Potrebuje vymáhačská spoločnosť nejaké povolenie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Trenčín

Otázka: Potrebuje vymáhačská spoločnosť nejaké povolenie

Dobrý deň. Musí inkasné spoločnosti mať aj nejaké povolenie, alebo stačí len faktoring a forfaiting? Ďakujem.

Odpoveď: Potrebuje vymáhačská spoločnosť nejaké povolenie

Dobrý deň, vymáhačské spoločnosti často používajú faktoring a forfaiting ako živnosť pre účely vymáhania pohľadávok. Táto živnosť ich však neoprávňuje vykonávať samotné vymáhanie pohľadávok, pokiaľ nedošlo k odkúpeniu pohľadávky.

Vymáhačská alebo inkasná spoločnosť, ktorá neodkúpila pohľadávky nemôže vymáhať pohľadávky. Veľa ľudí si neuvedomuje riziko, aké podstupuje, keď uzatvorí zmluvu s inkasnou spoločnosťou a podpíše s nimi zmluvu. Nielenže môže prísť o svoju pohľadávku, ale podporuje častokrát nelegálne podnikanie.