Premlčanie povinnosti ohlásiť drobnú stavbu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Trenčín

Otázka: Premlčanie povinnosti ohlásiť drobnú stavbu

Vzťahuje sa na povinnosť ohlásiť drobnú stavbu premlčacia doba? Medzi mojím pozemkom a susedovým je vybudovaný plot, ktorý tam stojí už dvanásť rokov. Sused ma dnes, po 12 rokoch, žiada o doklad, ktorý by potvrdzoval, že som si splnil ohlasovaciu povinnosť na obecnom úrade. Rovnako ma žiada o doklad, ktorý by potvrdzoval, že som si splnil ohlasovaciu povinnosť, keď som menil škridlu na dome. To bolo približne pred 16 rokmi. Musím priznať, že som si vtedy ohlasovaciu povinnosť nesplnil.

Odpoveď: Premlčanie povinnosti ohlásiť drobnú stavbu

Dobrý deň,

pri právnych povinnostiach ustanovených vo verejnom práve (napr. v stavebnom práve ako je tomu aj vo Vašom prípade) sa inštitút premlčanie neuplatňuje. Ten je typický pre súkromnoprávne vzťahy.

Oplotenie je drobnou stavbou (§ 139b  ods. 7 písm. b) stavebného zákona). Zmena škrídly je stavebnou úpravou, ktorá sa považuje podľa stavebného zákona za zmenu dokončenej stavby (§ 139b ods. 5 písm. c) stavebného zákona).

Z Vášho opisu skutkového stavu vyplýva, že v oboch prípadoch ste boli povinný minimálne uvedenú výstavbu či stavebnú úpravu ohlásiť na stavebnom úrade (§ 55 a nasl. stavebného zákona). V prípade stavieb, na ktoré postačuje ohlásenie nie je možné ohlásenú činnosť vykonať skôr, ako stavebníkoví zašle stavebný úrad oznámenie o tom, že proti ich uskutočneniu nemá námietky. Stavebník nesmie vykonávať dané stavebné práce skôr, ako mu bude vydané uvedené oznámenie (resp. stavebné povolenie - ak pri danej stavbe nepostačuje ohlásenie). Ak ste teda uvedené stavby, resp. zmenu dokončenej stavby uskutočnili skôr, ako Vám boli vydané uvedené oznámenie, resp. rozhodnutia, porušili ste stavebný poriadok a dopustili ste sa priestupku podľa § 105 ods. 1 písm. a) stavebného poriadku (resp. § 105 ods. 2 písm. a) stavebného poriadku - ak by stavebný úrad dospel k záveru, že na danú stavbu nepostačuje ohlásenie).

Súčasne ale § 20 zákona o priestupkoch ustanovuje, že priestupok nemožno prejednať, ak od jeho spáchania uplynuli dva roky.

Vo Vašom prípade je zrejmé, že od spáchania priestupku ustanovený čas už uplynul. Teda vychádzajúc z uvedeného, hoci ste sa dopustili priestupkov podľa stavebného poriadku, Vaša zodpovednosť za ne už zanikla. Ďalej je potrebné rovnako uviesť, že Váš sused nie je oprávnený požadovať od Vás predloženie stavebných rozhodnutí, na základe ktorých ste menili Vašu stavbu na Vašom pozemku, resp. stavali oplotenie, ktoré na jeho pozemok nezasahuje.