Stále nemám právoplatné rozhodnutie. Čo mám robiť?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trnava

Otázka: Stále nemám právoplatné rozhodnutie. Čo mám robiť?

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či mi viete poradiť ohľadom môjho rozvodu. Konanie bolo 5. septembra, súd nás rozviedol a doteraz nemám pravoplatnú pečiatku zo súdu. Môj ex-manžel žil a aj žije v Turecku. Všetky preklady, ktoré mu súd odosielal, som si hradila sama, aby som to všetko urýchlila. Súd v Galante mi tvrdí, že mu odoslali papiere 15.10.2014 a doteraz nič neprišlo z Turecka. V piatok mi povedali, že pošta v Galante drží listy do zahraničia a poslali list 27.10.2014, ale zistila som si na pošte, že súd ma oklamal. Na súde mi povedali, že vystavia teraz reklamáciu, kde sa vlastne list zdržiava, ale ja im po iných skúsenostiach neverím, pretože aj môj preklad rozhodnutia súdu, ktorý som si platila sama, ležal 15 dní bez povšimnutia na súde v Galante len tak. Neviem, na koho sa mám obrátiť, pretože som rozvedená, ale nemám pravoplatnosť a bez nej sa neviem ďalej pohnúť v mojom súkromnom živote. Myslím si, že súd ma klame, neviem, o čom im ide, či je stále nejaká korupcia na Slovensku. Prosím o radu, ďakujem. Ak mi budete v tejto veci vedieť pomôcť, napíšte, či sa s tým dá niečo robiť. Ďakujem. Myslím si, že čakať na pravoplatnosť tri mesiace je trochu priveľa.

Odpoveď: Stále nemám právoplatné rozhodnutie. Čo mám robiť?

Dobrý deň. V danej situácii sú Vaše možnosti ovplyvniť vzniknutú situáciu značne limitované. Proces doručovania závisí od súdu, resp. od pošty. Zo skúsenosti možno uviesť, že pokiaľ bola na poštu daná reklamácia, proces správoplatnenia to iba predĺži. Zdĺhavé doručovanie tiež môže byť ovplyvnené skutočnosťou, že písomnosti sa doručujú do cudziny (do Turecka). V danej situácii môžete čakať alebo poziadať predsedu súdu o zjednanie nápravy. Takúto žiadosť Vám však odporúčam podať najskôr po upynutí šiestich mesiacov odkedy Vám bol doručený rozsudok o rozvode.