Dobrý deň,
nenastúpením do práce, Váš pracovný pomer nevznikne. Deň nástupu do práce je rozhodujúcim dňom, kedy vzniká pracovný pomer. Podpisom pracovnej zmluvy sa pracovný pomer len zakladá ale nevzniká a dohoda o hmotnej zodpovednosti je naviazaná na pracovnú zmluvu.
Podľa § 42 ods. 1 Zákonníka práce, "Pracovný pomer sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou medzi zamestnávateľom a zamestnancom, ak tento zákon neustanovuje inak. Jedno písomné vyhotovenie pracovnej zmluvy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi."
Podľa § 46 Zákonníka práce, "Pracovný pomer vzniká odo dňa, ktorý bol dohodnutý v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce."
Nikto Vás nemôže nútiť, aby ste pracovalil niekde, kde nechcete, resp. za takých pracovných podmienok, ktoré Vám nevyhovujú.
Zákonník práce počíta aj s takou situáciou, ak je síce už podpísaná pracovná zmluva ale zamestnanec do práce nakoniec nenastúpi. Vtedy zamestnávateľ od pracovnej zmluvy odstúpi a pracovný pomer nevznikne. Rovnako aj Vy, ako zamestnanec môžete od pracovnej zmluvy aj od dohody o hmotnej zodpovednosti odstúpiť, ak ste boli dostaný do omylu.
Podľa § 19 ods. 1 Zákonníka práce, "Účastník, ktorý konal v omyle, ktorý druhému účastníkovi musel byť známy, má právo od zmluvy odstúpiť, ak sa omyl týka takej okolnosti, že by bez neho k zmluve nedošlo."
Podľa § 19 ods. 2 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ má právo odstúpiť od pracovnej zmluvy, ak
a) zamestnanec nenastúpi do práce v dohodnutý deň nástupu do práce bez toho, aby mu v tom bránila prekážka v práci,
b) zamestnanec do troch pracovných dní neupovedomí zamestnávateľa o prekážke v práci, ktorá mu bráni nastúpiť do práce v dohodnutý deň nástupu do práce, alebo
c) zamestnanec bol po uzatvorení pracovnej zmluvy právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin."