Dobrý deň, pred šiestimi mesiacmi som si kúpil auto na úver. Auto bolo prezentované ako v top stave a podobne. Avšak, keď som si ho nechal skontrolovať cez VIN, zistilo sa, že auto bolo šesťkrát havarované. O tomto som nevedel a predávajúci ma o tom neinformoval, ba dokonca to nebolo ani uvedené v papieroch. Mohli by ste mi prosím poradiť, ako mám postupovať ďalej?

Odpoveď: Podvod pri predaji auta

(odpoveď odoslaná: 25.04.2022)

Dobrý deň,
v tomto prípade mám za to, že sú naplnené podmienky pre odstúpenie od zmluvy, nakoľko ak ste mali v zmluve uvedené, že auto je nebúrané a toto tvrdenie sa preukázalo ako nepravdivé, vzniká Vám právo odstúpiť od zmluvy. Predávajúci bude musieť vrátiť zaplatenú kúpnu cenu a Vy jemu auto.

Čo je však dôležité je to, že sa to nedotkne autoúveru. Tento budete musieť ďalej platiť, dokonca sa môže stať, v závislosti od zmluvných podmienok, že dôjde k zosplatneniu celého dlhu a budete ho musieť vyplatiť v celku.


Podotázka: Podvod pri predaji auta (Trestné právo)

Dobrý deň, Pred ôsmimi dňami som predal dvadsaťročné auto za naozaj nízku sumu. Podpísali sme zmluvu, v ktorej som kupujúcemu objasnil existenčné chyby a zároveň som ho informoval, že auto je plne pojazdné. Jazdil som na ňom dvadsať rokov a počas celej tejto doby auto neprezentovalo žiadne chyby. Navrhoval som kupujúcemu, aby si auto vyskúšal, avšak odmietol. Po troch dňoch mi volal s tvrdením, že auto je vrak a začal si vymýšľať rôzne chyby. Na ďalší deň volal s tým, že nemá peniaze na jeho opravu. Dnes mi však neustále volá a vyhráža sa, že chce vrátiť plnú sumu, pretože auto je podľa neho zničené a nepojazdné. Tvrdí, že som mu zamlčal chyby. Už som naozaj bezradný. Čo mám teraz urobiť? Mám vrátiť plnú sumu a dostanem auto, ktoré je nepojazdné? Ako ďalej postupovať z právneho hľadiska? Nerád by som sa súdil kvôli 250 eur a zároveň nechcem dostať späť auto v stave, v ktorom predtým nebolo. Navyše, dozvedel som sa, že daný kupujúci predáva na rôznych stránkach použité diely a existujú na neho rôzne sťažnosti a podobne. Ďakujem za vašu odpoveď.

Odpoveď: Podvod pri predaji auta

(odpoveď odoslaná: 28.01.2021)

Dobrý deň,
je to zložitá situácia, ale pokiaľ Vy viete preukázať, že ste ho upozornili na to, že je opotrebované a má 20 rokov, tak za vady nezodpovedáte. Ak sa ale objaví vada, na ktorú ste ho neupozornili, má teoreticky nárok na zľavu z ceny. Na odstúpenie podľa môjho názoru nemá nárok, lebo to by auto muselo byť nepojazdné a nemohlo by sa dať hospodárne opraviť. Záleží, čo ste napísali do zmluvy, či tam je uvedené, že je staré a vzhľadom na vek môže mať isté vady. Je to na Vás, či sa chcete sporiť. Ak nie, tak mu vráťte peniaze a takom prípade žiaľ Vy musíte vziať späť auto. Ak by ste sa chceli sporiť a máte dôkazy o tom, že upovedomený bol, tak mu ich nevracajte. Možno ani jemu sa neoplatí podávať žalobu. Pozrite si ale zmluvu na čo ste ho upozornili a na čo nie. 

 

Trápi vás "Podvod pri predaji auta" a chcete pomôcť?

