Sťažnosť na prešetrenie postupu polície

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Sťažnosť na prešetrenie postupu polície

Podal som trestné oznámenie na viacero trestných činov, ktorých som sa stal obeťou. Polícia si moje podanie vzala na vedomie, avšak samotné vyšetrovanie prebiehalo s opakovanými úpravami môjho podania a zbagatelizovalo sa natoľko, že z neho napokon zostal len priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Išlo však o trestné činy. Konkrétne o 1. nebezpečné vyhrážanie so zbraňou, 2. obmedzovanie osobnej slobody, 3. týranie blízkej osoby, 4. ohováranie a rozširovanie klamstiev a 5. poškodzovanie cudzieho majetku. Týchto päť trestných činov bolo zminimalizovaných takým spôsobom, že z uznesenia, ktoré mi poslali, mám pocit, že som ja ten obžalovaný. Som ťažko zdravotne postihnutý - mám amputovanú nohu, 90 percentnú slepotu a trpím na nestabilnú cukrovku doprevádzanú diabetickými záchvatmi. Ako sa mám brániť?

Odpoveď: Sťažnosť na prešetrenie postupu polície

Dobrý deň, sťažnosť na postup policajta môžete podať na každom útvare Policajného zboru SR. V zmysle zákona o sťažnostiach je každý štátny orgán povinný Vašu sťažnosť prijať a vybaviť ju najneskôr do 30 dní vybaviť a Vás informovať o jeho vybavení. V prípade, ak nechcete sťažnosť podávať priamo na útvare, ktorý riešil Vašu vec, odporúčam Vám podať písomnú sťažnosť sekcii kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR. V sťažnosti uveďte všetky podstatné informácie (najmä kto vybavoval Vašu vec, na ktorom útvare, pod akým číslom) týkajúce sa Vašej veci a tiež uveďte v čom vidíte ich pochybenie.