Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Stavba a vecné bremeno


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Stavba a vecné bremeno

Dobrý deň. S priateľkou plánujeme stavbu domu na jej pozemku, na ktorom však existuje vecné bremeno, konkrétne, doživotné bremeno in personam, ktoré má na svoje meno jej strýko. Potrebujeme pre stavbu jeho súhlas? Ďakujem.

Odpoveď: Stavba a vecné bremeno

Dobrý deň, Vašu stavbu Vám môže strýko skomplikovať. On bude totiž účastníkom stavebného konania.

 

Ešte je tu možnosť zrušiť jeho doživotné právo užívania ak ho 10 rokov nevyužíval.

Trápi vás "Stavba a vecné bremeno" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Stavba a vecné bremeno (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som vedieť, či pri zriaďovaní vecného bremena v rodinnom dome s tromi vlastníkmi potrebujem súhlas všetkých vlastníkov alebo mi stačí súhlas väčšiny. Predmet bremena je umiestnený na spoločných častiach.

Odpoveď: Stavba a vecné bremeno

(odpoveď odoslaná: 28.07.2024)

Dobrý deň,

pri zriaďovaní vecného bremena v nehnuteľnosti, ktorá je v podielovom spoluvlastníctve, je potrebný súhlas všetkých spoluvlastníkov, pretože zriadením vecného bremena dochádza k trvalému pripojeniu vecného práva k nehnuteľnosti. Toto sa považuje za hospodárenie so spoločnou vecou. V zmysle § 139 ods. 2 Občianskeho zákonníka, ak ide o hospodárenie so spoločnou vecou, musia o tom rozhodnúť všetci spoluvlastníci.

Hoci v odbornej literatúre existujú protichodné názory, prevažuje prístup, že súhlas jednotlivých vlastníkov vecného bremena nestačí a všetci spoluvlastníci sa musia zúčastniť na uzavretí zmluvy o zriadení vecného bremena. Tento záver je podporený aj judikatúrou Najvyššieho súdu SR.

Z toho vyplýva, že aj keď máte súhlas väčšiny spoluvlastníkov, bez súhlasu všetkých vlastníkov nie je možné platne zriadiť vecné bremeno na spoločnej časti nehnuteľnosti.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Stavba a vecné bremeno (Občianske právo)

Dobrý deň, žijeme v zahraničí. V roku 2006 získala moja žena rodinný dom od svojho otca prostredníctvom darovacej zmluvy. Jej otec má na dome a záhrade vecné bremeno. Prístupová cesta k domu nebol prepísaná v katastri. Aj keď je jej otec tam trvalo hlásený, nežije tam. Moja žena by chcela dom predať, ale jej otec s predajom nesúhlasí. Aké máme možnosti? Moja žena by bola ochotná sa darovacej zmluvy zriecť. Ako by sme mali v tejto situácii postupovať? S pozdravom, [vaše meno]

Odpoveď: Stavba a vecné bremeno

(odpoveď odoslaná: 05.05.2024)

Dobrý deň, vo veci uvádzame, že aj keď na nehnuteľnosti viazne vecné bremeno, toto nie je prekážkou toho, aby vlastník nehnuteľnosti nemohol túto predať. Len samotné zriadenie a trvanie vecného bremena znižuje hodnotu nehnuteľnosti, čo by uviedol aj súdny znalec pre ohodnotenie nehnuteľností.
Je teda aj otázkou, či by niekto nehnuteľnosť kúpil aj s predemtným vecným bremenom.

V otázke ďalej uvádzate, že otec vašej manželky ako vlastníčky nehnuteľnsoti v uvedenom dome nebýva, len má tam hlásený trvalý pobyt. Otázkou je ako dlho otec v predmetnom dome nebýva. Uvdázame, že podľa ust. § 109 Občianskeho zákonníka platí, že "právo zodpovedajúce vecnému bremenu sa premlčí, ak sa desať rokov nevykonávalo."

Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že ak otec v dome nebýva 10 a viac rokov, vecné bremeno zaniklo. Ak by to tak nebolo, potom vecné bremeno možno zrušiť len na základe dohody /aj napr. za sumu odstupného napr. podľa znal. posudku o vyčíslení hodnoty vecného bremena ako uvádzame vyššie/. Druhou možnosťou je tak ako uvádzate, v otázke, že by dcéra otcovi dom darovala na základe darovacej zmluvy.


Podotázka: Stavba a vecné bremeno (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, či môže byť na jeden predmet založená nájomná zmluva a zároveň aj vecné bremeno. Po našom pozemku vedie prípojka kanalizačného potrubia, na ktoré má vodárenská spoločnosť zriadiť vecné bremeno za odplatu a zároveň nájomnú zmluvu, v rámci ktorej bude platiť polročný nájom za dané potrubie. Je to v súlade so zákonom? Môže nám vodárenská spoločnosť v budúcnosti vypovedať nájomnú zmluvu? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a zostávam s pozdravom, Zuzana.

Odpoveď: Stavba a vecné bremeno

(odpoveď odoslaná: 28.07.2022)

Dobrý deň, podstata vami uevdneého problému resp. problematiky je v tom, že vodárenská spoločnosť chce zriadiť vodovodnú prípojku cez pozemok, ktorý je vo vašom vlastníctve a a súčasne zriadiť vecné bremeno, ktoré spočíva v užívaní predmetného pozemku na stanovený účel, teda aj opravu, úpravu potrubia v prípade potreby. Postup zo strany vodárenskej spoločnosti je v súlade so zákonom, aby si v podstate zabezpečila prístup na pozemok, zrejme podľa zmluvy na dobu neurčitú. Výpoveď zo strany vodárenskej spoločnsoti nateraz opodstatnenie nemá, keďže pod povrchom bude kanalizačné potrbubie a teda v podstate vy nebudete môcť predmentú časť pozemku užívať, vrátane príslušnej časti pozemku, ktoré je charakterizované ako ochranné pásmo.

Z dôvodu právnej istoty si nechajte zmluvu skontrolovať advokátovi.


Trápi vás "Stavba a vecné bremeno" a chcete pomôcť?

Podotázka: Stavba a vecné bremeno (Občianske právo)

Dobrý deň, tento problém bol zdedený môjho manžela po jeho nebohých rodičoch. Manželovi rodičia mu darovali dom. Manžel si však nevšimol, že pozemok pod domom nie je vyrovnaný. Jeho brat, ktorý bol špekulant, opil ich otca, čím sa pozemok preniesol na neho. Manžel chcel pôvodne predávať dom svojmu bratovi, ale suma sa mu nepáčila, tak znížil cenu. To však už stačilo, pretože vyzeralo, ako by chcel dom zadarmo. Po čase sa bratia ústne dohodli, že brat mu daruje alebo predá pozemok a manžel môže začať opravovať dom. Môj manžel investoval všetky svoje financie do toho domu, ale keď chcel vykopať jamu pre žumpu, jeho bratov syn protestoval, tvrdiac, že pozemok je jeho a nedovolí nič robiť na svojom pozemku. Medzitým manžel prepísal dom na nášho syna. S bratovým synom nemôžeme nájsť zhodu, neberie mobil alebo ho zrušil. Sme už na konci našich síl, bratov syn dokonca označil kolíkmi, kade máme chodiť. Prosim Vás, môžete nám nejako pomôcť? Vopred ďakujem a prajem pekný deň.

Odpoveď: Stavba a vecné bremeno

(odpoveď odoslaná: 22.09.2020)

Dobrý deň,
úvodom poznamenávame, že pokiaľ došlo k zmene vlastníctva ako stavby, tak aj pozemku, pozemok a jeho užívanie v prospech vlastníka stavby musia riešiť vlastníci stavby a pozemku, resp. Vy ako zástupcovia syna.

Z otázky nevieme usúdiť, či chcete dom predať /pravdepodobne nie/, alebo ho nechcete predať, preto uvedieme alternatívy :

1./ Ak by ste chceli dom predať, treba s vlastníkom pozemku jednať najlepšie písomne. Ak nebude reagovať na Vašu ponuku na predaj RD, predáte dom cudzej tretej osobe. Otázkou však je, či cudzia osoba kúpi RD bez pozemku.

