Rozvod bez účasti na pojednávaní

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Trenčín

Otázka: Rozvod bez účasti na pojednávaní

Dobrý deň, chcem sa rozviesť, avšak bez účasti na pojednávaní, keďže bývam v Írsku.

Je možný rozvod bez účasti na pojednávaní?

S manželom nemáme žiadne deti a manžel zostal bývať na Slovensku.

Nieže lenže sa neviem zúčastniť pojednávania, ale ani sa nechcem. Chcem, aby súd rozhodol bezo mňa.

Je teda možný rozvod bez účasti na pojednávaní?

Odpoveď: Rozvod bez účasti na pojednávaní

Dobrý deň,

pokiaľ chcete rozvod bez účasti na pojednávaní, za určitých okolností je to možné.

Zastupujeme klientov aj bez ich účasti na pojednávaní.

Súdy môžu rozhodnúť o rozvode aj bez účasti manželov.

Hlavnou podmienkou je najmä to, aby ste nemali deti, pretože v prípade manželstiev s deťmi je účastníkom konania aj kolízny opatrovník, ktorý zastupuje dieťa a súd žiada výsluch manželov. Toto by bolo možné iba ak by ste boli zastúpená advokátom.

Ak bývate mimo územia SR, resp. máte inú prekážku, ktorá Vám bráni účasti na pojednávaní súd to môže zobrať do úvahy pri rozhodovaní sa o tom, či vykoná pojednávanie bez účasti manžela.

Ďalšou podmienkou na rozvod bez účasti na pojednávaní je správne napísaný návrh na rozvod manželstva.

V návrhu na rozvod manželstva musíte uviesť všetky podstatné náležitosti, aby od Vás súd nechcel doplniť tieto údaje hoci aj pri osobnom výsluchu. Veľa manželov žiada rozvod bez účasti na pojednávaní aj z dôvodu, že sa s manželom nechcú stretnúť.

Máte možnosť si zvoliť advokáta, ktorý pôjde na pojednávanie za Vás. Súdy takéto zastúpenie advokátom vo veciach rozvodu akceptujú. Taktiež je ale potrebné uviesť, že tiež to závisí od sudcu, ktorý bude Vašu vec prejednávať. Sudca môže trvať na Vašej účasti, ale nestáva sa to často. Súd teda rozhodne o rozvode bez Vašej účasti na pojednávaní.

Sudcu je možné presvedčiť o tom, aby rozhodol bez výsluchu manžela.

Každopádne je potrebné uviesť, že súd musí za každých okolností nariadiť pojednávanie (pretože konanie o rozvod nie je konaním, ktoré by mohlo prebehnúť aj bez pojednávania).

Ak si však zvolíte advokáta, ktorý to rýchlo vybaví, môže to prebehnúť aj bez Vás.

Pošlite nám mail na advokat@ficek.sk ohľadom posledného spoločného bydliska, preveríme, ktorý súd je vo Vašom prípade príslušný a akú máte šancu, že súd rozhodne o rozvode bez účasti na pojednávaní.