Som povinný oznámiť rodičovi, ktorý vypláca výživné, ukončenie štúdia?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Som povinný oznámiť rodičovi, ktorý vypláca výživné, ukončenie štúdia?

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či som povinný oznámiť otcovi moje ukončenie štúdia na vysokej škole, prípadne, či aj to, že sa zamestnám. Výživné mi je stanovené súdom a on o mne prejavuje malý záujem. O ukončení štúdia nevie nič a výživné preto naďalej vypláca. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Som povinný oznámiť rodičovi, ktorý vypláca výživné, ukončenie štúdia?

Dobrý deň, uvedenú povinnosť pre oprávneného zákon o rodine neupravuje. Vyživovacia povinnosť rodiča k svojmu dieťaťu môže existovať aj po skončení štúdia na vysokej škole, napr. ak sa dieťa nedokáže zamestnať v odbore, ktorý vyštudoval, prípadne si nájsť inú vhodnú prácu a to z rozličných objektívnych dôvodov. Vyživovacia povinnosť môže trvať aj v prípade vzniku pracovného pomeru, napr. ak ide len o čiastočný pracovný záväzok a z takto získaného príjmu nedokáže dieťa hradiť všetky životné potreby. Schopnosť samostatne sa živiť, je teda kritériom, ktoré sa skúma s ohľadom na konkrétne okolnosti oprávneného subjektu. V prípade, že ste túto schopnosť nadobudli, odporúčam Vám o tejto skutočnosti svojho rodiča informovať. Môže totiž nastať situácia, keď Váš otec začne súdne konania o zrušenie vyživovacej povinnosti s účinnosťou rozhodnutia od podania návrhu. Ak súd vyživovaciu povinnosť zruší, budete musieť vrátiť všetko výživné, ktoré Vám otec od podania návrhu na začatie konania vyplatil.