Máte
otázku?

Hypotéka spoludlžníkov


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Hypotéka spoludlžníkov

Dobrý deň, na začiatok by som potreboval bližšie informácie, ako by som mal postupovať, a aký je prípadný finančný dopad. Som hlavný žiadateľ hypotéky, ktorú mám so spoludlžníkom a spoluvlastníkom, a môžem dokladať, že ju platím ja. Problém však nastáva, keďže spoludlžník už nechce platiť a radšej by sa presťahoval do podnájmu so svojou novou známosťou. Aký by mal byť môj ďalší postup? Ďakujem.

Odpoveď: Hypotéka spoludlžníkov

Dobrý deň, ak ste dvaja spoludlžníci a neboli ste manželia, potom platí, že každý z vás sa má podieľať na platení hypotéky v rovnakom podieli, pokiaľ nie je medzi vami iná dohoda. Ak platíte celú hypotéku len Vy l, tak máte právo požadovať polovicu z každej splátky od druhého spoludlžníka. Pokiaľ splátky neplatí dobrovoľne, môžete sa obrátiť na súd.

Pozor však na premlčanie. Premlčacia lehota je dvojročná a plynie od každej jednej splátky, ktorú ste uhradili.

Trápi vás "Hypotéka spoludlžníkov" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Hypotéka spoludlžníkov (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, keď s manželom teraz kupujeme dom a na liste vlastníctva chce byť uvedený len on, tak či by som v prípade rozvodu a deľby majetku mala právo na polovicu domu? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Hypotéka spoludlžníkov

(odpoveď odoslaná: 17.05.2020)

Dobrý deň,
ak by si kúpil dom za spoločné peniaze (čo i len z časti), tak aj napriek tomu, že bude uvedený ako vlastník aj on, dom bude spoločný. Spoločné peniaze sú tie, ktoré sú zarobené počas manželstva alebo získané z úveru. Odkiaľ má peniaze na kúpu? 


Podotázka: Hypotéka spoludlžníkov (Spoluvlastníctvo)



Peniaze na kúpu máme z predaja môjho bytu a jeho, plus sa berie hypotéka. Lenže hypotéku má branú len na seba, z dôvodu že mne v banke nechceli uznať, že som na materskej.


Odpoveď: Hypotéka spoludlžníkov

(odpoveď odoslaná: 17.05.2020)

Dobrý deň, tým pádom, ak je tam hypotéka (hoci len na neho), bude ten dom patriť do BSM. 

Ak ste ale dávali peniaze aj zo svojho bytu, mali by ste byť zapísaná na LV, bolo by to spravodlivé.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Hypotéka spoludlžníkov (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Nevie, či by ste mi boli schopní poradiť. Spolu s bratom sme zakúpili dom, v ktorom tiež žijeme s našimi rodičmi. Dom je zapisaný na brata, keďže v čase nákupu prácu mal iba on. Hypotéku platíme spoločne ja aj môj brat. Rada by som vedela, či je možné vyhotoviť zmluvu, v ktorej bude uvedené, že hypotéku platím tiež ja a preto mám na dom rovnaké práva ako on. Chcela by som, aby bol dom rozdelený tak, že 50% patrí mne, pretože k platbe hypotéky sa prispieva zo strany nás oboch. Mojím cieľom je mať istotu, že v prípade nečakaných okolností mám na dom rovnaké práva ako on. Ďakujem vám za odpoveď.

Odpoveď: Hypotéka spoludlžníkov

(odpoveď odoslaná: 16.05.2020)

Dobrý deň,
ust. § 151h/ Obč. zákonníka nevylučuje prevod RD resp. podielu na RD ako predmetu záložnej zmluvy na Vás.

Poznamenávame však, že banka ako záložný veriteľ pri neplnení podmienok úver. zmluvy je oprávnená začať výkon záložneho práva aj na Váš podiel.

