Môžem darovať manželke podiel na majetku?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Môžem darovať manželke podiel na majetku?

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či je možné počas manželstva darovať svoj podiel majetku svojej manželke. Či je dostatočné napísať darovaciu zmluvu, aby celý majetok patril manželke. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Môžem darovať manželke podiel na majetku?

Dobrý deň, Občiansky zákonník výslovne nerieši prípady darovania medzi manželmi. Touto záležitosťou sa musela vyrovnať až súdna prax, pričom v zmysle ustálenej judikatúry nie je možné darovať medzi manželmi veci patriace do ich bezpodielového spoluvlastníctva. Tzn. že ak chcete Vašej manželke darovať majetok patriaci do BSM, v zmysle ustálenej judikatúry ide o obchádzanie zákona a o absolútnu neplatnosť takéhoto úkonu. Na druhej strane však nie je vylúčené darovanie výlučného majetku druhému manželovi. Tzn. že majetok, ktorý je Vaším výlučným majetkom (v zmysle ustanovenia § 143 Občianskeho zákonníka nepatrí do BSM) je možné druhému manželovi darovať darovacou zmluvou. Na základe vyššie uvedených vyplýva, že odpoveď na Vašu otázku závisí na tom, akú vec (majetok) chcete svojej manželke darovať.