Registrácia v súkromných registroch
V posledných dňoch boli medializované prípady, kedy bol živnostníkom doručený šek v ktorom istá spoločnosť požadovala zaplatenie sumy za registráciu v jej súkromnom registri. Register niesol názov „Slovenský register firiem a živností“. Tieto šeky obsahovali presné informácie o daných spoločnostiach, čo zvyšovalo ich dôveryhodnosť, a keďže v dnešnej dobe je v platnosti obrovské množstvo zákonov a právnych predpisov, človek ľahko stratí prehľad, kedy je povinný niečo platiť na základe zákona a kedy ide iba o podvod a spôsob, akým vylákať od ľudí peniaze. V mnohých prípadoch ľudia podľahnú takémuto tlaku, nakoľko nechcú mať problémy so zákonom a peniaze zaplatia, aj napriek tomu, že nie sú povinní tak urobiť.
Uvedenú situáciu by sme mohli zaradiť skôr k druhej menovanej kategórií. K dvom hlavným registrom do ktorých sa podnikatelia povinne zapisujú patrí Obchodný register a Živnostenský register. Registrácia v rôznych iných súkromných registroch nie je potrebná, napriek tomu, že sa tak sprvu môže zdať. Spoločnosti, ktoré takéto registre prevádzkujú majú takmer vždy nekalé úmysly a chcú sa na úkor nič netušiacich ľudí obohatiť.
Takúto registráciu nie je nutné vykonať a tým pádom a ani uhradiť.
Spoločnosti, ktoré prevádzkujú takéto registre používajú viacero taktík, ktorými na adresáta pôsobia:
- nemalá suma peňazí
- údaje o Vašej spoločnosti vo faktúre a výzve či ponuke za zhodujú so skutočnými údajmi Vašej spoločnosti
- názov daného súkromného registra znie oficiálne, prípadne nesie podobný názov ako obchodný a živnostenský register
Keď Vám bude podobný dokument doručený treba zbystriť pozornosť a nič unáhlene neuhrádzať. Treba mať na pamäti, že údaje o Vašej spoločnosti sú dostupné v registroch vyššie, teda živnostenskom a obchodnom, ktoré sú oficiálne a môže si ich tam pozrieť ktokoľvek a žiaľ ich aj týmto spôsobom zneužiť. Taktiež čo sa týka požadovanej sumy a názvu, ide iba o psychologické triky, ktorých cieľom je vylákanie peňazí od danej spoločnosti či živnostníka.
Obzvlášť zraniteľnými cieľmi sú subjekty, ktoré podnikať ešte iba začínajú a dané prostredie ešte úplne nepoznajú, a hlavne v takých prípadoch si treba dať pozor a v prípade neistoty, radšej vyhľadať pomoc advokáta či inej osoby, ktorá sa v tejto problematike vyzná. Jedným zo spôsobov ako si môžete danú spoločnosť aspoň základne preveriť je jednoducho napísať jej názov do internetového prehliadača a zistiť či nevykonáva podobné praktiky.
Čo ak som už zaplatil?
Horšia situácia nastáva v prípade, ak uvedenú sumu zaplatíte, nakoľko si takéto osoby častokrát dávajú pozor nato, ako sú predmetné dokumenty formulované a v niektorých prípadoch môže byť ťažké uvedenú sumu vymôcť naspäť.
Podnikateľom nepatrí ochrana spotrebiteľov, a preto si musia dávať väčší pozor komu a z akých dôvodov platia. Istou nádejou by mohol byť inštitút bezdôvodného obohatenia v zmysle § 451 Občianskeho zákonníka:
§ 451
(1) Kto sa na úkor iného bezdôvodne obohatí, musí obohatenie vydať.
(2) Bezdôvodným obohatením je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu alebo plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov.
Na základe vyššie uvedených zásad by v niektorých prípadoch bolo možné požadovať peniaze naspäť, avšak v prípade, že by Vám ich zodpovedná osoba odmietla vydať, tak by bolo nutné sa ochrany práv domáhať žalobou na súde, a preto je najlepšie sa predtým ako niečo uhradíte poradiť a celej situácií sa vyhnúť.
Paralely
Takéto prípady podvodov nie sú ničím ojedinelým, ba práve naopak v poslednej dobe sa vyskytujú čoraz častejšie, a preto si treba dávať pozor. Častokrát sú sofistikované a je ťažké ich odhaliť. Napríklad v roku 2020 podobným spôsobom požadovala od ľudí peniaze spoločnosť s názvom „Obchodný register s.r.o.“ pričom však nešlo o ten pravý Obchodný register, ale o spoločnosť s ručením obmedzeným s rovnakým názvom, ktorá bola v pravom Obchodnom registri evidovaná.
O niečo novším prípadom je tzv. overená spoločnosť, ktorá od podnikateľov žiadala peniaze za údajný vykonaný audit a adresátovi sa vyhrážala, že v prípade neuhradenia sumy podnikne právne kroky a podá žalobu o vydanie platobného rozkazu, ktorej vyplnená forma bola súčasťou výzvy. Aj v tomto prípade, však išlo iba o podvod.
Záver
Vyššie uvedené je dôkazom toho, že ľudská kreativita nemá v tomto smere hraníc a neustále sa objavujú nové schémy pokusov ako vylákať od ľudí peniaze za niečo čo nie je povinné. Preto, ak si nie ste niečím istý, radšej nič neplaťte a obráťte sa predtým na advokáta, ktorý Vám v tomto smere bude vedieť poradiť, nakoľko spätné vymáhanie zaplatenej sumy bude náročnejšie a vyhnete sa tak možným problémom.
21. septembra
Vyjadrujem veľkú spokojnosť. Je to advokátska kancelária na vysokej úrovni. Nesmierne si vážim ľudský prístup JUDr. Ficeka..
recenzie
25. júla
Som Vám veľmi vďačný za radu. Maximálna spokojnosť. Veľmi ochotný prístup, ktorý sa len tak nevidí.
recenzie
17. januára
Veľmi oceňujem ponúknutú možnosť, obrátiť sa na odborníka online. Odpoveď som dostala v krátkom čase a veľmi mi pomohla, ďakujem a odporúčam.
recenzie
3. júla
Veľmi dobré a jednoduché vysvetlenie právnych vecí.... Odporúčam každému,kto potrebuje právnu pomoc...
recenzie
11. mája
Ďakujem veľmi pekne za radu. Bodaj by bolo viac takých ľudí ako Vy, ktorým ešte záleží na ostatných. Nech sa Vám darí.
recenzie
25. mája
Ďakujem krásne za vyriešenie môjho problému. Môžem len odporúčať. Reakcia na moju otázku bola rýchla a zrozumiteľná.
recenzie
9. decembra
Veľmi ľudský prístup, poradia a pomôžu.
recenzie
16. januára
Som naozaj nadmieru spokojný...profesionálny prístup, absolútne korektné jednanie, pri jednej z mojich otázok vypracovanie a zaslanie odpovede na doplňujúce otázky..
recenzie