Ako vyriešiť stavbu plotu s problémovým susedom?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Žilina

Otázka: Ako vyriešiť stavbu plotu s problémovým susedom?

Dobrý deň. Mojím problémom je blokáda parcely. Pred dvadsiatimi rokmi kúpili moji rodičia susednú parcelu od vtedajšieho vlastníka, ktorý bol uvedený v katastri. Na základe kúpno-predajnej zmluvy sa vykonal prepis v katastri - išlo o klasickú CKN parcelu. Minulý rok sme podali žiadosť o oplotenie zvyšnej časti pozemku, pretože nám susedia tam robili smetisko. Susedka tvrdila, že parcela pôvodne patrila jej otcovi pred sto rokmi a preto teraz patrí jej, potom sa chcela dohodnúť a následne znova protestovala. Keďže si bola vedomá, že nemá šancu uspieť, podala žiadosť o opätovne otvorenie dedičského konania ohľadom tzv. "novoobjaveného majetku". Kvôli tomu nám bol zamietnutý plán oplotenia do doby, kým dedičské konanie neskončí. Dnes, po šiestich mesiacoch, som bol na súde zistiť, či už je konanie ukončené. Bol mi oznámené, že keďže nie sme účastníkmi dedičského konania (aj keď sa týka parcely zapísanej na nás v katastri), o následných krokoch nám nebudú poskytnuté informácie. Musíme čakať, až ona donesie rozhodnutie na mestský úrad, s ktorým odmietajú komunikovať pokiaľ nemáme rozhodnutie. Susedka nerieši situáciu, aby udržala status quo; vraj aj keby rozhodnutie mala, na úrad ho nepriniesla, a ja k nemu nemám prístup, keďže nie som účastníkom konania. Na katastri mi bolo povedané, že susedka môže na mňa kričať len cez plot a nemáme sa čoho obávať. Ale ako sa k tomu plotu dopracovať, keď súd blokuje povolenie a odmieta poskytnúť akékoľvek informácie? Ďakujem.

Odpoveď: Ako vyriešiť stavbu plotu s problémovým susedom?

Dobrý deň.

Návrh na začatie dedičského konania o novoobjavenom majetku je možné začať len vtedy, ak sa v pôvodnom dedičskom konaní neprejednal celý majetok poručiteľa a po ukončení dedičského konania sa objavil majetok patriaci poručiteľovi, ktorý nebol predmetom dedičského konania.

Ak ste na liste vlastníctva ako vlastník nehnuteľnosti zapísaný Vy, Vaša suseda nemôže podať návrh na začatie dedičského konania o novoobjavenom majetku, pretože vlastníkom predmetnej nehnuteľnosti ste Vy a nie poručiteľ.

Na drobné stavby, medzi ktoré patrí aj stavba plota, stačí na stavebnom úrade len ohlásenie. Ak ste takéto ohlásenie urobili, tak Vám stavebný úrad mal do 30 dní odo dňa oznámenia poslať písomné oznámenie, že proti uskutočneniu stavby nemá námietky. Neviem, či komunikujete s obecným úradom písomne alebo len ústne, ale obecný úrad ako stavebný úrad je povinný riadiť sa zákonom a postupovať v zmysle stavebného zákona a správneho poriadku. Ak by stavebný úrad mal námietky proti stavbe, musel by Vám ich zdôvodniť aj s odkazom na zákonné ustanovenia, pričom ak by žiadal od Vás nejaké doklady, musel by to v oznámení alebo rozhodnutí uviesť.

Odporúčam Vám obrátiť sa na advokáta, ktorý po preštudovaní všetkých dokladov posúdi vec, či náhodou obecný úrad nekoná nezákonne a odporučí Vám následný postup.