'

Môžem darovať manželke podiel na majetku?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislavský
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 25. 5. 2016

Otázka: Môžem darovať manželke podiel na majetku?

Dobry den, chcem sa spytat, ci je mozne pocas manzelstva darovat svoj podiel majetku svojej manzelke, ci staci napisat darovaciu zmluvu, aby vsetok majetok patril manzelke. Dakujem za odpoved

Odpoveď: Môžem darovať manželke podiel na majetku?

Dobrý deň, Občiansky zákonník výslovne nerieši prípady darovania medzi manželmi. Touto záležitosťou sa musela vyrovnať až súdna prax, pričom v zmysle ustálenej judikatúry nie je možné darovať medzi manželmi veci patriace do ich bezpodielového spoluvlastníctva. Tzn. že ak chcete Vašej manželke darovať majetok patriaci do BSM, v zmysle ustálenej judikatúry ide o obchádzanie zákona a o absolútnu neplatnosť takéhoto úkonu. Na druhej strane však nie je vylúčené darovanie výlučného majetku druhému manželovi. Tzn. že majetok, ktorý je Vaším výlučným majetkom (v zmysle ustanovenia § 143 Občianskeho zákonníka nepatrí do BSM) je možné druhému manželovi darovať darovacou zmluvou. Na základe vyššie uvedených vyplýva, že odpoveď na Vašu otázku závisí na tom, akú vec (majetok) chcete svojej manželke darovať.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Môžem darovať manželke podiel na majetku? (Občianske právo)

Dobrý deň, manželka nadobudla pred uzavretím manželstva byt. Teraz mi chce 50 % bytu darovať. Je to možné ? Ak, áno, tak postačí darovacia zmluva ? Ďakujem. S pozdravom Čvíčela.

Odpoveď: Môžem darovať manželke podiel na majetku?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 23.05.2019)

Dobrý deň,

áno, právne je to možné.

Môžete nás kontaktovať.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Môžem darovať manželke podiel na majetku? (Občianske právo)

Ako manželia vlastníme rodinný dom. Dom mame v bezpodielovom vlastníctve manželov. Akou formou sa môže manžel stať výlučným vlastníkom celého domu. Chcela som mu darovať ale to, že v prípade BSM darovacou zmluvou sa nedá. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Môžem darovať manželke podiel na majetku?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.11.2018)

Dobrý deň,

ak je dom vo Vašom spoločnom bezpodielovom spoluvlastníctve, nemôže ho jeden manžel previesť na druhého, pretože už ste obaja, akoby výlučnými vlastníkmi (podiel 1/1). Výlučným vlastníkom by sa mohol stať až v prípade zániku BSM a jeho následného vyporiadania.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk