Odstúpenie od pracovnej zmluvy

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Žilina

Otázka: Odstúpenie od pracovnej zmluvy

Dobrý deň, rada by som sa spýtala, či musím nástupiť do práce, keďže som už podpísala pracovnú zmluvu. Zaujímalo by ma, či je možné pravne napadnúť takéto rozhodnutie zo strany zamestnávateľa. V pracovnej zmluve mám uvedený skrátený pracovný čas, avšak nie je konkrétne definované, koľko hodín mám pracovať. Rada by som pochopila svoju situáciu, do ktorej som sa dostala neprečítaním pracovnej zmluvy pred jej podpísaním. Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď: Odstúpenie od pracovnej zmluvy

Dobrý deň,

ak ste už uzatvorili pracovnú zmluvu, do dňa začatia výkonu práce, dohodnutého v pracovnej zmluve, by ste mohli od pracovnej zmluvy odstúpiť, len ak ste pri jej uzatváraní konali v omyle, ktorý ale musel byť druhému účastníkovi zmluvy (zamestnávateľovi) známy. Nakoľko z Vašej otázky táto skutočnosť nevyplýva, ste povinná (za predpokladu ak sa so zamestnávateľom nedohodnete do dňa nástupu do práce inak) do práce nastúpiť.

Dňom nástupu do práce vzniká pracovný pomer, ktoré je možné skončiť len jedným zo spôsobov, ktoré sú ustanovené v Zákonníku práce. Týmito spôsobmi skončenia pracovného pomeru sú: uzavretie dohody so zamestnávateľom, vypovedanie zmluvy, okamžité skončenie a skončenie v skúšobnej dobe.

Ak sa zamestnávateľ na skončení Vášho pracovného pomeru (alebo skončení pracovnej zmluvy ešte pred dňom nástupu do práce s Vami nedohodne) bolo by Vo Vašom pre Vás najjednoduchšie skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe (samozrejme za predpokladu, že ste sa na skúšobnej dobe a jej dĺžke v pracovnej zmluve dohodli). Pracovný pomer možno v skúšobnej dobe skončiť kedykoľvek bez uvedenia dôvodu. Toto písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe by ste mala zamestnávateľovi oznámiť aspoň tri dni pred dňom, ktorý v písomnom oznámení označíte ako deň skončenia pracovného pomeru. Inak môžete pracovnú zmluvu len vypovedať, pričom počas výpovednej doby ste povinná plniť všetky svoje povinnosti vyplývajúce Vám z pracovnej zmluvy.

Skutočnosť, že v pracovnej zmluve nemáte konkrétne definovanú dĺžku pracovného času nemá žiadny vplyv na platnosť pracovnej zmluvy, nakoľko toto nie je podstatnou náležitosťou pracovnej zmluvy (podľa § 43 ods. 1 Zákonníka práce).