Výživné po ukončení školy

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Výživné po ukončení školy

Dobrý deň. Mám 18 rokov a pred pár týždňami som ukončila strednú školu. Môj otec mi platí výživné, ale už skoro dva týždne mešká s alimentami. Rada by som sa opýtala, či mi je ešte povinný platiť, keďže na škole nám hovorili, že sme až do konca augusta evidovaní ako študenti. Zatiaľ som nikde nepracujúca a nie som ani nahlásená na úrade práce. Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Výživné po ukončení školy

Dobrý deň, povinnosť platiť výživné voči deťom sa nekončí ukončením štúdia na strednej škole, ani nahlásením sa na úrade práce. Rodič je povinný platiť výživné kým nie je dieťa schopné sa samé živiť (samozrejme to nemôžete zneužívať a byť pasívna v otázke osamostatnenia sa). V prípade, že má vyživovaciu povinnosť uloženú súdnym rozhodnutím je možné z jeho strany podať návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti voči Vám. V konaní musí Váš otec preukázať, že ste schopná sa sama živiť (napr. že ste zamestnaná, podnikáte, brigádujete a popritom si hľadáte práca na TPP...). Existuje aj možnosť uzavrieť s Vašim otcom dohodu o zrušení vyživovacej povinnosti (ak netrváte na tom, aby Vám platil výživné), ktorú však následne musí súd schváliť, aby bola vykonateľná.

Považujem za dôležité ešte podotknúť trestnoprávnu stránku konania Vášho otca. V zmysle Trestného zákona, kto najmenej 3 mesiace v období 2 rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na 2 roky. V prípade, že by Váš otec odmietal plniť svoju vyživovaciu povinnosť dlhšie než 3 mesiace, môžete na neho podať i trestné oznámenie.