Podotázka: Podvod pri predaji auta (Trestné právo)

Dobrý deň,
prosím o radu, ako postupovať. Pred dvoma mesiacmi som kúpil auto, pričom predávajúci tvrdil, že auto nebolo havarované a že na ňom nie sú žiadne skryté závady. Podpísali sme kúpno-predajnú zmluvu, v ktorej som ho požiadal o dopísanie, že na aute nie sú žiadne skryté závady. Zmluvu však písal rukou, takže neviem, či je platná. Nedávno som našiel na blatníkoch vzadu preliačeniny, ktoré neboli takmer vôbec viditeľné. Prekontroloval som auto na troch rôznych stránkach a zistil som, že auto malo už dve nehody - zozadu aj spredu. Bol vymenený aj čelným sklom. Vopred ďakujem za radu.

Odpoveď: Podvod pri predaji auta

(odpoveď odoslaná: 11.01.2021)

Dobrý deň,
ak ste si vymienili, že vec má byť vád, a on Vás o tejto skutočnosti aj ubezpečil, máte právo od kúpnej zmluvy odstúpiť, nakoľko jeho tvrdenie sa ukázalo ako nepravdivé. To, že kúpna zmluva je písaná rukou nie je podstatné. Dôležité je, aby ste disponovali dôkazom (hoci rukou písaným a podpísaným oboma), že auto malo byť bez vád. Po odstúpení od zmluvy mu musíte auto vrátiť a on Vám vrátiť zaplatenú kúpnu cenu.


Podotázka: Podvod pri predaji auta (Trestné právo)

Dobrý deň, mám doplňujúcu otázku k vyššie uvedenému problému. Obdržal som správu od právneho zástupcu bývalého majiteľa motorového vozidla s týmto znením: "Predajca akceptuje odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy a týmto Vás žiadame, aby ste bezodkladne vrátili motorové vozidlo. Uveďte presný dátum a čas, kedy k odovzdaniu vozidla dôjde." Neviem, ako mám v takejto situácii postupovať, prosím, poraďte mi. Ďakujem.

Odpoveď: Podvod pri predaji auta

(odpoveď odoslaná: 19.01.2020)

Dobrý deň, v predchádzajúcej otázke ste neuviedli, že Vás kontaktoval právny zástupca, ktorý uvádza, že jeho klient - predávajúci akceptuje odstúpenie od kúpnej zmluvy MV.

Ak je to tak, že už ste odstúpili od kúpnej zmluvy, potom vrátenie MV je oproti vráteniu kúpnej ceny, teda MV vrátite oproti vráteniu peňazí. 

Odporúčame preto obozretnosť pri vrátení MV, aby najprv boli Vám vrátené peniaze na bankový účet a následne odovzdáte MV, t.j. aby sa nejednalo o prísľub vrátenia peňazí po odovzdaní MV predávajúcemu.

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris GálPodotázka: Podvod pri predaji auta (Trestné právo)

Dobrý deň, Pred rokom, konkrétne vo februári 2019, som zakúpil auto od konateľa spoločnosti, na ktorú toto auto bolo zaregistrované. V tom čase bol konateľ tejto spoločnosti súčasne aj mojím partnerom v súkromnom živote. Na jeho naliehanie som auto neprepisoval na svoje meno, pretože údajne nechcel vrátiť DPH zo sumy za vozidlo. Na základe tejto dohody, sme medzi sebou uzavreli kúpno-predajnú zmluvu podľa Občianskeho zákonníka a ja som mu riadne vyplatil požadovanú sumu. Už tri mesiace žijeme oddelene a podarilo sa mi prepísať auto na moje meno ako na fyzickú osobu. Len dva dni po tejto zmeně sa mi ozval bývalý majiteľ auta s tým, že na vozidle je záložné právo leasingovej spoločnosti. Preto by som Vás teraz chcel požiadať o radu a pomoc, keďže som za auto zaplatil a teraz sa dozvedám, že na aute je aj záložné právo. Ďakujem.