Súčasne platí, že na Vás ako nadobúdateľa zálohu prechádzajú účinnosťou prevodu práva a povinnosti zo zmluvy o zriadení zálož. práva; aj nadobúdateľ časti nehnuteľnosti musí strpieť výkon zálož. práva. 

Uvádzame, že úhradou splátok Vami nevznikne Vám vlastnícke právo k nehnuteľnosti priamo zo zákona. Na strane Vášho brata, ak nedôjde medzi Vami k dohode ohľadom vyporiadania doteraz uhradených splátok, na jeho strane vzniká  tzv. bezdôvodné obohatenie podľa § 451 a nasl. Obč. zákonníka, ktoré je povinný Vám vydať.

Ak brat nebude ochotný previesť na Vás podiel na RD zmluvne v súčinnosti s bankou, úhradu doteraz vykonaných splátok môžete riešiť zmluvou o pôžičke prípadne spísaním listiny o uznaní dlhu podľa inštrukcií uvedených na našej stránke www.uznanie-dlhu.sk.


Podotázka: Hypotéka spoludlžníkov (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, rada by som sa informovala, či je možné právne ošetriť takúto situáciu zmluvou: Zobrala som na seba hypotéku pre inú osobu. Rodičia mali príliš vysokú splátku, a preto sme sa dohodli, že hypotéku prevezmem na seba s výhodnejšou splátkou, avšak splácať ju budú oni. Každý mesiac mi posielajú splátku na účet. Byt je samozrejme prepísaný na mňa a bývam v ňom spolu s rodičmi a sestrami. Neskôr by som chcela riešiť vlastné bývanie, a preto by som chcela mať písomne dokladované, že platby za hypotéku hradia oni. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Hypotéka spoludlžníkov

(odpoveď odoslaná: 06.06.2017)

Dobrý deň. 

Váš prípad nie je možné ošetriť žiadnou zmluvou. Bez ohľadu na to, či by ste medzi sebou uzatvorili akúkoľvek zmluvu, stále budete ako dlžník u banky vedený Vy a nie Vaši rodičia. Banke ste povinný hradiť splátky v súlade so splátkovým kalendárom, pričom banke je jedno odkiaľ máte na splátku peniaze. Ak by Vám Vaši rodičia prestali posielať peniaze na splátky, tak banka by ich vymáhala od Vás a mohla by si uplatniť aj záložné právo na Váš byt. 

Jedinou možnosťou je požiadať o prevedenie celého úveru na Vašich rodičov za rovnakých podmienok, s čím by musela banka súhlasiť. Je potrebné sa o možnosti previesť úver na Vašich rodičov informovať v banke. 


Trápi vás "Hypotéka spoludlžníkov" a chcete pomôcť?

Podotázka: Hypotéka spoludlžníkov (Spoluvlastníctvo)

Dobrý večer, chcela by som sa Vás opýtať. Môj manžel opustil spoločnú domácnosť 27.12.2016 a oznámil mi, že nebude naďalej prispievať na splátky hypotéky na dom, ktorá je evidovaná na jeho meno a ja som uvádzaná ako spoludlžník. Povedal, že ak nebude platiť, dom nám zabavia. Teraz sa snažím zo svojho jedného platu pokryť náklady, aby sme o dom neprišli. Žijem tu aj so synom, ktorý je jeho, a týmto sa k nám zachoval. Chcela by som vedieť, či môže takto konajúť. Ja by som chcela iba polovicu z toho, nič viac.

Odpoveď: Hypotéka spoludlžníkov

(odpoveď odoslaná: 07.01.2017)

Dobrý deň, ak figurujete ako spoludlžníci, tak ste ste určite obaja zaviazaní voči banke spoločne a nerozdielne.

