Som povinná nastúpiť do práce, ak nemám podpísanú pracovnú zmluvu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Som povinná nastúpiť do práce, ak nemám podpísanú pracovnú zmluvu?

Dobrý deň, chcela by som vedieť, či musím nástupiť do pracovného pomeru, keď ešte nemám podpísanú pracovnú zmluvu. Vstupnú lekársku prehliadku som už absolvovala. Mám nejaké záväzky voči firme alebo môžu ma finančne stíhať, keď nenastúpim v dohodnutom termíne? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Som povinná nastúpiť do práce, ak nemám podpísanú pracovnú zmluvu?

Dobrý deň, nedodržanie písomnej formy pracovnej zmluvy Zákonník práce (ZP) nepostihuje neplatnosťou. Pracovný pomer je teda platne dohodnutý aj na základe ústne uzavretej pracovnej zmluvy. V zmysle § 46 ZP, Vám pracovný pomer vznikne dňa, ktorý bol dohodnutý ako deň nástupu do práce, a to aj v prípade, ak do práce nenastúpite. V takom prípade vznikne Vášmu zamestnávateľovi právo odstúpiť od pracovnej zmluvy resp. Vaša neúčasť môže byť považovaná za porušenie pracovnej povinnosti. Vyššie uvedené neplatí, ak ste sa so zamestnávateľom výslovne dohodli na tom, že pracovný pomer vznikne len na základe písomne uzavretej pracovnej zmluvy.