Susedský spor pre umiestnenie stavby

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Susedský spor pre umiestnenie stavby

Dobrý deň, mám spor so susedom ohľadne umiestnenia drobnej stavby, ako je napríklad septik alebo murovaný gril. Rád by som vedel, koľko metrov od jeho plota môže byť takáto stavba umiestnená. Sused nám stále hrozí súdnym konaním a tvrdí, že si stavbu musíme premiestniť. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Susedský spor pre umiestnenie stavby

Dobrý deň, umiestňovanie stavieb na pozemkoch upravuje výhlaška Ministerstva životného prostredia SR č. 532/2002 Z. z. Umiestňovaniu stavieb sa venuje v §§ 4 a 6. Vychádzajúc z týchto paragrafov však nie je možné presne na metre určiť ako ďaleko má byť Váš gril alebo septik od hranice so susedným pozemkom. Vychádzajúc však § 4 vyhlášky a z § 127 Občianskeho zákonníka je možné skonštatovať, že gril alebo septik musíte na pozemku umiestniť tak, aby ste svojho suseda nad mieru primeranú pomerom neobťažovali tzv. imisiami (dymom, zápachom...). Tzn. gril musíte mať umiestnený tak, že keď grilujete aby dym nad mieru primeranú pomerom (zákon bližšie tento pojem nedefinuje) neobťažoval Vášho suseda (napr. v dostatočnej vzdialenosti od jeho okna alebo terasy, najmä keď viete, že vietor fúka väčšinou tým smerom). V prípade, že Vášho suseda obťažujete imisiami nad mieru primeranú pomerom, môže Vás podľa § 127 žalovať, aby ste sa zdržali konaní, ktoré ho obťažujú. To však neznamená, že sa môže na súde domáhať toho, aby ste svoj gril alebo septik premiestnili. Na premiestňovanie vecí z dôvodu susedských sporov musia byť naplnené vážnejšie skutkové okolnosti (napr. sused silný alergik a astmatik, pričom Vy často grilujete a všetko hustý dym vietor fúka smerom k nemu).