2./ Treba uviesť, že je škodou, že v čase spísania darovacej zmluvy na RD ste túto nedali skontrolovať, predišlo by sa problémom s vlastníctvom pozemku. Vo Vašom prípade ide o oprávnenú stavbu (stavba so stavebným povolením a kolaudačným rozhodnutím), preto riešením je ponúknuť synovcovi cenu za príslušnú časť pozemku na predaj. Ak s návrhom súhlasiť nebude, budete musieť podať návrh na súd o zriadenie vecného bremena /prechod, prejazd, zriadenie žumpy s príslušenstvom/ a to v súlade s ust. § 151o/ Obč. zákonníka :

"(1) Vecné bremená vznikajú písomnou zmluvou, na základe závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve, schválenou dohodou dedičov, rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu možno nadobudnúť tiež výkonom práva (vydržaním); ustanovenia § 134 tu platia obdobne. Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecným bremenám je potrebný vklad do katastra nehnuteľností.
(2) Zmluvou môže zriadiť vecné bremeno vlastník nehnuteľnosti, pokiaľ osobitný zákon nedáva toto právo aj ďalším osobám.
(3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok."

Vo veci odporúčame kontaktovať advokáta.

Chceme tiež uviesť, že aj keď je vlastník pozemku iná osoba, ako vlastník stavby, zo zákona vlastník pozemku nemá predkupné právo k stavbe na ňom postavenej, teda Vy resp. Váš syn môže nehnuteľnosť predať inej tretej osobe, a to bez toho, aby o tom informoval vlastníka pozemku.

 

 

 


Podotázka: Stavba a vecné bremeno (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať. Moja mama zdedila dom po mužovi, ktorý mi ho daroval. Avšak na danom dome je ťarchou doživotné užívacie právo pre súrodencov môjho nevlastného otca. Plánujem na tomto pozemku stavať, no na získanie stavebného povolenia bude treba aj súhlas od týchto súrodencov. Moja otázka znie: čo sa stane, ak by robili problémy a ja by som sa nemohla zbudovať s mužom? Poznámka k tomuto je, že už viac ako 10 rokov tento dom nevyužívajú ani sem nechodia. Je možné tieto práva nejako napadnúť?

Odpoveď: Stavba a vecné bremeno

(odpoveď odoslaná: 27.01.2019)

Dobrý deň, 

na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :

V otázke uvádzate, že na základe darovacej zmluvy ste nadobudli vlastníctvo nehnuteľnosti - domu s pozemkom od svojej matky.

V otázke uvádzate, že na nehnuteľnosti - dome - viazne doživotné  užívacie právo súrodencov Vášho nevlastného otca. Neuvádzate, či doživotné užívacie právo sa vzťahuje aj na pozemok, na ktorom chcete stavať nový dom, alebo len na pôvodný dom, ktorý Vám darovala Vaša mama.

Pokiaľ ste vlastníkom nehnuteľnosti, domu a aj pozemku, je vecou posúdenia stavebného úradu, či projektová dokumentácia na výstavbu domu spĺňa kritéria na výstavbu na predmetnom pozemku.

Podľa ust. § 109 Obč. zákonníka platí :

"Právo zodpovedajúce vecnému bremenu sa premlčí, ak sa desať rokov nevykonávalo."

Chceme súčasne uviesť, že uvedená doba 10 rokov sa počíta odo dňa zriadenia uvedeného vecného bremena, teda nie od času kedy nadobudla nehnuteľnosť Vaša mama na základe dedičského rozhodnutia po svojom manželovi.

Toto právo doživotného užívania prináleží len konkrétnej osobe, nie jej dedičom a teda v prípade úmrtia súrodencov Vášho nevlastného otca, neprechádza doživotné užívacie právo na ich dedičov.

 

 

 

 

 

 

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Stavba a vecné bremeno (Občianske právo)

Ďakujem za rýchlu odpoveď. Týka sa to záhrady, ktorá sa v súčasnosti nevyužíva. Majiteľ je invalidný dôchodca, takže neviem, či je schopný tam niečo robiť. Keď sme ho v minulosti žiadali o povolenie na stavbu, súhlasil. V súvislosti s tým sme nechali vypracovať a zaplatili sme urbanistickú štúdiu, ktorá nás stála nemalé finančné prostriedky. Avšak následne si to rozmyslel. My ale veľmi túžime počasť stavby. Nevieme teda, či môžeme pokračovať v našom zámere.

Odpoveď: Stavba a vecné bremeno

(odpoveď odoslaná: 13.02.2017)

Dobrý deň, požiadať o stavebné konanie môžete, avšak ako som uviedol vyššie vo svojej odpovedi, strýko bude účastníkom stavebného konania. To znamená, že stavebný úrad bude prihliadať na jeho námietky.

Pokiaľ pôjde o vážny zásah to jeho užívacích práv, potom Vám nebude vydané stavebné povolenie, a teda nebudete môcť stavať.


Trápi vás "Stavba a vecné bremeno" a chcete pomôcť?

Podotázka: Stavba a vecné bremeno (Občianske právo)

Dobrý deň, svokra má postavený dom na svojom pozemku a my sme si, môj už, bohužiaľ, zosnulý manžel a ja, postavili dom na jej bývalej záhrade. Týkajúce sa pozemku je už všetko vyriešené tak, ako má byť. V dôsledku prístupovej cesty cez jej pozemok k nášmu domu, ktorý stojí za tým jej, vznikla jej tŕň v oku. Svokra a svagor sa mi vyhrážajú a žiadajú peniaze za bránu, ktorú dali postaviť. Táto brána stojí na ich pozemku, ale aj na našej prístupovej ceste. Neviem, ako mám riešiť neustále vyhrážanie a vynucovanie si peňazí od mojej svokry a svagra. Dokonca istý čas zámok na bráne zamkli so slovami, že mne ani deťom nebude dovolené tadiaľtudy chodiť, dokým im nezaplatím za bránu. Iný prístup k nášmu domu nemám a nemám ani dostatok peňazí na to, aby som im za bránu, ktorú postavili, zaplatila. Môžu mi nárokovat' peniaze, keď ich brána stojí na našej prístupovej ceste? Počas stavby domu sme naše pripojky na plyn a elektrinu napojili na ich už existujúcu pripojku, ktorá stojí na ich pozemku. Urobené to bolo vtedy takto, pretože pod našou prístupovou cestou je vedený kanál a údajne sa to nesmie krížovať. Teraz ma neustále strašia tým, že si mám pripojky preložiť na svoju stranu. Bohužiaľ, aj keby to bolo možné, nemám finančné prostriedky na zaplatenie prekladu. Môžu súdnou cestou, ktorou sa mi tiež vyhrážajú, dosiahnuť preklad pripojky? Budem veľmi vďačná za Vašu radu. Ďakujem.

Odpoveď: Stavba a vecné bremeno

(odpoveď odoslaná: 08.02.2016)

Dobrý deň, Vaša svokra a švagor musia rešpektovať existujúce vecné bremeno spočívajúce v práve prechodu pre Vás  a Vaše blízke osoby. Toto oprávnenie nemôžu podmieňovať žiadnym plnením z Vašej strany, ak ich na to neoprávňuje zmluva o zriadení vecného bremena alebo súdne rozhodnutie. Pri riešení prípojok k verejným sieťam, je dôležité oboznámiť sa s okolnosťami ich vybudovania, priebeh stavebného konania a prípadný súhlas s ich umiestnením na pozemku susedov. V prípade, že tieto prípojky sú vybudované bez stavebného povolenia (tzv. čierna stavba), Vašu situáciu to značne skomplikuje. V stavebnom konaní sa následne môžu Vaši susedia potom domáhať ich odstránenia. V každom prípade Vám odporúčam v maximálne možnej miere o dosiahnutie vzájomnej dohody, a to napr. zriadením vecného bremena alebo nájomnej zmluvy. 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Stavba a vecné bremeno" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.