Odpoveď: Podvod pri predaji auta

(odpoveď odoslaná: 15.01.2020)

Dobrý deň, v otázke uvádzate, že teraz Vám bolo oznámené bývalým vlastníkom, že na MV viazne záložné právo.  Túto skutočnosť si môžete overiť v centrálnom registri záložných práv.

Ďalej podľa ust. § 596 Obč. zákonníka platí, že ak vec má vady, o ktorých predávajúci vie, je povinný kupujúceho pri dojednávaní kúpnej zmluvy na ne upozorniť, t.j. predávajúci bol povinný upozorniť Vás na to že na MV viazne záložné právo.
Možnosti riešenia : 
Požiadať predávajúceho, aby si splnil všetky povinnosti vyplývajúce zo záložnej zmluvy a predložil Vám o tom doklad.

Platí totiž ust. § 151h/ Obč. zákonníka, že pri prevode zálohu - MV - pôsobí záložné právo voči nadobúdateľovi zálohu, teda voči Vám, ak zmluva o zriadení záložného práva neurčuje, že záložca môže záloh alebo časť zálohu previesť bez zaťaženia záložným právom alebo ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak. 
Na nadobúdateľa zálohu, teda Vám, voči ktorému pôsobí záložné právo, prechádzajú účinnosťou prevodu alebo prechodu všetky práva a povinnosti záložcu zo zmluvy o zriadení záložného práva. Nadobúdateľ zálohu, voči ktorému pôsobí záložné právo, je povinný strpieť výkon záložného práva a vzťahujú sa na neho práva a povinnosti záložcu.

Teda pokiaľ Vám predávajúci nepredloží v primeranej lehote doklad o tom, že vysporiadal všetky povinnosti voči záložnému veriteľovi, možnosťou z Vašej strany je odstúpenie od kúpnej zmluvy doporučeným listom na adresu predávajúceho a predávajúci bude povinný Vám vrátiť zaplatenú kúpnu cenu oproti vráteniu MV a to v súlade s ust. § 597 ods. 2  Obč. zákonníka. 
"(1) Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.
(2) Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým."

Súhlas predávajúceho na odstúpenie od kúpnej zmluvy nepotrebujete.

 


Trápi vás "Podvod pri predaji auta" a chcete pomôcť?

Podotázka: Podvod pri predaji auta (Trestné právo)

Dobrý deň, nedávno som kúpila auto. Predávajúci mi tvrdil, že je jediný majiteľ vozidla a že vozidlo nebolo dovezené zo zahraničia - na to som sa konkrétne pýtala. Po kúpe, keď som za 17-eurový poplatok overila vozidlo podľa VÍN čísla, zistila som, že na vozidle bolo stočených cez 180 000 km. Okrem toho auto prešlo kontrolou originality. Na vozidle sa nachádza nálepka s evidenčným číslom kontroly originality (KO), avšak údaj na dverách je odtrhnutý a zamazaný. Následne som zistila, že vozidlo má ďalšie závady. Potrebujem radu, ako by som mohla postupovať ďalej. Majiteľ mi pravdepodobne pri predaji poskytol nesprávne informácie. O takéto vozidlo nemám záujem. Veľmi pekne ďakujem za vašu pomoc.

Odpoveď: Podvod pri predaji auta

(odpoveď odoslaná: 14.01.2020)

Dobrý deň, 
z otázky vyplýva, že MV ste kúpili auto od súkromnej osoby - nepodnikateľa a máte o tom aj doklad - kúpnu zmluvu.

Podľa ust. § 596 Obč. zákonníka platí, že "ak  vec má vady, o ktorých predávajúci vie, je povinný kupujúceho pri dojednávaní kúpnej zmluvy na ne upozorniť."
T.j. : Predávajúci bol povinný upozorniť Vás na vady o ktorých vedel. Následne platí ust. §  597 Obč. zákonníka :
"(1) Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.
(2) Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým."