To znamená, že obaja máte povinnosť platiť hypotéku. Pokiaľ ste manželia a nemáte zrušené bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, tak platí, že pokiaľ uhrádza hypotéku len jeden z manželov, akoby ju platili obidvaja, pretože príjem jedného z manželov je príjmom aj druhého. Pokiaľ by ste však chceli, aby ste budúcnosti mohli požadovať polovicu z každej jednej zaplatenej splátky, museli by ste platiť hypotéku z iného zdroja ako zo svojho príjmu, napríklad zo svojich peňazí, ktoré nepatria do BSM alebo pokiaľ by Vám niekto z rodiny daroval peniaze. Vtedy by ste mohli požadovať po rozvode s manželom polovicu každej jednej splátky, ktorú ste uhradili.


Podotázka: Hypotéka spoludlžníkov (Spoluvlastníctvo)

Ak to dám na súd, je možné, že vyhrám? A súdne trovy, kto bude uhrádzať? Prípadne, ako dlho to celé trvá? Ďakujem.

Odpoveď: Hypotéka spoludlžníkov

(odpoveď odoslaná: 30.12.2016)

Dobrý deň, takéto prípady ako je Váš patria z právneho hľadiska medzi tie "ľahšie" a jednoznačné. Vášmu spoludlžníkovi vznikla zmluvná povinnosť podieľať sa na platení 1/2 splátok, a keď si túto svoju povinnosť neplní dobrovoľne môžete ho k tomu donútiť súdnou cestou. Z tejto svojej povinnosti sa nemôže žiadnym spôsobom vyhovoriť. V prípade úspechu v konaní Vám súd prizná aj nárok na náhradu trov súdneho konania. Dĺžku súdnych konaní nie je možné v žiadnych prípadoch predpovedať vopred. Závisí na mnohých faktoroch, ktoré sú často účastníkmi konania neovplyvniteľné.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Hypotéka spoludlžníkov (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, s priateľom kupujeme nový rodinný dom. Rozhodli sme sa stať sa obaja spoluvlastníkmi a teda by sme mali oboje zaplatit 50% celkovej sumy za dom. Problém však spočíva v tom, že ja mám svoju sumu v hotovosti, zatiaľ čo môj priateľ nie. Môj názor je, že by mal samotný znášať zodpovednosť za hypoteku a všetky súvisiace poplatky. On však namietal, že bych sa mala podieľať na splácaní úrokov, pretože keby som kúpila dom sama, úroky by boli oveľa vyššie. Naozaj neviem, ako to je. Uznávam, že by som si musela zobrať hypoteku na pokrytie druhej polovice sumy, ale na druhej strane, on získava výhodu tým, že mám k dispozícii prvých 50%, a preto jeho hypoteka je o to menšia. Ďakujeme Vám veľmi pekne.

Odpoveď: Hypotéka spoludlžníkov

(odpoveď odoslaná: 08.08.2016)

Dobrý deň,

založenie spoluvlastníckych vzťahov je postavené na dohode budúcich spoluvlastníkov a prejavenej vôli nadobudnúť vec do podielového spoluvlastníctva. Podľa judikatúry slovenských súdov poskytnutie príspevku na nadobudnutie veci, ešte samo o sebe neznamená že ten, kto príspevok poskytol sa stáva podielovým spoluvlastníkom s podielom zodpovedajúcim výške poskytnutého príspevku.

Pokiaľ ide o hypotéku, ak tomu správe rozumiem, 50% by ste si museli požičať tak, či tak. (teraz máte k dispozícii 50% kúpnej ceny). Platenie úrokov záleží od Vašej dohody. Dovoľujem si však uviesť, že ak by ste napríklad brali hypotéku len Vy sama, potom by ste ani nemuseli zakladať spoluvlastnícky vzťah. (ten samozrejme nemusíte podľa toho, čo som uviedol vyššie zakladať ani ak Vám prispeje priateľ určitou sumou, no v takom prípade by išlo o Vaše bezdôvodné obohatenie). Záleží, ako som uvádzal, na Vašej vzájomnej dohode a ochote. Ak máte Vy k dispozícii polovicu a priateľ nie, pričom on chce byť rovnodielnym (1/2) spoluvlastníkom, potom je na ňom, aby si prostriedky zaobstaral. 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Hypotéka spoludlžníkov" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.