POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Starostlivost o deti po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Žilina

Otázka: Starostlivost o deti po rozvode

Dobrý večer prajem. Prosím Vás, chcem sa rozviesť, nakoľko s manželom nerozumiem. Pred rokmi som ho podviedla, ale odpustil mi a žili sme celkom dobre. Pred istým časom si začal písať s jednou dotyčnou a tráviť u nej noci aj alkohol. Keď prišiel domov, len mi nadával; náhodou som našla SMS, ktoré si písali - tu boli výrazy ako "chcem ťa" a podobne. Tak som mu na to odpovedala, ale iným spôsobom, nič o tom, že niekoho chcem. Odkedy chodí k tej žene, neustále mi nadáva a vyhrožuje sa mi, že mi pri rozvode vezme deti, ktoré by som pritom mala nedostať vidieť - majú 9 a 4 roky. S deťmi vychádzam veľmi dobre, na rozdiel od neho. Manžel je málokedy doma, a keď by mohol byť, trávi čas u tej dotyčnej. Menšie dieťa ešte občas vezme, ale staršie nie. Aktuálne študujem a som na materskej, napriek tomu pracujem brigádne v obchode. Podala som žiadosť na byt, lebo v tom súčasnom nemienim zostať, pokiaľ mi bude nadávať a bude sa mi terorom vyhrážať. Starší syn sa ma pýta, kedy sa odsťahujeme, veľmi vníma, že nie je všetko v poriadku. Môže mi pri rozvode vziať deti, keďže mám malý príjem a ešte nemám vlastný byt? Mám po mame jednoizbový byt, ale býva tam ona s doživotným právom. Vzhľadom na to, že sa mi vyhráža, že ich nezvládnem uživiť a že deťom kurvy nedajú, som na vážkach. Mám strach, že mi ich naozaj vezme - to by som nezvládla, veľmi ich mám rada a oni mňa. Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Starostlivost o deti po rozvode

Dobrý deň, svojvoľne Vám deti vziať po rozvode nemôže. O výkone práv a povinností rodičov k maloletým deťom na čas po rozvode rozhoduje výlučne súd (ak neschvaľuje dohodu rodičov o výkone práv a povinností). Súd nerozhoduje na základe toho, že kto je ako schopný deti uživiť. Súd musí vziať do úvahy rôzne ďalšie skutočnosti, napr. na koho sú deti viac citovo naviazané, kto sa dokáže o dieťa postarať (nielen finančne), spôsob života rodiča... Rodičovi, ktorému deti neboli zverené do osobnej starostlivosti určí súd výšku výživného, aby finančne podporoval starostlivosť druhého rodiča o deti.