Rýchly rozvod bez pojednávania

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Nitra

Otázka: Rýchly rozvod bez pojednávania

Dobrý deň, s manželom sme sa dohodli na rozvode štýlom spoločnej dohody, keďže naše spolužitie je už neúnosné vzhľadom na nezmieriteľné nezhody, ktoré sa začali stupňovať po odchode druhej dcéry z domova. Máme dve dcéry, ktoré už sú dospelé, takže by sa mohlo jednať o pomerne jednoduchú záležitosť. Žijeme spolu v spoločnom byte. Rada by som sa opýtala, či je v tomto prípade potrebné okrem žiadosti a poplatku doložiť aj iné doklady na súd a či súd môže v tomto prípade rozhodnúť aj bez vytýčenia pojednávania. Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď: Rýchly rozvod bez pojednávania

Dobrý deň, v našom právnom poriadku neexistuje rozvod dohodou, ale je možné určitým spôsobom dosiahnuť čo najrýchlejší rozvod. Cestou k tomu je pripraviť návrh na rozvod manželstva, z ktorého sú zrejmé všetky dôvody rozvratu vzťahov medzi manželmi a nemožnosť ich obnovenia. Často sa stáva, že ľudia napíšu krátky návrh na rozvod manželstva a nedostatočne označia všetky podstatné skutočnosti. V takom prípade je veľmi málo pravdepodobné, že súd rozhodne o rozvode manželstva bez nariadenia pojednávania. Po vypracovaní návrhu na rozvod manželstva, ktorý obsahuje všetky podstatné náležitosti je potrebné, aby sa Váš manžel k tomuto návrhu vyjadril v rovnakom duchu. Tzn. aj on musí s rozvodom manželstva súhlasiť a potvrdiť Vami uvádzané dôvody rozvratu manželstva. Po takomto postupe je možnosť, že súd rozhodne o rozvode manželstva aj bez nariadenia pojednávania. Rozhodovanie o rozvode bez nariadenia pojednávania je však za účinnosti novej právnej úpravy (od 01.07.2016) sťažené. V súčasnosti aj keď obaja manželia súhlasia s rozhodnutím bez nariadenia pojednávania, súd tak nemusí spraviť. Súd môže aj napriek tomu nariadiť pojednávanie a manželov na pojednávaní vypočuť. V prípade, že máte záujem o poskytnutie právnej pomoci pri vypracovaní návrhu na rozvod manželstva a vyjadrenia k návrhu, môžete nás kontaktovať prostredníctvom e-mailu na adrese uvedenej na našej stránke.