Máte
otázku?

Spoluvlastníctvo


Online právna poradňa
Oblasť práva: Košice

Otázka: Spoluvlastníctvo

Dobrý deň, potrebujem radu. Brat, otec, ja a otcova sestra vlastníme dom, každý po 1/4. Chceme zatepľovať. Otcova sestra, ktorá dlhodobo žije v ČR, nechce súhlasiť. Nepýtame od nej žiadne peniaze na rekonštrukciu. Svoj podiel nechce predať ani súhlasiť s rekonštrukciou. Aké sú naše možnosti? Ďakujeme za odpoveď.

Odpoveď: Spoluvlastníctvo

Dobrý deň,

v prípade rekonštrukcie nehnuteľnosti, ktorá je v podielovom spoluvlastníctve, je potrebné, aby sa na takomto kroku dohodli všetci spoluvlastníci. Ak však niektorý zo spoluvlastníkov nesúhlasí, existuje niekoľko možných postupov.

Podľa Občianskeho zákonníka sa pri dôležitých zmenách spoločnej veci, akými je aj rozsiahla rekonštrukcia, musia všetci spoluvlastníci dohodnúť. Ak sa spoluvlastníci nedohodnú, môže prehlasovaný spoluvlastník, ktorý nesúhlasí, požiadať súd o rozhodnutie vo veci. Rozhodnutie súdu môže nahradiť súhlas nesúhlasiaceho spoluvlastníka, ak súd uzná, že rekonštrukcia je v záujme zachovania alebo zlepšenia spoločnej veci.

Ďalšou možnosťou je snaha o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva dohodou, avšak takáto dohoda musí byť uzavretá všetkými spoluvlastníkmi. Toto by som odporúčal. Ak toto nie je možné, možno podať návrh na súd. Súd sa najprv pokúsi rozdeliť nehnuteľnosť reálne, ak to nie je možné, môže jeden zo spoluvlastníkov nadobudnúť celú nehnuteľnosť za primeranú náhradu.

Navrhujem najskôr pokúsiť sa opäť o dohodu s otcovou sestrou. Môžete ju ubezpečiť, že jej podiel sa nezmenší a že rekonštrukcia zlepší hodnotu nehnuteľnosti. Ak sa nedohodnete, podajte žalobu na súd na zrušenie spoluvlastníctva. Pretože v budúcnosti ten zateplený dom bude mat vyššiu hodnotu ako nezateplený a ona na tom este zarobí ak by ste sa vyporiadavali az potom. 

Trápi vás "Spoluvlastníctvo" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Spoluvlastníctvo

Dobrý deň, ja sa chcem spýtať na možnosti. Máme väčšiu časť pozemku v intraviláne, ide o TTP. Vlastníme 20/24 pozemku. Ešte jeden pán vlastní zvyšné 4/24, čo predstavuje približne 100 m². Keď sme ho oslovili s ponukou odkúpenia, naznačil, že má záujem o adekvátnu sumu. Neskôr nám však prestal dvíhať telefón. Obec plánuje v budúcnosti na tomto území výstavbu, a zrejme preto chce pán získať čo najviac peňazí. Prosím o radu, či je možné pozemok oddeliť a za akých podmienok by to bolo reálne. Taktiež by ma zaujímalo, ako postupovať v prípade súdneho konania a či je pravdepodobné, že by sme ho vyhrali. Ďakujem.

Odpoveď: Spoluvlastníctvo

(odpoveď odoslaná: 01.03.2025)

Dobrý deň,

pre vyriešenie Vašej situácie odporúčam postupovať takto: najskôr skúste ešte raz písomne kontaktovať druhého spoluvlastníka s oficiálnou ponukou na odkúpenie jeho podielu. Ak však nebude súčinný, máte právo podať na súd návrh na zrušenie a vysporiadanie spoluvlastníctva podľa ustanovenia § 141 a nasl. Občianskeho zákonníka.

Na súde môžete žiadať rozdelenie pozemku reálnym spôsobom (ak je to vzhľadom na veľkosť a charakter pozemku možné), prípadne navrhnúť odkúpenie podielu druhého spoluvlastníka za primeranú cenu stanovenú súdnym znalcom. Súdy preferujú také riešenia, ktoré sú v súlade s účelným využitím nehnuteľnosti a právnymi záujmami väčšinového spoluvlastníka. Nemôže si on určovať na súde akúkoľvek sumu na odkúpenie. Súd mu určí aktuálnu trhovú cenu. 

Máte pomerne silnú pozíciu z titulu Vášho väčšinového podielu. Určite je však potrebné súdny postup dôkladne pripraviť a poradiť sa ešte so znalcom a advokátom v oblasti majetkového práva. K súdnemu návrhu je vhodné priložiť všetku komunikáciu s druhou stranou ako doklad o snahe problém predchádzať kompromisne a zmierne.

Najbližší krok je preto kontaktovať právneho zástupcu, ktorý Vám pripraví vhodné podanie k súdu.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Spoluvlastníctvo

Dobrý deň, chcel by som poprosiť o radu, ako riešiť nasledovný problém. Na jar tohto roku sme sa so susedmi na ulici ústne dohodli, že si dokončíme cestu k domom podľa právoplatného stavebného povolenia na vlastné náklady (10 domov). Jeden sused, ktorý je súčasne aj spoluvlastník parcely, na ktorej sa bude stavať, nám však teraz oznámil, že nemá financie a teda neprispeje. Stavbu by sme aj napriek tomu chceli zrealizovať (9 domov finančne prispelo a sme pred podpisom zmluvy o dielo s realizátorom). Existuje nejaká možnosť, ako v rámci platnej legislatívy vymáhať jeho dohodnutý finančný podiel na nevyhnutnej investícii do spoločnej veci, ak nepríde medzitým k nejakej dohode? Ďakujem za odpoveď. S pozdravom

Odpoveď: Spoluvlastníctvo

(odpoveď odoslaná: 15.09.2024)

Dobrý deň,

V prípade, ktorý popisujete, je nevyhnutné zohľadniť právne aspekty spoluvlastníctva. Podľa ustanovenia § 137 Občianskeho zákonníka, spoluvlastníci sa podieľajú na právach a povinnostiach k spoločnej veci podľa veľkosti svojich podielov. Ak existuje písomná dohoda o úprave cesty, aj ústna dohoda môže byť považovaná za záväznú, avšak bude ťažšie preukázateľná.

Pokiaľ spoluvlastník nechce prispieť, môžete požadovať účasť na nákladoch súdnou cestou, pričom sa môžete odvolať na bezdôvodné obohatenie podľa § 451 Občianskeho zákonníka, ktoré vznikne, ak jeden zo spoluvlastníkov financuje úpravy, ktoré zvyšujú hodnotu spoločného majetku, a ostatní spoluvlastníci získajú prospech, ktorý nezaplatili. 

Odporúčam s dotyčnou osobou najprv komunikovať a pokúsiť sa dohodnúť na platobnom pláne alebo iných možnostiach príspevku. 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Spoluvlastníctvo" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.