Ako postupovať pri odopretí vyznačení právoplatnosti rozhodnutia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Bratislava

Otázka: Ako postupovať pri odopretí vyznačení právoplatnosti rozhodnutia

Prosím Vás o radu, ako postupovať v prípade, keď stavebný úrad odmieta vyznačiť právoplatnosť na vlastnom rozhodnutí. Ide o spojené územné rozhodnutie so stavebným povolením, ktoré vydal ešte predošlý stavebný úrad (predchádzajúci starosta), a aktuálny stavebný úrad namietka, že toto rozhodnutie je vraj "nezákonné". Napriek tomu toto rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť, keďže nikto z účastníkov nevyužil riadne opravné prostriedky a ani ho nikto nenechal preskúmať súdom. Zistil som, cez informácie získané prostredníctvom zákona o slobodnom prístupe k informáciám, že sa tak skutočne nestalo. Stavebný úrad sa však zdráha vydať písomné rozhodnutie o zamietnutí žiadosti o vyznačenie právoplatnosti. Nemám teda rozhodnutie, ktoré by som mohol predložiť na prokuratúru na preskúmanie zákonnosti (zamietnutie so zdôvodnením). Chcel by som sa opýtať, aké mám možnosti, aby som prinútil stavebný úrad dodržiavať platný zákon o správnom konaní?

Odpoveď: Ako postupovať pri odopretí vyznačení právoplatnosti rozhodnutia

Dobrý deň, pokiaľ chcete prinútiť stavebný úrad, aby konal, môžete sa obrátiť na súd a žiadať súd, aby rozhodol o povinnosti stavebného úradu konať (žaloba pre nečinnosť).

Žaloba sa podáva podľa správneho súdneho poriadku.

Odporúčam najskôr využiť prokuratúru. Prokurátor dozerá na dodržiavanie zákonnosti a môže podať upozornenie stavebnému úradu.