Súdne pojednávanie BSM - poplatok

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Súdne pojednávanie BSM - poplatok

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadom poplatku za súdne pojednávanie o rozdelení BSM. Počula som, že poplatok za pojednávanie predstavuje 3 % z hodnoty BSM. Napríklad, ak je BSM v hodnote 210 000,00 eur, 3% z tejto sumy je 6 300 eur. Po rozdelení na polovicu by bol poplatok pre mňa aj pre druhú stranu vo výške 3 150,00 eur. Chápem to správne? Momentálne som v situácii, kde nedostávam žiadne finančné prostriedky, pretože som na dlhodobej pracovnej neschopnosti a súdim sa o príspevok od bývalého manžela. Mám niekoľko otázok: - Je možné poplatok splácať štátnej pokladnici? - Vzhľadom na moju financiálnu situáciu, je možné poplatok znížiť? - Existuje možnosť, že by bol poplatok odpustený? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Súdne pojednávanie BSM - poplatok

Dobrý deň, pri vysporiadaní BSM sa na začiatku konania platí súdny poplatok vo výške 66 eur.

V súdnom konaní neplatíte za každé pojednávanie.

Konanie o vysporiadanie BSM môže skončiť troma spôsobmi:

1/ rozsudkom - kedy sa platí súdny poplatok 3 percentá z masy BSM

2/ zmierom - kedy sa platí jedno percento z masy BSM

3/ späťvzatím žaloby - kedy sa neplatí žiadny ďalší súdny poplatok.

Pokiaľ by ste sa počas súdneho konania dohodli a došlo by k späťvzatiu žaloby, teda by ste neuzatvárali ani zmier a BSM by nebolo vysporiadané ani rozsudkom, potom neplatíte žiadny ďalší súdny poplatok a to bez ohľadu na počet pojednávaní.

Vaše ďalšie otázky sú preto nadbytočné, pretože súdne konanie Vás môže nakoniec stáť iba 66 eur.

Predtým ako sa pustíte do súdneho konania Vám odporúčam, aby ste absolvovali aspoň jednu konzultáciu s advokátom.

Je nadbytočné sa súdiť, pokiaľ nemáte šancu uspieť, ale naopak je nezmysel a ustúpiť, pokiaľ máte šancu uspieť.