Ak Vás predávajúci ubezpečil, že MV nemá žiadne vady resp. je v stave ako je uvedené v KPZ, a toto tvrdenie sa ukáže ako nepravdivé, máte možnosť odstúpiť od KPZ a žiadať vrátenie kúpnej ceny oproti vráteniu MV. Súhlas predávajúceho na odstúpenie od KPZ nepotrebujete. Odstúpenie je treba poslať doporučeným listom na adresu predávajúceho a žiadať vrátenie kúpnej ceny oproti vráteniu MV.

Ak nebude vrátená kúpna cena vo Vami uvedenej lehote, vec budete musieť odstúpiť na súd.
 


Podotázka: Podvod pri predaji auta (Trestné právo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať, ako je to v prípade, keď vlastním auto v BSM, ktoré som splácal úverom z môjho platu a chcem ho predať s úmyslom kúpiť nové. Pokiaľ ide o navýšenie hodnoty v rámci BSM, môžem to urobiť bez súhlasu partnerky? Čo sa týka predaja a kúpy nového auta, existuje nejaké predbežné opatrenie, ktoré by mi mohla podať a zakázať mi tak tento proces? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Podvod pri predaji auta

(odpoveď odoslaná: 25.06.2017)

Dobrý deň, podľa ustanovenia § 145 ods. 1 Občianskeho zákonníka nepotrebujete súhlas Vašej manželky iba pri bežných veciach týkajúcich sa spoločných vecí. Pri ostatných veciach musíte mať jej súhlas. Kúpa motorového vozidla patrí medzi tzv. ostatné veci. Tzn. že na predaj i kúpu nehnuteľnosti musíte mať súhlas Vašej manželky, inak je tento právny úkon neplatný. Ide však o tzv. relatívnu neplatnosť právneho úkonu. Tzn. že právny úkon je platný kým súd nevysloví, že je neplatný. Vaša manželka by teda mala napadnúť platnosť týchto právnych úkonov a v prípade sporu podať žalobu o určenie neplatnosti právnych úkonov.


Podotázka: Podvod pri predaji auta (Trestné právo)

Kúpil som si auto u autorizovaného predajcu. Auto bolo v čase predaja a kúpy evidované na predajcu, avšak zmluvu realizoval syn predajcu na svoje meno, hoci podľa evidencie nebol jeho vlastníkom ani jeden deň. Po uplynutí roka bolo zistené, že auto bolo búrané, avšak tento údaj bol utajený a auto sa predávalo ako nebúrané. Čo by som mohol urobiť, aby som túto situáciu napravil? Ďakujem.

Odpoveď: Podvod pri predaji auta

(odpoveď odoslaná: 19.04.2017)

Dobrý deň,

podľa § 499 OZ Kto prenechá inému vec za odplatu, zodpovedá za to, že vec v čase plnenia má vlastnosti výslovne vymienené alebo obvyklé, že ju možno použiť podľa povahy a účelu zmluvy alebo podľa toho, čo účastníci dojednali, a že vec nemá právne vady.

Žiaľ vo Vašom prípade už pravdepodobne nemáte nárok na uplatňovanie práv zo zodpovednosti za vady predanej veci. Podľa § 504 OZ totiž Nadobúdateľ môže uplatňovať nárok zo zodpovednosti za vady na súde len vtedy, ak vytkol vady bez zbytočného odkladu po tom, čo mal možnosť vec prezrieť. Nadobúdateľ môže vadu vytknúť najneskôr do šiestich mesiacov, pokiaľ zákon neustanovuje inak. Ak v tejto lehote nevytkne vadu, právo zanikne.

Do úvahy by však prichádzalo uplatňovať si nárok na vydanie bezdôvodného obohatenia, pretože predávajúci Vás úmyselne uviedol do omylu a predával auto ako "nebúrané", teda za vyššiu cenu. Rozdiel v týchto cenách by ste mohli od neho požadovať. Dovolím si však upozorniť, že dokazovanie, ako aj samotné vymáhanie nároku by nebolo jednoduché.


