Dobrý deň, vo vašom prípade môžeme vychádzať z niekoľkých dôležitých princípov uvedených v Občianskom zákonníku (OZ).
Predovšetkým treba zdôrazniť, že nehnuteľnosť, ktorú ste nadobudli od svojich rodičov darovaním, je vaším výlučným vlastníctvom a nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM).
To znamená, že bývalý manžel nemá na túto nehnuteľnosť vlastnícke právo. Násť potrebu náhradného bývania pre vášho bývalého manžela.
Podľa súdnej praxe, rozvedený manžel bývajúci v nehnuteľnosti, ktorá je vo výlučnom vlastníctve druhého manžela, má právo bývať v tejto nehnuteľnosti do zabezpečenia bytovej náhrady.
To znamená, že ak mu poskytnete náhradné bývanie – napríklad náhradný byt alebo náhradné ubytovanie – môžete požiadať súd o jeho vypratanie z vašej nehnuteľnosti.
Ak bývalý manžel odmieta opustiť vašu nehnuteľnosť aj po zabezpečení náhradného bývania, bude potrebné podať žalobu na súd o jeho vypratanie.
Náhradné bývanie: Podľa súdnej praxe je zabezpečenie vhodného náhradného bývania nevyhnutné pre vypratanie bývalého manžela zo spoločnej nehnuteľnosti.
V prípade, že sa BSM do troch rokov nevysporiada dohodou, nastáva zákonná domnienka, že hnuteľné veci, ktoré slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania jedného z manželov, sú v jeho výlučnom vlastníctve a ostatné veci patria do podielového spoluvlastníctva oboch manželov.
Všetky kroky a postup odporúčam konzultovať s advokátom.