Darovanie medzi manželmi a BSM

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Darovanie medzi manželmi a BSM

Dobrý deň,
rada by som sa opýtala na možnosť byť ako manžel spolumajiteľom pozemku, ktorý moja manželka zdedila.
Pozemok dostala v dedičskom konaní a teraz na ňom plánujeme stavbu. Keďže je to spoločná investícia, chceme, aby som bola aj ja spolumajiteľkou. Jedným z dôvodov je nútená potreba osobne vybavovať množstvo dokumentov, nesúhlasiť so sumou úradov a úradov, nosiť žiadosti s notárskym overením, že môžem zastupovať manželku v rôznych záležitostiach.
Ďalší dôvod je, že ide o majetok oboch z nás. Manželka s týmto riešením súhlasí a chce, aby sme boli majitelia v pomere 1/1.
Vážim sa opýtať, či je to možné vyriešiť cez zmluvu, ktorú by sme mohli vložiť do katastra nehnuteľností.
Vďaka za odpoveď. Ľubomír

Odpoveď: Darovanie medzi manželmi a BSM

Dobrý deň,
riešenie Vami uvedeného problému je jednoduché : je potrebné spísať darovaciu zmluvu medzi Vami, kde manželka bude ako darca a Vy ako obdarovaný s určením podielov, najlepšie v podiele po 1/2 k celku. Následne darovacu zmluvu zavkladujete do katastra nehnuteľností. Nehnuteľnosť - pozemok tak bude vo Vašom podielovom spoluvlastníctve. Darovanie nehnuteľnosti Vašou manželkou do bezdpodielového spoluvlastníctva manželov nie je právne možné.

Vo veci môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.