Odpoveď: Susedský spor o prístupovú cestu
Dobrý deň,
ďakujeme za otázku, na ktorú odpovedáme nasledovne :
ROZBOR OTÁZKY
Základná právna úprava problematiky je upravená v ust. Občianskeho zákonníka ("OZ") .
Pre Vás je dôležité vedieť nasledovné :
1./ V občianskoprávnych vzťahoch majú účastníci rovnaké postavenie. Účastníci občianskoprávnych vzťahov si môžu vzájomné práva a povinnosti upraviť dohodou odchylne od zákona, ak to zákon výslovne nezakazuje a ak z povahy ustanovení zákona nevyplýva, že sa od neho nemožno odchýliť. Výkon práv a povinností vyplývajúcich z občianskoprávnych vzťahov nesmie bez právneho dôvodu zasahovať do práv a oprávnených záujmov iných a nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi.
2./ Fyzické a právnické osoby, štátne orgány a orgány miestnej samosprávy dbajú o to, aby nedochádzalo k ohrozovaniu a porušovaniu práv z občianskoprávnych vzťahov a aby sa prípadné rozpory medzi účastníkmi odstránili predovšetkým ich dohodou. Proti tomu, kto právo ohrozí alebo poruší, možno sa domáhať ochrany u orgánu, ktorý je na to povolaný. Ak nie je v zákone ustanovené niečo iné, je týmto orgánom súd.
3./ Dôležité pre Vás je ust. § 5 OZ : Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde.
4./ Vlastník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním. Všetci vlastníci majú rovnaké práva a povinnosti a poskytuje sa im rovnaká právna ochrana.
5./ Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.
Ak je to potrebné a ak to nebráni účelnému využívaniu susediacich pozemkov a stavieb, môže súd po zistení stanoviska príslušného stavebného úradu rozhodnúť, že vlastník pozemku je povinný pozemok oplotiť.
6./ Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť.
7./ V zmysle ust. § 151o OZ platí : Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.
V otázke uvádzate, že sused chce užívať Vami využívanú cestu, ktorú ste zrejme aj na vlastné náklady upravili. Sme toho názoru, že pokiaľ sa nejedná o Vaše vlastníctvo pozemku cesty, nemôžete susedovi zabrániť, aby cestu používal.
Vzhľadom na to, že nepoznáme miesto pozemku a jeho umiestnenie a ostatné okolnosti, otázky prístupových ciest na Váš pozemok, ako aj pozemok suseda, napriek tomu, že v otázke uvádzate bližšie informácie, bez poznania skutočného stavu v teréne, je obtiažne vyjadriť sa dôslednejšie.
8./ Je potrebné brať do úvahy príslušné stavebné predpisy, v zmysle ktorých "stavba podľa druhu a účelu musí mať kapacitne vyhovujúce pripojenie na pozemné komunikácie, prípadne na účelové komunikácie. Pripojenie stavby na pozemné komunikácie musí svojimi rozmermi, vyhotovením a spôsobom pripojenia vyhovovať požiadavkám bezpečného užívania stavby a bezpečného a plynulého prevádzkovania na priľahlých pozemných komunikáciách. Podľa druhu a účelu stavby musí pripojenie spĺňať aj požiadavky na dopravnú obsluhu, parkovanie a prístup a použitie požiarnej techniky. Stavba, ak to vyžaduje jej účel, musí mať zabezpečený prístup vozidiel na zásobovanie a priestor na státie vozidiel pri nakladaní a vykladaní. Prístupové cesty k stavbe musia byť zhotovené do začatia užívania stavby./ § 7 vyhl.č. 532/2002 Z. z./. Netreba zabúdať ani na príjazd. cestu pre záchrannú zdravotnú službu, pre políciu a podobne
ODPORÚČANIE
1./ Na základe Vami položenej otázky, kde aj pomerne podrobne opisujete Vám známy stav prístupových ciest na Váš pozemok, ako aj pozemok suseda, nie je v našich silách úplne po právnej stránke posúdiť vec a predložiť Vám aj úplne správnu právnu analýzu predmetu otázky, nakoľko ako vyzerá problém v teréne nepoznáme. Odporúčame vec prekonzultovať spolu s dokladmi, ktoré máte k dispozícii, a to s autorizovaným geodetom, ktorý vo veci Vám bude vedieť poradiť.
2./ Musíme uviesť, že pokiaľ nie ste vlastníkom pozemku pod cestným telesom, ktorým je obec, nemôžete susedovi zakázať používať predmetnú cestu. Otázka náhrady za Vami vynaložené investície do rekonštrukcie resp. úpravy cesty, je vecou dohody ako s obcou, tak aj so susedom.
3./ Vec môžete riešiť aj s obcou v zmysle ust. § 5 OZ, ako je uvedené vyššie, t.j. : Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde.
Predošlým stavom sa myslí stav, aký bol vo Vašom prípade predtým, než sused "svoju" cestu zrušil. Tu opätovne uvádzame, že nepoznáme faktický stav v skutočnosti, v teréne a preto uvádzame vhodné riešenie.
4./ Otázku predaja pozemku môžete podaním podnetu hlavnému kontrolórovi obce, prípadne dať podnet na príslušnú okresnú prokuratúru na prešetrenie.
Dúfame, že naša právna rada Vám pomôže.
Budeme radi, ak nám dáte vedieť ako ste dopadli.