Hypotéka spoludlžníkov


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 29. 12. 2016

Otázka: Hypotéka spoludlžníkov

Dobry den, potrebujem na zaciatok blizsie info ako dalej pripadne co ma to bude stat... mam ako hlavny ziadatel hypoteku so spoludlznikom, spoluvlastnikom, ktoru viem zdokladovat, ze platim ja. No problem je, ze spoludlznik uz nechce platit chce ist radsej do podnajmu s novou znamostou. Ako mam dalej postupovat? dakujem

Odpoveď: Hypotéka spoludlžníkov

Dobrý deň, ak ste dvaja spoludlžníci a neboli ste manželia, potom platí, že každý z vás sa má podieľať na platení hypotéky v rovnakom podieli, pokiaľ nie je medzi vami iná dohoda. Ak platíte celú hypotéku len Vy l, tak máte právo požadovať polovicu z každej splátky od druhého spoludlžníka. Pokiaľ splátky neplatí dobrovoľne, môžete sa obrátiť na súd.

Pozor však na premlčanie. Premlčacia lehota je dvojročná a plynie od každej jednej splátky, ktorú ste uhradili.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju tu:


Podotázka: Hypotéka spoludlžníkov (Spoluvlastníctvo)

Dobrý večer, chcem sa Vás len opýtať... Manžel odišiel zo spoločnej domácnosti 27.12.2016 a povedal mi, že nebude platiť hypotéky na dom, ktoré sú napísané na neho a ja figurujem ako spoludlznik. Postavil sa k tomu tak, že keď nebude platiť tak nám zoberú dom, tak to teraz budem ťahať ja z jedného platu, aby nám nezobrali dom, bývam tu aj s jeho synom a takto sa k nám zachoval. Chcem len vedieť, či to môže spravit ja chcem len polovicu z toho nič viac.

Odpoveď: Hypotéka spoludlžníkov

Odpovedá: (odpoveď odoslaná: 07.01.2017)

Dobrý deň, ak figurujete ako spoludlžníci, tak ste ste určite obaja zaviazaní voči banke spoločne a nerozdielne.

To znamená, že obaja máte povinnosť platiť hypotéku. Pokiaľ ste manželia a nemáte zrušené bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, tak platí, že pokiaľ uhrádza hypotéku len jeden z manželov, akoby ju platili obidvaja, pretože príjem jedného z manželov je príjmom aj druhého. Pokiaľ by ste však chceli, aby ste budúcnosti mohli požadovať polovicu z každej jednej zaplatenej splátky, museli by ste platiť hypotéku z iného zdroja ako zo svojho príjmu, napríklad zo svojich peňazí, ktoré nepatria do BSM alebo pokiaľ by Vám niekto z rodiny daroval peniaze. Vtedy by ste mohli požadovať po rozvode s manželom polovicu každej jednej splátky, ktorú ste uhradili.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.

Podotázka: Hypotéka spoludlžníkov (Spoluvlastníctvo)

Ak to dam na sud je mozne, ze vyhram? A sudne trovy kto bude uhradzat? Pripadne ako dlho to cele trva? Dakujem

Odpoveď: Hypotéka spoludlžníkov

Odpovedá: Advokát Bratislava (odpoveď odoslaná: 30.12.2016)

Dobrý deň, takéto prípady ako je Váš patria z právneho hľadiska medzi tie "ľahšie" a jednoznačné. Vášmu spoludlžníkovi vznikla zmluvná povinnosť podieľať sa na platení 1/2 splátok, a keď si túto svoju povinnosť neplní dobrovoľne môžete ho k tomu donútiť súdnou cestou. Z tejto svojej povinnosti sa nemôže žiadnym spôsobom vyhovoriť. V prípade úspechu v konaní Vám súd prizná aj nárok na náhradu trov súdneho konania. Dĺžku súdnych konaní nie je možné v žiadnych prípadoch predpovedať vopred. Závisí na mnohých faktoroch, ktoré sú často účastníkmi konania neovplyvniteľné.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk