Plot bez súhlasu suseda

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Banská Bystrica

Otázka: Plot bez súhlasu suseda

Dobrý deň, rád by som sa informoval, či si môžem postaviť murovaný plot okolo svojho pozemku aj bez súhlasu suseda. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Plot bez súhlasu suseda

Dobrý deň

pri murovanom oplotení je potrebné podľa § 55 ods. 2 písm. b) zák. č. 50/1976 Zb. stavenbý zákon ohlásenie stavby na príslušný stavebný úrad. Podľa § 139b ods. 7 písm. b) zák. č. 50/1976 Zb. stavenbý zákon sa za drobnú stavbu považuje aj oplotenie.

Ustanovenia § 57 ods. 1  zák. č. 50/1976 Zb. stavenbý zákon špecifikuje, čo je potrebné predložiť pri ohlásení stavby: “Stavebník je povinný uskutočnenie stavieb, stavebných úprav a udržiavacích prác uvedených v § 55 ods. 2 vopred písomne ohlásiť stavebnému úradu. K ohláseniu drobnej stavby pripojí jednoduchý situačný výkres; ak ide o jednoduchú stavbu podľa § 55 ods. 2 písm. a), pripojí podklady s náležitosťami žiadosti o stavebné povolenie a projektovú dokumentáciu. Stavebný úrad môže určiť, že ohlásenú drobnú stavbu, stavebnú úpravu alebo udržiavacie práce možno uskutočniť len na základe stavebného povolenia.” Teda na základe uvedeného súhlas suseda nie je potrebný.