Trápi vás "Podvod pri predaji auta" a chcete pomôcť?

Podotázka: Podvod pri predaji auta (Trestné právo)

Dobrý deň, stalo sa mi niečo veľmi nepríjemné. Môj malý syn ochorel a musela som s ním ísť do nemocnice. Zavolala som taxík, no cestou sa stala komplikácia. Môjmu malému sa prišlo veľmi zle a keďže mu neskôr diagnostikovali laryngitídu, vyzvracal sa. Samozrejme som ho držala na rukách, ale vracať sa to začalo aj na mňa a trochu aj na sedadlo. Po tejto nešťastnej udalosti som požiadala taxikára, aby s nami namiesto do nemocnice odpadol späť domov pre to, aby sme sa mohli prezliecť. Chcem zdôrazniť, že to, čo sa stalo, nebolo vôbec zámerom. Na tretí deň mi však volal taxikár s požiadavkou zaplatiť 30 eur za vytepovanie celého auta. Myslím si, že to voči mne nie je fér, keďže k vracaniu došlo len na časti sedadla a mám zaplatiť za vytepovanie celého auta. Má na to taxikár nárok? Vopred vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Podvod pri predaji auta

(odpoveď odoslaná: 06.04.2017)

Dobrý deň,

na Vašu otázku odpovedáme nasledovné :

1./ Podľa ust. § 422 Obč. zákonníka platí :  Maloletý alebo ten, kto je postihnutý duševnou poruchou, zodpovedá za škodu ním spôsobenú, ak je schopný ovládnuť svoje konanie a posúdiť jeho následky; spoločne a nerozdielne s ním zodpovedá, kto je povinný vykonávať nad ním dohľad. Ak ten, kto spôsobí škodu, pre maloletosť alebo pre duševnú poruchu nie je schopný ovládnuť svoje konanie alebo posúdiť jeho následky, zodpovedá za škodu ten, kto je povinný vykonávať nad ním dohľad. 

2./ Podľa ust. §  790 OZ  platí, že v poistnej zmluve možno dojednať  aj  zodpovednosť za škodu vzniknutú na živote a zdraví alebo na veci, prípadne zodpovednosť za inú majetkovú škodu (poistenie zodpovednosti za škodu).

3./ Záver : Podľa Obč. zákonníka ste Vy ako mama za svojho syna zodpovedná. Či ste mohla alebo nemohla predvídať uvedený stav nemôžme zodpovedať. Pozrite sa na Vaše poistenie domácnosti, kde je uvedené či máte  poistenie zodpovednosti za škodu  dojednané,  kontaktujte poisťovňu s uvedením toho, čo sa Vám stalo.  Poisťovňa Vás usmerní. Len poznamenávame, že taxikár musí mať oprávnenie na uvedenú činnosť. Pokiaľ sa jedná o sumu 30,- € za vyčistenie celého auta, táto suma je podľa nášho názoru  privysoká - t. j. zaplatenie za čistenie celého auta, nakoľko bola pošpinená len jeho malá časť. Našli sme na internete aj ceny za čistenie mot. vodidla, ako celého, tak aj jedného sedadla, kde bola cena za jedno sedadlo 5.- € Pri cene 30,- za celé auto sa táto suma vzťahovala aj na sklá, nečalúnené časti celého interiéru, batožinový priestor. Je samozrejmé, že taxikár bude musieť doklad o zaplatení predložiť.

V prípade, že poistenie zodpovednosti za škodu nemáte dojednané odporúčame uhradiť zodpovedajúcu časť zo sumy 30,- € za jedno sedadlo, resp. podľa rozsahu miesta znečistenia.

 

 

 

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Podvod pri predaji auta" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka
Text zprávy
Moje zprava