Na Slovensku je dodávka teplej úžitkovej vody (TÚV) do domácností regulovaná rôznymi normami a nariadeniami, ktoré zabezpečujú bezpečnosť a kvalitu dodávanej vody. Tu sú hlavné predpisy a normy týkajúce sa dodávky teplej úžitkovej vody:
Zákon č. 442/2002 Z.z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách:
Tento zákon upravuje podmienky pre dodávku pitnej a úžitkovej vody, vrátane teplej vody, a stanovuje požiadavky na kvalitu a bezpečnosť vody.
Vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR č. 247/2017 Z.z. ktorou sa ustanovujú podrobnosti o kvalite pitnej vody, kontrole kvality pitnej vody, programe monitorovania a manažmente rizík pri zásobovaní pitnou vodou
Táto vyhláška definuje kvalitatívne požiadavky na vodu určenú na ľudskú spotrebu, vrátane teplej úžitkovej vody. Stanovuje maximálne prípustné hodnoty pre rôzne chemické a mikrobiologické ukazovatele kvality vody.
STN EN 806-2:2013 - Vnútorné vodovody:
Táto technická norma sa týka projektovania, výstavby a prevádzky vnútorných vodovodov, ktoré zabezpečujú dodávku teplej vody. Stanovuje požiadavky na materiály, ochranu proti korózii, montáž a prevádzku.
STN 06 0320 - Tepelné sústavy v budovách - Teplá úžitková voda:
Táto norma stanovuje požiadavky na teplotu teplej úžitkovej vody, ktorá by mala byť udržiavaná medzi 50 °C a 60 °C, aby sa predišlo riziku množenia baktérií Legionella.
Zákon č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia:
Tento zákon zahŕňa aj opatrenia na prevenciu a kontrolu šírenia chorôb, ktoré môžu byť prenášané vodou, ako sú baktérie Legionella. Upravuje povinnosti prevádzkovateľov systémov dodávky teplej vody na pravidelnú kontrolu a údržbu zariadení.
Vyhláška Ministerstva hospodárstva SR č. 308/2016 Z.z. ktorou sa ustanovuje postup pri výpočte faktora primárnej energie systému centralizovaného zásobovania teplom
Táto vyhláška upravuje meranie a sledovanie množstva dodanej teplej vody, čo zabezpečuje správne účtovanie a kontrolu spotreby vody v domácnostiach.
Bezpečnosť dodávky teplej úžitkovej vody
Bezpečnosť dodávky teplej úžitkovej vody je zabezpečená viacerými spôsobmi:
Regulácia teploty vody: Ako bolo spomenuté, teplota teplej vody by mala byť udržiavaná medzi 50 °C a 60 °C, čo je dostatočne vysoké na zničenie baktérií, ale nie tak vysoké, aby spôsobila popáleniny.
Pravidelná kontrola a údržba: Prevádzkovatelia musia pravidelne kontrolovať a čistiť zásobníky teplej vody, potrubia a iné súčasti systému.
Kvalita vody: Voda musí spĺňať prísne normy kvality, ktoré zabezpečujú jej zdravotnú nezávadnosť.
Informovanie spotrebiteľov: Dodávatelia teplej vody musia informovať spotrebiteľov o kvalite vody a prípadných poruchách alebo odstávkach.
Tieto normy a predpisy zabezpečujú, že teplá úžitková voda dodávaná do domácností na Slovensku je bezpečná a kvalitná pre bežné použitie.
Dozor nad dodržiavaním predpisov týkajúcich sa dodávky teplej úžitkovej vody na Slovensku vykonávajú viaceré orgány a inštitúcie:
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR):
ÚVZ SR a regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) vykonávajú kontrolu kvality vody, vrátane teplej úžitkovej vody. Tieto úrady sledujú dodržiavanie hygienických predpisov, vrátane kvality vody podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 247/2017 Z.z.
Štátna inšpekcia životného prostredia (ŠIŽP):
ŠIŽP dohliada na dodržiavanie predpisov týkajúcich sa ochrany životného prostredia, vrátane vodných zdrojov a odpadových vôd. Hoci sa zameriava najmä na environmentálne aspekty, jeho činnosť má tiež dopad na kvalitu vody dodávanej do domácností.
Slovenská obchodná inšpekcia (SOI):
SOI môže vykonávať kontrolu meracích zariadení a správnosť merania dodávky teplej vody podľa vyhlášky Ministerstva hospodárstva SR č. 308/2016 Z.z. Taktiež dohliada na ochranu spotrebiteľa v súvislosti s fakturáciou a poskytovaním informácií o spotrebe.
Technická inšpekcia SR:
Technická inšpekcia dohliada na dodržiavanie technických noriem a bezpečnostných predpisov pri inštalácii a údržbe vodovodných systémov podľa STN EN 806-2:2013 a STN 06 0320.
Prevádzkovatelia vodovodov a teplárenské spoločnosti:
Títo poskytovatelia služieb majú zodpovednosť za pravidelnú kontrolu a údržbu svojich zariadení a za zabezpečenie dodržiavania noriem a predpisov vo svojich činnostiach. V prípade porušenia predpisov môžu byť podrobení kontrolám a sankciám zo strany vyššie uvedených inštitúcií.
Ministerstvo zdravotníctva SR:
Ministerstvo zdravotníctva vydáva predpisy a vykonáva dozor nad ich dodržiavaním v oblasti verejného zdravia, vrátane kvality vody.
Tieto orgány spoločne zabezpečujú, že dodávka teplej úžitkovej vody na Slovensku je v súlade s platnými predpismi a normami, čím chránia zdravie a bezpečnosť obyvateľov.
Nahlásenie problému:
Kontrola a náprava:
Ukladanie pokút:
17. januára
Veľmi oceňujem ponúknutú možnosť, obrátiť sa na odborníka online. Odpoveď som dostala v krátkom čase a veľmi mi pomohla, ďakujem a odporúčam.
recenzie
13. mája
Ďakujem za rýchlu odpoveď, pomohla mi do budúcna s riešením môjho problému, ľudský a profesionálny prístup, odporúčam !
recenzie
9. apríla
Som velmi spokojna s rychlou odpovedou! Odporucam vsetkym ci uz platenu, alebo neplatenu sluzbu ( Vyuzila som obidve)
recenzie
3. júla
Veľmi dobré a jednoduché vysvetlenie právnych vecí.... Odporúčam každému,kto potrebuje právnu pomoc...
recenzie
21. septembra
Vyjadrujem veľkú spokojnosť. Je to advokátska kancelária na vysokej úrovni. Nesmierne si vážim ľudský prístup JUDr. Ficeka..
recenzie
11. mája
Ďakujem veľmi pekne za radu. Bodaj by bolo viac takých ľudí ako Vy, ktorým ešte záleží na ostatných. Nech sa Vám darí.
recenzie
6. augusta
Reakcia na moju otázku bola veľmi rýchla a profesionálna. Som rada, že existujú aj takéto advokátske kancelárie, ktoré svojim profesionálnym prístupom ..
recenzie
25. júla
Som Vám veľmi vďačný za radu. Maximálna spokojnosť. Veľmi ochotný prístup, ktorý sa len tak nevidí.
recenzie