Kedy súd nevysporiada spoluvlastníctvo

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Trnava

Otázka: Kedy súd nevysporiada spoluvlastníctvo

Dobrý deň, mám otázku ohľadom vysporiadania spoluvlastníctva. Po manželovi som zdedila jednu tretinu domu, v ktorom bývam spolu s dvanásťročným synom. Zvyšné dve tretiny patria manželovej sestre a jej sestre. Chcú dom predať a rozdeliť peniaze. Avšak, ja so synom nemám kam ísť a za sumu z predaja si nevieme kúpiť ani jedenoizbový byt. Som vdova, pobieram čiastočný invalidný dôchodok a zatiaľ mám aj prácu. Obávam sa o svoju strechu nad hlavou, pretože manželovi príbuzní sú nekompromisní a nepríjemní. Majú právo ma vyhodiť z domu alebo musím ich vyplatiť? Ako by som mala postupovať, aby som nestratila domov pre nás? Kedy súd vysporiada spoluvlastníctvo? Ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Kedy súd nevysporiada spoluvlastníctvo

Vo Vašom prípade ide o problematiku zrušenia a vyporiadania podielového spoluvlastníctva a odpoveď na otázku, kedy súd nevysporiada spoluvlastníctvo.

Podľa Občianskeho zákonníka platí:

(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

(3) Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznúce na nehnuteľnosti.

Podľa vyššie uvedeného teda existuje možnosť, aby nedošlo k zrušeniu a vyporiadaniu spoluvlastníctva (pozrite odsek 2). Sú teda situácie, kedy súd nevysporiada spoluvlastníctvo. Na to však musia byť splnené dôvody hodné osobitného zreteľa.  Vo vašom prípade tie dôvody (nakoľko ste v súčasnosti nezamestnaná, na invalidnom dôchodku a máte maloleté dieťa, môžu byť dané dôvody hodné osobitného zreteľa). Tieto dôvody môžu byť dané minimálne do doby, kým si nenájdete prácu.  Pokiaľ si však nájdete prácu resp. budete mať možnosť nájsť si prácu, tieto dôvody môžu pominúť a súd môže zrušiť spoluvlastníctvo a vyporiadať Vás. Nemusí to teda platiť do konca života.

Pokiaľ by sa zistilo, že dôvody hodné osobitného zreteľa nie sú dané alebo pominuli, potom súd najskôr bude zisťovať, či je dom deliteľný. Nepíšete, o aký veľký dom ide a či sa dá využívať na samostatné bytové jednotky. Sú domy, z ktorých je možné jednoduchými stavebnými úpravami urobiť 2 alebo aj 3 bytové jednotky. To zhodnotí vždy znalec. Ak by to bolo možné, mohli by ste zostať bývať v jednej bytovej jednotke a zvyšné bytové jednotky by obývali ostatní spoluvlastníci. Pokiaľ však delenie nehnuteľnosti neprichádza do úvahy a nie sú dané ani dôvody hodné osobitného zreteľa, potom Vás súd vyporiada. Konanie na súde o vyporiadanie podielového spoluvlastníctva obyčajne trvá približne 3 roky, za toto obdobie je potrebné si nájsť ubytovanie.

Vždy je samozrejme výhodnejšie dohodnúť sa, nakoľko dôvody, kedy súd nevysporiada spoluvlastníctvo sú prísne. Pokiaľ už teraz viete, že na Vašej strane pravdepodobne nie sú splnené dôvody hodné osobitného zreteľa, bolo by vhodné sa so spoluvlastníkmi vyporiadať mimosúdne, nakoľko súdne konanie stojí veľmi veľa. Môžete sa dohodnúť aj tak, že nehnuteľnosť sa predá a výťažok z predaja, ktorý bude patrí Vám použijete na zaplatenie nájomného. Nájdete si malý byt alebo dom s nízkym nájomným do času, kým sa Vám nepodarí zamestnať sa. Neodporúčam púšťať sa do súdneho konania, pokiaľ nemáte aspoň reálnu šancu uspieť.

Pokiaľ ste spoluvlastníčkou nehnuteľnosti nikto Vás nemôže vyhodiť z domu.  Odporúčame Vám teda zhodnotiť si, či sú dané dôvody hodné osobitného zreteľa. Z toho, čo ste mi napísali, by sme usudzovali, že tie dôvody môžu byť dané, aj keď nepoznám úplne presne, aké sú Vaše schopnosti a možnosti zamestnať sa. Pokiaľ reálne máte možnosť pracovať, ale túto možnosť nevyužívate, potom tieto dôvody nebudú dané. Ak teda tieto dôvody nie sú dané, potom Vám nezostáva nič iné (ak nehnuteľnosť nie je deliteľná) sa so spoluvlastníkmi dohodnúť na zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva. Môžete si dohodnúť ich vyplatenie v splátkach, ak budú so splátkami súhlasiť. Pokiaľ by však mal o splátkach rozhodnúť súd, je vysoko pravdepodobné, že by rozhodol, že spoluvlastníci musia byť vyplatení najneskôr do 1 roka.  Nie je možné, aby súd rozhodol o tom, že budete vyplácať spoluvlastníkov v nízkych sumách niekoľko desiatok rokov. Sú však aj prípady, kedy ostatní spoluvlastníci s takýmto vyporiadaním súhlasia.