POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Odstúpenie od zmluvy uzavretej na diaľku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Odstúpenie od zmluvy uzavretej na diaľku

Dobrý deň, objednala som si tovar cez e-shop, ktorý mi bol doručený 5.10.2016. Chcem odstúpiť od zmluvy uzavretej na diaľku, čo som aj e-mailom oznámila predajcovi. Pani mi však povedala, že sú veľkoobchod a odstúpenie od zmluvy nie je možné, môžem iba reklamovať tovar. Následne som predajcovi e-mailom oznámila, že im tovar posielam späť v stave, v akom mi bol doručený. Upozornila som ich aj na moje číslo účtu, na ktorý mi majú vrátiť peniaze. Mám v písomnej forme dva exempláre zmluvy o odstúpení od zmluvy uzavretej na diaľku, k nim som priložila aj kópie faktúry a pokladničného dokladu od kuriérskej spoločnosti. Rada by som sa dozvedela, ako mám postupovať ďalej, aby som splnila všetky potrebné kroky a dostala svoje peniaze späť po riadnom odoslaní tovaru predajcovi. Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Odstúpenie od zmluvy uzavretej na diaľku

Dobrý deň. Pokiaľ ste tovar kupovali v pozícii spotrebiteľa, pričom zmluva bola uzavretá na diaľku, máte právo na odstúpenie od zmluvy podľa zákona č. 102/2014 Z.z. o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Pritom nie je rozhodujúce, že predajca Vám tvrdil, že od zmluvy sa nedá odstúpiť (od zmluvy sa nedá odstúpiť jedine v prípadoch uvedených v § 7 ods. 6 spomenutého zákona). Odstúpenie od zmluvy je jednostranný právny úkon, takže na to nepotrebujete súhlas ani podpis predávajúceho. Odstúpenie by sa malo realizovať v zásade do 14 dní od prevzatia tovaru. Ako spotrebiteľ odstupujúci od zmluvy ste povinná najneskôr do 14 dní odo dňa odstúpenia od zmluvy zaslať tovar späť alebo ho odovzdať predávajúcemu alebo osobe poverenej predávajúcim na prevzatie tovaru. Ak budete postupovať v zmysle vyššie uvedeného zákona (pre Vás sú rozhodujúce najmä § 7,8 a 10), predávajúci by Vám mal kúpnu cenu vrátiť späť. Pokiaľ tak nespraví, môžete sa Vášho práva domáhať na súde.