Treba ohlásiť stavbu plotu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Treba ohlásiť stavbu plotu?

Dobrý deň. Plánujem výstavbu nového plotu okolo svojho pozemku. Starý drevený plot bol postavený na inom mieste, než je podľa katastrálneho záznamu a geometrického plánu vytýčené. Geodet už zmeral môj pozemok, ktorý je väčší, ako bol pôvodne ohraničený. Chystám sa postaviť plot, ktorý bude ohraničovať pozemok s rozlohou približne 1200 m2. Plot nebude ani drevený, ani murovaný, bude sa skladáť zo stĺpikov zabetónovaných do zeme a galvanizovaného pletiva, jeho výška nepresiahne 150 cm. Susedné pozemky s trvalými trávnatými porastmi má v prenájme družstvo, ktoré ich udržiava. Družstvo tiež kosí tieto pozemky, avšak nekosí pri hranici nášho pozemku kvôli terénu. Mám podať žiadosť stavebnému úradu, alebo ho stačí o výstavbe nového plotu len informovať, keďže sa mení hranica oproti pôvodnému plotu? Alebo by bolo dostatočné len oboznámiť obec, vzhľadom na to, že nový plot nebude murovaný a jeho výška nepresiahne 150 cm? Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Treba ohlásiť stavbu plotu?

Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku, ku ktorej si dovoľujeme zaujať nasledovné stanovisko.

Stavby sa v zmysle stavebného zákona (zákon č. 50/1976) členia na rôzne kategórie. Tieto kategórie majú význam pri určovaní toho, či na uskutočnenie stavby je potrebné stavebné povolenie, ohlásenie, alebo sa nevyžaduje ani jeden z týchto inštitútov.

Podľa § 54 stavebného zákona platí základné pravidlo: Stavby, ich zmeny a udržiavacie práce na nich sa môžu uskutočňovať iba podľa stavebného povolenia alebo na základe ohlásenia stavebnému úradu. Stavebný zákon však stanovuje z tohto pravidla výnimku, a to v § 56, v ktorom vymenúva stavby a situácie, kedy sa nevyžaduje ani stavebné povolenie, ani ohlásenie.

V zmysle ustanovenia § 139b ods. 6 a 7 stavebného zákona

Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to

a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,

b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.

(7) Za drobné stavby sa považujú aj

a) stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 30 m2 a výška 5 m, napríklad sklady krmiva, náradia alebo hnojiva,

b) oplotenie,

c) prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,

d) nástupné ostrovčeky hromadnej verejnej dopravy, priechody cez chodníky a na susedné pozemky, priepusty a pod,

e) reklamné stavby, na ktorých najväčšia informačná plocha je menšia ako 3 m2.

Je teda evidentné, že vzhľadom k tomu, že oplotenie sa považuje za drobnú stavbu, postačí stavebnému úradu len ohlásenie stavby. Vyplýva to z ustanovenia § 55 stavebného zákona, podľa ktorého

(1) Stavebné povolenie sa vyžaduje, pokiaľ tento zákon a vykonávacie predpisy k nemu alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania; stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách.

(2) Ohlásenie stavebnému úradu postačí

a) pri jednoduchej stavbe, jej prístavbe a nadstavbe, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí,

b) pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie;

c) pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti;

d) pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, požiarnu bezpečnosť stavby, jej vzhľad alebo životné prostredie a pri všetkých udržiavacích prácach na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou,

e) pri stavbách elektronických komunikačných sietí (nosiče telekomunikačných zariadení) umiestňovaných na existujúcich objektoch, ktoré nepresahujú výšku 6 m, šírku 2,5 m a nezasahujú do nosných konštrukcií stavby,

f) pri prízemných stavbách elektronických komunikačných sietí, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 4,5 m,

g) pri výmene alebo dopĺňaní telekomunikačných zariadení na existujúcich stavbách elektronických komunikačných sietí, keď nedôjde k zmene stavby,

h) pri reklamných stavbách, na ktorých najväčšia informačná plocha je menšia ako 3 m2, pokiaľ tento zákon neustanovuje inak.

Vo Vašom prípade teda bude postačovať ohlásenie drobnej stavby na stavebnom úrade, čo vo Vašom prípade mala byť obec.

Aj keď ide síce len o ohlásenie, a uskutočnenie stavby nepodlieha povoľovaciemu procesu zo strany stavebného úradu, aj v tomto prípade je potrebné vyčkať na reakciu obecného úradu. To ustanovuje § 51 stavebného zákona, a to konkrétne odsek 1 až 3 tohto zákona:

(1) Stavebník je povinný uskutočnenie stavieb, stavebných úprav a udržiavacích prác uvedených v § 55 ods. 2 vopred písomne ohlásiť stavebnému úradu. K ohláseniu drobnej stavby pripojí jednoduchý situačný výkres; ak ide o jednoduchú stavbu podľa § 55 ods. 2 písm. a), pripojí podklady s náležitosťami žiadosti o stavebné povolenie a projektovú dokumentáciu. Stavebný úrad môže určiť, že ohlásenú drobnú stavbu, stavebnú úpravu alebo udržiavacie práce možno uskutočniť len na základe stavebného povolenia.

(2) Stavebník môže uskutočniť stavby, stavebné úpravy a udržiavacie práce ohlásené podľa odseku 1 len na základe písomného oznámenia stavebného úradu, že proti ich uskutočneniu nemá námietky. K písomnému oznámeniu stavebný úrad pripojí overený jednoduchý situačný výkres a ak ide o jednoduchú stavbu podľa § 55 ods. 2 písm. a), k písomnému oznámeniu pripojí overenú projektovú dokumentáciu. Stavebník môže začať uskutočňovať ohlásenú stavbu, stavebnú úpravu alebo udržiavacie práce do dvoch rokov odo dňa jeho doručenia stavebníkovi, pokiaľ stavebný úrad neurčí inak. Ohlásenú reklamnú stavbu, na ktorej najväčšia informačná plocha je menšia ako 3 m2, môže stavebník začať uskutočňovať len do jedného roka odo dňa doručenia oznámenia stavebného úradu stavebníkovi, pokiaľ stavebný úrad v odôvodnených prípadoch neurčil na začatie stavby dlhšiu lehotu.

(3) Za deň ohlásenia sa považuje deň, keď bolo ohlásenie podané stavebnému úradu alebo odovzdané na poštovú prepravu.