Chov hospodárskych zvierat v blízkosti nášho domu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Chov hospodárskych zvierat v blízkosti nášho domu

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať na postup pri riešení sporu so susedom. Sused chová ošípané, kačice a psa vo vzdialenosti približne päť metrov od nášho domu, konkrétne od steny, pri ktorej sa nachádza aj okno z obývačky. Naša obec nemá všeobecné záväzné nariadenie o chove hospodárskych zvierat a naša písomná sťažnosť na obec sa skončila jednoduchým ústnym dohovorom ze strany starostu, po ktorom sa nič nezmenilo. Na veterinárnej správe sme tiež nepochodili, pretože sa zaoberajú iba pohodou zvierat, nie ľudí. Radi by sme spor vyriešili mimosúdne, ale sused s nami odmieta komunikovať. Najviac nás obťažuje zápach, množstvo múch a hlodavcov. Za Vašu odpoveď Vám ďakujem.

Odpoveď: Chov hospodárskych zvierat v blízkosti nášho domu

Dobrý deň, úspešnosť vyriešenia takýchto situácii mimosúdnou cestou závisí najmä na ochote suseda. Ak uvádzate, že sa ani po dohovore starostu (možno sa osobne poznajú a preto chýba rešpekt) nič nezmenilo je možné mu zaslať výzvu na vykonanie potrebných opatrení. V zmysle ustanovenia § 127 Občianskeho zákonníka sa musí každý vlastník veci zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného (zápach, muchy, hlodavce...). V obdobných výzvach bývajú susedia upozornení na ich konania, ktoré porušuje zákon, je im daná na vedomie právna úprava týkajúca sa susedských sporov a tiež sú upozornení na zvýšené náklady spojené s uplatnením práva súdnou cestou. Ak ani po tejto výzve nedôjde k žiadnym pozitívnym zmenám zostáva Vám len súdne konanie. V súdnom konaní sa môžete na základe ustanovenia § 127 OZ domáhať zdržania sa konania, ktorým Vás nad mieru primeranú pomerom obťažuje alebo na základe ustanovenia § 417 ods. 2 OZ ak by išlo o vážne ohrozenie máte právo domáhať sa uloženia povinnosť vykonať vhodné a primerané opatrenia na odvrátenie hroziacej škody (napr. ak by hneď pri Vašom plote choval včely v úľoch a Vy by ste boli alergický na ne).