Dobrý deň, škoda, že ste s samotnú kúpnu zmluvu nedali skontrolovať advokátovi.
Keďže nepoznáme obsah Vašej kúpnej zmluvy, je možné uviesť, že v zmysle ust. § 596 a § 597 Obč. zákonníka platí :
Dobrý deň, chcel by som vás poprosiť o radu, ako mám postupovať ďalej vo veci predaného rodinného domu. Moja mama kúpila v roku 2008 rodinný dom, v ktorom bývala. Žiaľ, pred dvoma rokmi zomrela a ja som dom zdedil. Bývam s manželkou a dcérkou vo svojom dome, a tak som dom predal. Jedná sa o asi 40-50 ročný dom, ktorý bol ale kompletne zrekonštruovaný ešte pôvodným majiteľom. Problém je, že vnútorné steny boli zrekonštruované vytvorením novej steny zo sadrokartónu a vznikla tam medzera medzi starými a novými stenami. Nová majiteľka však po nasťahovaní zistila, že sú v dome myši. Keďže dom bol pred predajom asi 3 mesiace neobývaný a predal sa 3. septembra 2013, kedy sa dosť ochladilo, je možné, že sa tam objavili v tomto období. Dom sa nachádza na dedine. Nebol som si toho vedomý a nezatajil som to. Dohodol som sa s novou majiteľkou na zľave na odstránenie chýb v sume 5000 eur. Nová majiteľka začala s rozoberaním sadrokartónových stien a oznámila mi, že dom nemá základy, že je vlastne len vymurovaný z tehál, ktoré sú síce v hĺbke 1 až 1,5 metra, ale je tam aj medzera medzi obvodovou stenou a podlahou asi 15-20 cm, kadiaľ sa myši a kuny podhrabávajú do domu. Dohodli sme sa, že sa to zaleje betónom, aby sa tomu zabránilo. Robia to robotníci, ktorých si objednala, ale zrejme po ich odporúčaniach sa rozhodla, že by chcela dom vrátiť na základe klauzuly o skrytých vadách, ktorá je samozrejme v zmluve, nakoľko som dom predával cez realitnú kanceláriu. O týchto chybách som vôbec nevedel, nakoľko som v dome nikdy nebýval a bol som tam len niekoľkokrát na návšteve u rodičov ešte za života mojej mamy. Pred predajom som na to aj novú majiteľku upozorňoval, že o dome nič bližšie neviem, že som len dedič, a na to ju upozorňoval aj realitný maklér, aby si priviedla odborníkov, čo však neurobila. Dom bola obhliadnuť 3-krát. Chcel by som vás poprosiť o radu, či som aj tak zodpovedný za vady, o ktorých som ani sám nevedel a boli zistené až rozobratím stien po predaji. A či má nárok na vrátenie peňazí, aj keď najprv prijala 5000 eur na odstránenie doteraz skrytých vád, o čom bolo u notára overené potvrdenie, avšak neboli presne špecifikované. Pýtam sa aj preto, lebo peniaze (80 %) sme použili na splatenie dlhu. Alebo môže požadovať ďalšie zľavy a do akej výšky? V zmluve v časti skryté vady je uvedené, že môže od zmluvy odstúpiť alebo uplatniť zľavu. Ona už dom nechce po uvedených peripetiách a ja zase už nemám tie peniaze, ale takisto dom nechcem. Realitka od toho dala, samozrejme, ruky preč. Musí mi realitka v prípade zrušenia zmluvy na základe skrytých vád vrátiť peniaze z provízie za predaj? A čo s tými 5000 eurami, ktoré preinvestovala do odstránenia vád? Samozrejme neviem, koľko skutočne minula. Práca sa tam ale spravila v určitom rozsahu. Neviem si poradiť, ako ďalej, tak ak by ste sa aspoň všeobecne mohli vyjad
Dobrý deň, Vás problém je komlikovanejší rozobrať z právneho hľadiska, pokiaľ nevidím zmluvu, ktorú ste podpísali. Poradíme Vám teda podľa toho, čo ste napísali.
Dôvody, ktoré ste uviedli, nevidím na právo kupujúcej odstúpiť od zmluvy. Predpokladám, že do zmluvy ste si dali klauzulu, že kupujúca nehnuteľnosť videla a bola oboznámená so stavom nehnuteľnosti. Taktiež predpokladám, že v nehnuteľnosti bola, a teda videla aj sadrokartónové steny.
Pokiaľ bol dom skolaudovaný, musel byť postavený podľa projektu, a teda v súlade so zákonom. Pokiaľ kupujúca neurobila žiadny právny krok, t.j. neposlala Vám žiadny list, odporúčam Vám zatiaľ nekonať. Pokiaľ dostanete od nej list, napíšte nám alebo zavolajte, pozrieme sa na to. Na osobne stretnutie si prineste kúpnu zmluvu k nehnuteľnosti a list od kupujúcej.
Nadobúdateľ môže uplatňovať nárok zo zodpovednosti za vady na súde len vtedy, ak vytkol vady bez zbytočného odkladu po tom, čo mal možnosť vec prezrieť. Nadobúdateľ môže vadu vytknúť najneskôr do šiestich mesiacov, pokiaľ zákon neustanovuje inak. Ak v tejto lehote nevytkne vadu, právo zanikne.
Predávajúci zodpovedá za Vady na predmete predaja aj vtedy, ak ide o vady, ktoré mal predmet prevodu a na ktoré predávajúceho neupozornil. Nie je pritom rozhodujúce, či predávajúci vedel alebo nevedel o vadách.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:
2. januára
Veľmi pekne Vám ďakujem za rýchlu a odbornú odpoveď na moju otázku. Veľmi ste mi pomohli a vyhla som sa tak zbytočným nedorozumeniam. Ešte raz ďakujem a určite Vás odporúčam.
recenzie
21. septembra
Vyjadrujem veľkú spokojnosť. Je to advokátska kancelária na vysokej úrovni. Nesmierne si vážim ľudský prístup JUDr. Ficeka..
recenzie
12. februára
Som veľmi spokojná s reakciou na moju otázku. Odporúčam využitie tohto poradenstva.
recenzie
1. novembra
Ďakujem veľmi pekne za radu veľmi mi to pomohlo, viem čo môžem podniknúť a byť si pri tom istý, že robím správne. Ešte raz ďakujem a určite odporúčam
recenzie
25. júla
Som Vám veľmi vďačný za radu. Maximálna spokojnosť. Veľmi ochotný prístup, ktorý sa len tak nevidí.
recenzie
1. augusta
Veľmi milo som bola prekvapená vysoko profesionálnym a ľudským prístupom.
recenzie
24. septembra
Rýchla a zrozumitelná odpoveď, ktorá naozaj pomôže. Vysoká profesionalita a maximálna moja spokojnosť
recenzie
24. novembra
Veľmi mi pomohla advokátska kancelária pána advokáta JUDr. Milana Ficeka, ocitla som sa naozaj vo veľmi zložitej situácii s pani majiteľkou v byte, ktorý som si prenajímala a..
recenzie