Súdne pojednávanie bez mojej prítomnosti


Online právna poradňa
Oblasť práva: Procesné právo (civilné), Nitriansky
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 3. 11. 2016

Otázka: Súdne pojednávanie bez mojej prítomnosti

Dobrý den. Prepáčte za rušenie. Potreboval by som poradiť v takej veci. Dostal som na súdne pojednávanie predvolanie v civilnom spore. Dostal som sa s jedným úverom do dlžoby v OTP banke, dlh prebrala nejaka spoločnosť a chcú to vymáhať súdnou cestou. Samozrejme svoj úver som splácal dlhodobo (cca 2 roky) len potom som sa dostal do nezamestnanosti dlhodobo, ako aj dočasne a nevedel som splacat. Ako som písal teraz som dostal predvolanie na súd, ale chcel by som požiadať súd nech to prejednávajú bez mojej prítomnosti, lebo svojho dlhu som si vedomý, čím ho aj uznávam. Je na to nejaká možnosť, aby sa pojednávalo bez mojej prítomnosti? Ak je, tak aká?Treba nejakú žiadosť poslať súdu? Poprípade nejaké ospravedlnenie? Velmi by ste mi pomohli s tým, lebo nie som zvyknutý chodiť na súdy a dosť ma to trápi psychicky. Velmi pekne Ďakujem za radu. S pozdravom

Odpoveď: Súdne pojednávanie bez mojej prítomnosti

Dobrý deň, áno je možné súd požiadať, aby rozhodoval bez Vašej osobnej prítomnosti na pojednávaní. V takom prípade je potrebné súdu ospravedlniť Vašu neúčasť (najčastejšie kvôli pracovnej vyťaženosti) a zároveň požiadať súd o rozhodnutie bez Vašej prítomnosti, nakoľko ste si vedomý svojho dlhu. Po Vašom ospravedlnení by mal súd rozhodnúť bez Vašej prítomnosti. Účasť na pojednávaní by pre Vás možno malo aj výhodu. Ak Vaša finančná situácia neumožňuje splatiť celý dlh naraz Vášmu veriteľovi, mohli by ste sa s ním na pojednávaní pokúsiť uzatvoriť súdny zmier a požiadať o splácanie Vášho dlhu v splátkach. To je však možné iba vtedy ak sa na pojednávanie ustanovíte a dohodnete s ním konkrétnu výšku splátok Vášho dlhu. Každá dohoda je však dvojstranná, a preto s ňou musí súhlasiť aj Váš veriteľ.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Súdne pojednávanie bez mojej prítomnosti (Procesné právo (civilné))

Pekný deň prosím Vás mám otázku na Vás. Chcel by som sa informovať, či by mohol prebehnúť súd bez mojej prítomnosti jedna sa ohľadne zvýšenia výživného. Nemám na to prostriedky, aby som sa dostavila na súd. Ak sa to dá ako napísať žiadosť na súd, aby to prebehlo bezomňa alebo čo treba robiť. Ďakujem za každú odpoveď. Som ako odporca navrhovateľ je môj bývalý partner a ten má aj syna v starostlivosti.

Odpoveď: Súdne pojednávanie bez mojej prítomnosti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 17.04.2019)

Dobrý deň,
na Vašu otázku predkladáme odpoveď : 
Nie je vylúčené, že súd by vo veci mohol konať a rozhodnúť aj bez Vašej osobnej účasti na pojednávaní. 
Nepíšete v otázke, či máte výhrady voči zvýšeniu výživného, ak s týmto súhlasíte, pre Vás najlepším riešením je ospravedlnenie neúčasti na pojednávaní, môžete aj uviesť že nemáte finančné prostriedky, aby ste sa na pojednávanie dostavili, a že súhlasíte s konaním a rozhodnutím bez Vašej osobnej účasti na pojednávaní.

Odporúčame súčasne vyjadriť sa k samotnému návrhu na zvýšenie výživného s tým, aby navrhovateľ predložil doklady a podklady pre jeho zvýšenie, prípadne iné Vaše námietky, doložte aj svoje majetkové a zárobkové pomery.
V prípade, že nemáte dostatočný príjem na zastupovanie v konaní,  môžete požiadať o pomoc Centrum právnej pomoci, ktorého adresy  nájdete na stránke /link : http://www.centrumpravnejpomoci.sk/kde-a-kedy-nas-najdete/, ktoré Vás v konaní môže zastupovať.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Súdne pojednávanie bez mojej prítomnosti (Procesné právo (civilné))

Potrebovala by som od Vás ako ma vyzerať vzor žiadosti o pojednávanie v mojej neprítomnosti z dôvodu, že dávam plnú moc môjmu právnemu zástupcovi. Ďakujem.

Odpoveď: Súdne pojednávanie bez mojej prítomnosti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.06.2018)

Dobrý deň, ak ste si zvolili právneho zástupcu a pojednávania sa zúčastní iba Váš právny zástupca, pričom Vás súd vyslovene nepredvolal za účelom výsluchu strany postačuje, ak Vašu neúčasť ospravedlní ústne právny zástupca na pojednávaní. Ak ste však boli predvolaný na pojednávanie za účelom výsluchu, bude potrebné Vašu neúčasť ospravedlniť vopred a preukázať, že sa pojednávania nemôžete zo zdravotných alebo iných dôvodov zúčastniť. V takom prípade sa môže stať i to, že súd pojednávanie odročí, nakoľko by pojednávanie bez Vášho výsluchu nebolo účelné a hospodárne a muselo by sa inokedy opakovať.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk