POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Ospravedlnenie neúčasti na pojednávaní

Online právna poradňa
Oblasť práva: Procesné právo (civilné), Trenčín

Otázka: Ospravedlnenie neúčasti na pojednávaní

Dobrý deň, rada by som získala informácie. S manželom sme obdržali predvolanie na súd kvôli nedoplatenému úveru. Manžel je žiadateľ a ja som spoludlžník. Problém spočíva v tom, že máme tri maloleté deti: jedno navštevuje tretí ročník základnej školy, druhé je v materskej škôlke a tretie je staré len 8 mesiacov. Chcem sa opýtať, či na súd môže ísť len môj manžel alebo či musím ísť aj ja, keďže od nás je tam pomerne ďaleko a nemáme auto. Navyše, nemám s kým nechať deti. Ďakujem.

Odpoveď: Ospravedlnenie neúčasti na pojednávaní

Dobrý deň. Pokiaľ sa vzhľadom na Vami opísanú situáciu nemôžete dostaviť na súd, môžete sa z neúčasti na pojednávaní ospravedlniť a pojednávania sa v tom prípade zúčastní iba Váš manžel. Takéto ospravedlnenie je potrebné odôvodniť konkrétnymi okolnosťami, ktoré Vám objektívne bránia v účasti na pojednávaní. Inak povedané, súdu musíte vysvetliť Vašu rodinnú situáciu (t.j. že nemáte ako zabezpečiť starostlivosť o Vaše tri maloleté deti). V ospravedlnení je tiež vhodné uviesť, že súhlasíte s tým, aby sa pojednávanie uskutočnilo aj bez Vašej osobnej prítomnosti. V opačnom prípade by totiž mohlo dôjsť k odročeniu pojednávania a Vy by ste boli na nový termín opätovne predvolaná.