Rozvod a rozdelenie dlhov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Bratislava

Otázka: Rozvod a rozdelenie dlhov

Dobrý deň! Potrebujem radu ohľadom rozvodu. Som zadlžená s manželom a chcem sa opýtať, či sa v prípade podania o rozvod dlhy rozdelia na polovicu a každý z nás bude platiť svoj diel. Okrem toho by som sa chcela informovať, či v prípade trvajúceho rozvodového konania má manžel možnosť zobrať si ďalšiu pôžičku, ktorú by som potom musela splácať aj ja. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Rozvod a rozdelenie dlhov

Dobrý deň,

pokiaľ ide o rozvod a rozdelenie dlhov, tak platí, že ak si niektorý z manželo vezme počas manželstva pôžičku bez súhlasu druhého manžela, potom táto pôžička nepatrí do BSM, je dlhom výlučne toho manžela, ktorý si vzal pôžičku. Platí však, že veriteľ môže požadovať uhradiť dlh z majetku patriaceho do BSM.

Ak by ste nemali žiaden spločný majetok, tak na žiadne spoločný majetok nemôže exekútor siahnuť. Rovnako nemôže siahnuť na majetok, ktorý patrí iba Vám.

Po rozvode sa nebudú dlhy deliť napolovicu, ak nie sú spoločné. Ak by boli dlhy spoločné (t.j. s podpisom oboch manželov), potom sa môžu deliť na polovicu (ale nemusia).

Ak si teda zoberie manžel pôžičku počas rozvodu, Vy ju nemusíte platiť.