Dobrý večer,
na Vašu otázku predkladáme odpoveď :
1./ Položená otázka je skôr otázkou, pre zodpovedanie ktorej by bolo určite potrebné vidieť situáciu reálne v teréne, najlepšie odborník z oblasti stavebníctva, či vôbec ďalší oporný múr má význam a opodstatnenie. Len poznamenávame, že podľa ust. § 127 Obč. zákonníka platí :
"Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, atď."
Prípadné obavy z toho, že stav. úrad schváli susedovu stavbu bez Vášho vedomia ako prípadných účastníkov stav. konania by ste nemali mať. Ust. § 61 stav. poriadku je pomerne jasné :
" (1) Stavebný úrad oznámi začatie stavebného konania dotknutým orgánom, všetkým známym účastníkom a nariadi ústne pojednávanie spojené s miestnym zisťovaním. Súčasne ich upozorní, že svoje námietky môžu uplatniť najneskoršie pri ústnom pojednávaní, inak že sa na ne neprihliadne. Na pripomienky a námietky, ktoré boli alebo mohli byť uplatnené v územnom konaní alebo pri prerokúvaní územného plánu zóny, sa neprihliada. Stavebný úrad oznámi začatie stavebného konania do 7 dní odo dňa, keď je žiadosť o stavebné povolenie úplná.
(2) Od miestneho zisťovania, prípadne aj od ústneho pojednávania môže stavebný úrad upustiť, ak sú mu dobre známe pomery staveniska a žiadosť poskytuje dostatočný podklad pre posúdenie navrhovanej stavby."
2./ Pokiaľ bolo stav. povolenie vydané Vám na stavu oporného múru, stavebný úrad nemá dôvod pri rovnakej stavbe postupovať odlišným spôsobom. V súlade s ust. § 59 stavebného poriadku budete preto účastníkmi stavebného konania :
"Účastníkmi stavebného konania sú:
a) stavebník,
b) osoby, ktoré majú vlastnícke alebo iné práva k pozemkom a stavbám na nich vrátane susediacich pozemkov a stavieb, ak ich vlastnícke alebo iné práva k týmto pozemkom a stavbám môžu byť stavebným povolením priamo dotknuté,
c) ďalšie osoby, ktorým toto postavenie vyplýva z osobitného predpisu,
d) stavebný dozor alebo kvalifikovaná osoba,
e) projektant v časti, ktorá sa týka projektu stavby."
3./ Podľa stav. poriadku (§ 67 ods. 2) stavebné povolenie stráca platnosť, ak sa so stavbou nezačalo do dvoch rokov odo dňa, keď nadobudlo právoplatnosť, pokiaľ stavebný úrad v odôvodnených prípadoch neurčil na začatie stavby dlhšiu lehotu. Teda so začatím výstavby podľa stav. povolenia musíte začať do dvoch rokov od právoplatnosti stav. povolenia.
V otázke uvádzate, že nie všetky drobné stavby sú ukončené resp. ani začaté, preto ak ešte neuplynula doba na dokončenie stavby podľa stav. povolenia, treba požiadať stav. úrad o predĺženie lehoty na dokončenie stavby a uviesť aj dôvody neukončenia stavby v lehote dľa stav. povolenia, vrátane novej lehoty dokončenia stavby.