Darovanie nehnuteľnosti a BSM


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitriansky
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 8. 9. 2016

Otázka: Darovanie nehnuteľnosti a BSM

Dobry den, rada by som dostala odpoved na niekolko otazok. Zijem s partnerom v jednej domacnosti, mame spolocne dieta, ale nie sme zobrati. Minuly rok sme sa rozhodli vziat si hypoteku, ktora bola poskytnuta len na priatelove meno. Nakolko prispiavam na uver aj byvanie rovnakym dielom, chceli sme to riesit darovacou zmluvou - ak by sme sa nahodou dobuducna rozisli, aby som nezostala na ulici. V banke nam povedali, ze nakolko mame uver pre mladych, priatel by prisiel o statny prispevok, co nechceme. Mozu ma zapisat do uverovej zmluvy s tym, ze suhlasim s vecnym bremenom... a musim splnit urcite podmienky - dokladovat prijem a pod. Nakolko som na materskej, asi podmienky nesplnim. Navrhli nam spisat zmluvu s pravnikom a tym si osetrit, ze nehnutelnost sme ziskali spolocne. No obavam sa, ze v buducnosti v pripade nasho rozchodu takato zmluva pred sudom neobstoji. Nevieme ako postupovat a co by bolo najvhodnejsie. Ci darovacou zmluvou alebo len spisanim nejakej zmluvy. Ma este nejaky vyznam sa vydavat, co sa tyka tychto veci alebo uz ani tato nehnutelnost nepojde do BSM? Vopred velmi pekne dakujem za odpoved :)

Odpoveď: Darovanie nehnuteľnosti a BSM

Dobrý deň, vlastníctvo k tejto nehnuteľnosti nadobudnete iba tak, že Vám priateľ buď 1/2 nehnuteľnosti daruje alebo predá. Na základe takejto darovacej zmluvy alebo kúpnej zmluvy následne kataster nehnuteľností zapíše na liste vlastníctva aj Vás ako vlastníka nehnuteľnosti v podiele 1/2. Čo sa týka úveru pre mladých, v tomto smere Vám vie viac pomôcť iba banka, ktorá Vám povie ako neprísť o štátny príspevok. Ak by ste aj vlastnili dokument, že ste dom nadobudli spoločne, pre súdy a ďalšie orgány sú záväzným výpisy z listov vlastníctva z katastra nehnuteľnosti. Na list vlastníctva budete zapísaná iba na základe vyššie uvedených právnych úkonov (darovacia alebo kúpna zmluva). V našom právnom poriadku sa vychádza z toho, že údaje zapísané v katastri nehnuteľností sú považované za pravdivé, kým sa nepreukáže opak. Možnosť preukázať vlastníctvo k nehnuteľnosti spomínaným dokladom od právnika o tom, že ste nehnuteľnosť nadobudli spoločne považujem za málo pravdepodobnú. V tomto smere by nebolo možné zaručiť, že v rámci súdneho konania preukážete spomínaným dokladom Vaše vlastníctvo k nehnuteľnosti. Čo sa týka BSM, je potrebné uviesť, že veci, ktoré ste vlastnili už pred uzavretím manželstva nepatria do BSM. BSM nie je možné rozšíriť v takom smere, aby aj veci, ktoré ste už vlastnili patrili do BSM. Uzavretím manželstva iba z dôvodu, aby nehnuteľnosť patrila do BSM nič nevyriešite. 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Darovanie nehnuteľnosti a BSM (Občianske právo)

Dobrý deň, môj priateľ si tento rok kúpil dom na hypotéku, ja som do hypotéky nemohla vstúpiť bola som dlhodobo PN a teraz by som chcela, aby mi daroval polovicu domu, keď, že tam žijeme spolu a prispievam na úver a kupujem zariadenie. Nechcem vstúpiť do úveru ako spoludlžník len sa stat spoluvlastníkom domu a neviem, či sa to dá. Niekto tvrdí, že to prejde a niekto zas nie. Že banka takéto neodsuhlasi. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Darovanie nehnuteľnosti a BSM

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 04.09.2018)

Dobrý deň,

keďže na nehnuteľnosti viazne záložné právo v prospech banky, v ktorej je čerpaný úver, v prípade prevodu nehnuteľnosti, alebo jej časti je potrebné vychádzať zo záložnej zmluvy s bankou, v ktorej je čerpaný úver. V zmluve totiž môže byť upravené, že na prevod podielu nehnuteľnosti je potrebný súhlas banky. Odporúčam preto informovať sa priamo v banke.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Darovanie nehnuteľnosti a BSM (Občianske právo)

Dobry den, este ma napadla doplnujuca otazka k predchadzajucemu dotazu. Co, v pripade, ak nam bude bankou schvalena darovacia zmluva a jeden z nas v buducnosti zomrie, alebo sa rozideme? V takomto pripade vyplacame jeden druheho? Alebo napriklad zomrie partner a co s jeho polovicou? Ide do dedicskeho konania a dedia jeho najblizsi pribuzni (mame aj spolocnu dceru). Ako je to v pripade ak sme len partneri a ako keby sme boli manzelia? Dakujem, pekny den.

Odpoveď: Darovanie nehnuteľnosti a BSM

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 26.09.2016)

Dobrý deň, ak vychádzame z predpokladu, že nehnuteľnosť budete vlastniť obaja v podiele 1/2, tak odpovede na Vaše otázky sú nasledujúce: 1/ ak sa rozídete, tak sa môžete na spôsobe zrušenia a vyporiadania podielového spoluvlastníctva dohodnúť (zákon dáva prednosť dohode). Jedným z možných spôsobov vyporiadania podielového spoluvlastníctva je aj vyplatenie spoluvlastníckeho podielu druhého spoluvlastníka. Ak sa Vám na zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva nepodarí dohodnúť, môže jeden z Vás podať na súd žalobu o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. 2/ ak niektorý z Vás zomrie, tak jeho spoluvlastnícky podiel patrí do dedičstva a bude sa vyporiadavať v rámci dedičského konania. Ak ani jeden z Vás nespíše závet, postupuje sa podľa zákonných ustanovení. V prvej zákonnej skupine by potom po Vás aj Vašom partnerovi dedil váš potomok (v prípade, že máte viacero potomkov, tak dedia spolu rovnakým podielom). V prípade, že by ste boli zosobášení, tak v prvej dedičskej skupine popri potomkoch dedí ešte aj žijúci manžel (tzn. že po smrti manžela by ste Vy zdelili 1/2 jeho podielu a vaša dcéra tiež 1/2 jeho podielu).


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk