Použitie paragrafu 135c pri cudzej stavbe na mojom pozemku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Použitie paragrafu 135c pri cudzej stavbe na mojom pozemku

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o právnu radu pre nasledujúci problém. V roku 2010 som kúpil majetok a budovy bývalého poľnohospodárskeho družstva, okrem jednej budovy, ktorá bola už odpredaná dávnejšie (približne v roku 2006). Všetky budovy boli postavené približne v 70. rokoch a majú svoje popisné čísla, vrátane budovy, ktorá mi nepatrí. V rámci vysporiadania pozemkov pod budovami som bol nútený kupovať pozemky od jednotlivých vlastníkov. A tak som sa stal vlastníkom pozemkov aj pod budovou, ktorá mi nepatrí. Pozemky som kupoval v priemernej cene približne 25 eur/m2. Majiteľ druhej budovy nechce pozemky kúpiť za tuto cenu a je ochotný za ne zaplatiť najviac 12 eur/m2. Navrhol som mu nájom, ale ten nie je ochotný platiť. Pre upresnenie, majiteľ v budove podniká a má tam nájomcov, ktorí rôznymi spôsobom využívajú aj moje priľahlé pozemky. Napríklad jeden z nájomcov má stavebniny a parkuje autá na mojom pozemku. Chcel by som vyriešiť tieto vzťahy, preto som navrhol, že budovu odkúpim. Majiteľ na to pristúpil, avšak cenu nadhodnotil na nereálnu sumu (približne šesťnásobok trhovej ceny). Je možné v tomto prípade použiť paragraf 135c ods. 2? Ďakujem.

Odpoveď: Použitie paragrafu 135c pri cudzej stavbe na mojom pozemku

Dobrý deň, podmienkou pre použitie § 135c Občianskeho zákonníka bude, aby išlo o stavbu, ktorá bola zriadená na cudzom pozemku, hoci na to nemal staviteľ právo. Ak právo na stavbu pozemku mal, potom nie je dôvod postupovať podľa tohto odseku.

Ak neexistuje žiadna nájomná zmluva a vlastník stavby užíva Vašu stavbu, čo je možné jednoducho preukázať, potom máte nárok na náhradu za toto užívanie vo výške bežného nájomného - a to aj keď nemáte zmluvu. Už sme riešili niekoľko takýchto prípadov. Spätne Vám súd prizná (ak by protistrana vzniesla námietku premlčania 2 roky - obyčajne to súdy posudzujú ako bezdôvodné obohatenie, hoci som sa stretol s rozhodnutiami, že nejde o bezdôvodné obohatenie ale o náhradu za užívanie pozemku a preto premlčacia lehota by mala byť 3 roky). Rozlišovanie medzi nárokmi je dôležité len z pohľadu premlčania.

Zabrániť vstupu do nehnuteľnosti mu nemôžete, on by sa mohol domáhať svojho nároku podľa § 151o OZ (Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.)

Taktiež parkovanie vozidiel na Vašom pozemku je neprípustné, ak s tým nesúhlasíte.

Ak máte zájmem, pomôžeme Vám s týmto problémom.

Vytvoríte tak nátlak na vlastníka budovy, aby situáciu riešil, pretože súčasný stav mu vyhovuje.