Ako postupovať pri rušení nočného kľudu susedmi?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať pri rušení nočného kľudu susedmi?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na riešenie problému so susedmi ohľadom rušenia nočného kľudu. Podala som sťažnosť na obecný úrad. Do akej lehoty mi majú odpovedať? Už sú to 3 mesiace, čo som podala sťažnosť, avšak žiadna odpoveď ani žiadne riešenie problému neprišlo. Ako mám ďalej postupovať, keďže rušením nočného kľudu zo strany susedov aj ich psa, nemôžeme plne využívať prenajatý byt? Nájom platím pravidelne. Ďakujem pekne.

Odpoveď: Ako postupovať pri rušení nočného kľudu susedmi?

Dobrý deň, v zmysle znenia príslušných ustanovení Občianskeho zákonníka, je každý vlastník alebo nájomca povinný zdržať sa všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Sťažnosť, ktorú ste podali na obecný úrad, je osobitný prostriedok ochrany porušených alebo ohrozených práv podľa § 5 Občianskeho zákonníka. Obec má právomoc predbežne zásah do tohto pokojného stavu zakázať alebo uložiť povinnosť niečoho sa zdržať alebo uviesť situáciu do pôvodného stavu. Vzhľadom na to, že obec tak robí postupom podľa zákona č. 71/1967 o správnom konaní, lehota na rozhodnutie vo veci je 30 dní od začatia konania, pričom je možné túto lehotu predlžiť o 30 dní, o čom Vás však je povinná obec upovedomiť. Ďalším prostriedkom ochrany je podanie žaloby na súd, v danom prípade žaloby na určenie povinnosti zdržať sa obťažovania hlukom nad mieru primeranú pomerom. V neposlednom rade je možné vec riešiť v priestupkovom konaní, nakoľko rušenie nočného kľudu je priestupkom v zmysle § 47 ods. 1 pís. b) zákona o priestupkoch.