Nerešpektovanie predbežného opatrenia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Nerešpektovanie predbežného opatrenia

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, ako mám postupovať, ak matka môjho dieťaťa nerešpektuje predbežné opatrenie a zabraňuje mi v kontakte s dieťaťom. Súd vydal predbežné opatrenie, v ktorom uviedol, že mi bývalá manželka musí dávať syna každý druhý víkend od piatka do nedele. Tento víkend som mal byť s ním, ale údajne ochorel. Na otázku, či sa môžem aspoň prísť za ním pozrieť, mi odpovedala, že nema zmysel prichádzať, pretože ma k synovi nepustí. Ignoruje moje telefonáty a odmieta sms komunikáciu, nechce mi ani povedať meno synovej doktorky. Nevím ani, kde náš syn chodí do škôlky, pretože mi tam zakázala prichádzať. Nie som si istý, ako by som mal ďalej postupovať. Budem veľmi vďačný za akúkoľvek radu. Ako môžem vyriešiť nerešpektovanie predbežného opatrenia zo strany matky?

Odpoveď: Nerešpektovanie predbežného opatrenia

Dobrý deň.

Vo Vašom prípade matka nerešpektuje predbežné opatrenie. Ak som situáciu správne pochopil, ešte stále prebieha konanie o úprave rodičovských práv a povinností, pričom súd dočasne upravil práva a povinnosti predbežným opatrením. Pokiaľ matka dieťaťa nerešpektuje predbežné oparenie, máte právo vec riešiť podaním návrhu na súdny výkon rozhodnutia o výchove maloletých detí.

Odporúčam Vám snažiť sa situáciu vyriešiť zmierne po dohovore s matkou dieťaťa, pričom ju upozornite, že nerešpektovaním predbežného opatrenia sa vystavuje riziku, že podáte návrh na súdny výkon rozhodnutia, čo pre ňu môže mať nepriaznivé následky napr. v podobe finančných sankcií (pokuty do 200 €, aj opakovanie). Pri opakovanom nerešpektovaní predbežného opatrenia, pokiaľ by sa minul účinku aj súdny výkon rozhodnutia, jej konanie môže napĺňať skutkovú podstatu trestného činu. Pred tým, ako podáte trestné oznámenie, musíte vec riešiť súdnym výkonom rozhodnutia.

Súd si ju predvolá a bude žiadať, aby podala vysvetlenie svojho konania. Samotná skutočnosť, že dieťa je choré neznamená, že nemáte právo sa s dieťaťom stýkať. Styk počas choroby nie je možný, pokiaľ by mohlo dôjsť v dôsledku styku druhého rodiča s dieťaťom k ohrozeniu života alebo zdravia dieťaťa. Ak to nehrozí, potom matka nemá dôvod brániť Vášmu styku s dieťaťom.

Upozornite teda matku, že nerešpektovanie predbežného opatrenia (rozhodnutia súdu) môže mať ďalekosiahle následky.